Main Index: Albanian Bible

 

2 Samuel 19

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

2SAM 19:1 Pastaj i thanė Joabit: "Ja, mbreti qan dhe mban zi pėr Absalomin".

2SAM 19:2 Kėshtu fitorja atė ditė u shndėrrua nė zi pėr tė gjithė popullin, sepse populli dėgjoi atė ditė tė thuhet: "Mbreti ėshtė i dėshpėruar pėr shkak tė birit tė tij".

2SAM 19:3 Atė ditė populli hyri fshehurazi nė qytet, ashtu si largohen fshehurazi dhe tėrė turp ata qė ia mbathin gjatė betejės.

2SAM 19:4 Mbreti kishte mbuluar fytyrėn dhe bėrtiste me zė tė lartė: "O biri im Absalom, o Absalom, biri im, biri im!".

2SAM 19:5 Atėherė Joabi hyri nė shtėpi tė mbretit dhe tha: "Ti sot mbulon me turp fytyrėn e tė gjithė njerėve qė nė kėtė ditė shpėtuan jetėn tėnde, atė tė bijve dhe tė bijave tė tua, jetėn e bashkėshortes dhe tė konkubinave tė tua,

2SAM 19:6 sepse ti dashuron ata qė tė urrejnė dhe urren ata qė tė duan; sot ke treguar qartė qė komandantėt dhe ushtarėt nuk kanė asnjė vlerė pėr ty; dhe tani kuptoj se, po tė ishte gjallė Absalomi dhe ne tė ishim kėtė ditė tė tėrė tė vdekur, atėherė do tė ishe i kėnaqur.

2SAM 19:7 Tani, pra, ēohu dil dhe foli zemrės sė shėrbėtorėve tė tu, sepse betohem nė emėr tė Zotit se, po nuk dole, asnjeri nuk do tė qėndrojė me ty kėtė natė; dhe kjo do tė ishte fatkeqėsia mė e madhe qė tė ka rėnė qė kur ishe i ri e deri mė sot".

2SAM 19:8 Atėherė mbreti u ngrit dhe u ul te porta; dhe kjo iu njoftua tėrė popullit, duke thėnė: "Ja, mbreti ėshtė ulur te porta". Kėshtu tėrė populli doli nė prani tė mbretit. Ndėrkaq ata tė Izraelit kishin ikur secili nė ēadrėn e vet.

2SAM 19:9 Nė tė gjitha fiset e Izraelit populli i tėrė diskutonte dhe thoshte: "Mbreti na ēliroi nga duart e armiqve tanė dhe na shpėtoi nga duart e Filistejve; dhe tani i ėshtė dashur tė ikė nga vendi pėr shkak tė Absalomit.

2SAM 19:10 Por Absalomi, tė cilin ne e kishim vajosur mbret mbi ne, vdiq nė betejė. Dhe tani pse nuk flisni pėr kthimin e mbretit?".

2SAM 19:11 Atėherė mbreti David dėrgoi t`u thotė priftėrinjve Tsadok dhe Abiathar: "Foluni pleqve tė Judės dhe u thoni atyre: "Pse ju duhet tė jeni tė fundit pėr kthimin e mbretit nė shtėpinė e tij, sepse bisedat e tėrė Izraelit kanė arritur deri te mbreti, pikėrisht nė kėtė shtėpi?

2SAM 19:12 Ju jeni vėllezėr tė mi, ju jeni kocka dhe mishi im. Pse duhet tė jeni tė fundit nė kthimin e mbretit?".

2SAM 19:13 Dhe i thoni Amasas: "A nuk je ti kocka dhe mishi im? Kėtė mė bėftė Perėndia, madje edhe mė keq, nė rast se ti nuk bėhesh pėr gjithnjė komandanti i ushtrisė nė vend tė Joabit".

2SAM 19:14 Kėshtu Davidi anoi zemrėn e tė gjithė njerėzve tė Judės, sikur tė ishte zemra e njė njeriu tė vetėm; prandaj ata i dėrguan t`i thonė mbretit: "Kthehu ti me gjithė shėrbėtorėt e tu".

2SAM 19:15 Atėherė mbreti u kthye dhe arriti nė Jordan; dhe ata tė Judės erdhėn nė Gilgal pėr t`i dalė pėrpara mbretit dhe pėr t`i siguruar kalimin e Jordanit.

2SAM 19:16 Beniaminiti Shimei, bir i Geras, qė ishte nga Bahurimi, nxitoi me njerėzit e Judės t`i dalė pėrpara Davidit.

2SAM 19:17 Ai kishte me vete njė mijė njerėz tė Beniaminit dhe Tsiban, shėrbėtorin e shtėpisė sė Saulit, me pesėmbėdhjetė bijtė e tij dhe njėzet shėrbėtorėt e tij. Ata e kaluan Jordanin para mbretit.

2SAM 19:18 Ata kaluan me trap pėr ta ēuar matanė familjen e mbretit dhe pėr tė bėrė atė qė u dukej e mirė pėr mbretin. Ndėrkaq Shimei, bir i Geras, ra pėrmbys pėrpara mbretit, nė ēastin kur ai kalonte Jordanin,

2SAM 19:19 Dhe i tha mbretit: "Mos mė ngarko me asnjė faj, imzot, dhe harro tė keqen qė shėrbėtori yt ka bėrė ditėn qė mbreti, zotėria im, dilte nga Jeruzalemi; mbreti tė mos e ketė parasysh.

2SAM 19:20 Sepse shėrbėtori yt pranon se ka mėkatuar. Dhe ja, sot kam qenė i pari i tėrė shtėpisė sė Jozefit qė i dal pėrpara mbretit, zotėrisė tim".

2SAM 19:21 Por Abishai, bir i Tserujahut, filloi tė thotė: A nuk duhet tė dėnohet me vdekje Shimei, sepse ka mallkuar njeriun e vajosur nga Zoti?".

2SAM 19:22 Davidi tha: "Ē`marrėdhėnie kam unė me ju, bijtė e Tserujahut, qė sot u treguat kundėrshtarė tė mi? A mund ta dėnosh sot me vdekje dikė nė Izrael? A nuk e di, vallė qė sot jam mbret i Izraelit?".

2SAM 19:23 Pastaj mbreti i tha Shimeit: "Ti nuk ke pėr tė vdekur!". Dhe mbreti iu betua atij pėr kėtė.

2SAM 19:24 Edhe Mefiboshethi, nip i Saulit, i doli pėrpara mbretit. Ai nuk i kishte mjekuar kėmbėt, nuk e kishte rruar mjekrėn dhe nuk i kishte larė rrobat nga dita qė kishte ikur mbreti deri nė kthimin e tij nė paqe.

2SAM 19:25 Kur arriti nga Jeruzalemi pėr tė takuar mbretin, ky i tha: "Pse nuk erdhe me mua, Mefibosheth?".

2SAM 19:26 Ai u pėrgjigj: "O mbret, imzot, shėrbėtori im mė mashtroi, sepse shėrbėtori yt kishte thėnė: "Unė do tė shaloj gomarin, do tė hip mbi tė dhe do tė shkoj me mbretin", sepse shėrbėtori yt ėshtė ēalaman.

2SAM 19:27 Pėrveē kėsaj, ai ka shpifur kundėr shėrbėtorit tėnd pranė mbretit, zotėrisė sime; por mbreti, zotėria im, ėshtė si njė engjėll i Perėndisė; bėj, pra, atė qė do tė tė pėlqejė.

2SAM 19:28 Nė fakt tėrė ata tė shtėpisė sė atit tim nuk meritojnė tjetėr gjė veē vdekjes pėrpara mbretit, zotėrisė tim; megjithatė ti e kishe caktuar shėrbėtorin tėnd ndėr ata qė hanin nė tryezėn tėnde. Prandaj ēfarė tė drejte tjetėr do tė kisha pėr t`i bėrtitur mbretit?".

2SAM 19:29 Mbreti i tha: "Nuk ėshtė nevoja tė shtosh fjalė tė tjera. Unė kam vendosur; Ti dhe Tsiba ndajini tokat".

2SAM 19:30 Atėherė Mefiboshethi iu pėrgjigj mbretit: "Le t`i marrė tė gjitha, sepse mbreti, zotėria im, u kthye nė paqe nė shtėpinė e tij".

2SAM 19:31 Edhe Galaaditi Barzilaj zbriti nga Rogelimi dhe kaloi Jordanin bashkė me mbretin, pėr ta shoqėruar matanė Jordanit.

2SAM 19:32 Barzilaj ishte shumė i vjetėr, tetėdhjetė vjeē; ai e kishte furnizuar me ushqime mbretin kur ky ndodhej nė Mahanaim, sepse ishte shumė i pasur.

2SAM 19:33 Mbreti i tha Barzialit: "Eja me mua matanė lumit dhe unė do tė kujdesem pėr ushqimin tėnd pranė meje nė Jeruzalem".

2SAM 19:34 Por Barzilaj iu pėrgjigj mbretit: "Sa vjet jetė mė kanė mbetur akoma qė unė tė shkoj me mbretin nė Jeruzalem?

2SAM 19:35 Tani unė jam tetėdhjetė vjeē; a mund tė dalloj akoma atė qė ėshtė e mirė nga ajo qė ėshtė e keqe? A mund ta shijojė akoma shėrbėtori yt atė qė ha o atė qė pi? A mund tė dėgjojė unė akoma zėrin e kėngėtarėve dhe tė kėngėtareve. Pse shėrbėtori yt duhet t`i bėhet barrė mbretit, zotėrisė tim?

2SAM 19:36 Shėrbėtori yt do tė shkojė me mbretin matanė Jordanit pėr njė copė rrugė; po pse mbreti duhet tė ma lajė me njė shpėrblim tė tillė?

2SAM 19:37 Por lėre shėrbėtorin tėnd tė kthehet prapa dhe qė unė tė mund tė vdes nė qytetin tim pranė varrit tė atit tim dhe tė nėnės sime! Por ja shėrbėtori yt Kimham; le tė vijė ai me mbretin, zotėrinė tim, dhe bėj pėr tė atė qė do tė tė pėlqej".

2SAM 19:38 Mbreti u pėrgjigj: "Kimhami do tė vijė me mua dhe unė do tė bėj pėr tė atė qė do tė tė pėlqejė ty; po, unė do tė bėj pėr ty tė gjitha ato qė mė kėrkon".

2SAM 19:39 Kėshtu tėrė populli kaloi Jordanin dhe e kaloi edhe mbreti. Pastaj mbreti e puthi Barzilain dhe e bekoi, dhe ai u kthye nė shtėpinė e vet.

2SAM 19:40 Mbreti vazhdoi rrugėn nė drejtim tė Gilgalit, i shoqėruar nga Kimhami. Tėrė populli i Judės e pėrcolli mbretin dhe kėshtu bėri edhe gjysma e popullit tė Izraelit.

2SAM 19:41 Atėherė tėrė Izraelitėt erdhėn te mbreti dhe i thanė: "Pse vėllezėrit tanė, njerėzit e Judės, tė kanė marrė fshehurazi dhe kanė bėrė tė kalojnė Jordanin mbreti, familja e tij dhe tė gjithė njerėzit e Davidit?".

2SAM 19:42 Tėrė njerėzit e Judės iu pėrgjigjėn njerėzve tė Izraelit: "Sepse mbreti ėshtė fisi ynė i afėrt. Pse zemėroheni pėr kėtė? Mos kemi ngrėnė, vallė me shpenzimet e mbretit, ose na ka dhėnė ndonjėherė dhurata?".

2SAM 19:43 Por njerėzit e Izraelit iu pėrgjigjėn njerėzve tė Judės, duke thėnė: "Ne na takojnė dhjetė pjesė tė mbretit, prandaj Davidi ėshtė mė tepėr yni se sa juaji; pėr ēfarė arėsye na keni pėrēmuar? Nuk kemi qenė ne tė parėt qė propozuam kthimin e mbretit tonė?". Por fjala e njerėzve tė Judės ishte mė e ashpėr se ajo e njerėzve tė Izraelit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase