Main Index: Albanian Bible

 

2 Samuel 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

2SAM 20:1 Ndodhej aty njė keqbėrės i quajtur Sheba, bir i Bikrit, njė Beniaminit, i cili i ra borisė dhe tha: "Nuk kemi asnjė pjesė me Davidin dhe asnjė trashėgimi me birin e Isait! O Izraelitė, secili tė shkojė nė ēadrėn e vet".

2SAM 20:2 Kėshtu tėrė njerėzit e Izraelit e braktisėn Davidin pėr tė ndjekur Shebin, birin e Bikrit. Por njerėzit e Judės mbetėn tė bashkuar me mbretin e tyre dhe e shoqėruan nga Jordani deri nė Jeruzalem.

2SAM 20:3 Kur mbreti David hyri nė shtėpinė e tij nė Jeruzalem, i mori tė dhjetė konkubinat qė kishte lėnė pėr tė ruajtur shtėpinė dhe i vendosi nė njė banesė tė mbikqyrur; ai i mbante ato, por nuk hynte te ato; kėshtu ato mbetėn tė mbyllura deri ditėn e vdekjes sė tyre, nė njė gjendje vejėrie.

2SAM 20:4 Pastaj mbreti i tha Amasas: "Mė mblidh njerėzit e Judės brenda tri ditėve dhe ti vetė tė jesh kėtu".

2SAM 20:5 Amasa u nis, pra, pėr tė mbledhur njerėzit e Judės, por vonoi tej afatit tė caktuar.

2SAM 20:6 Atėherė Davidi i tha Abishait: "Sheba, biri i Bikrit, do tė na bėjė mė keq se Absalomi; merr shėrbėtorėt e zotėrisė tėnd dhe ndiqe qė tė mos shtjerė nė dorė qytete tė fortifikuara dhe tė na shpėtojė".

2SAM 20:7 Nėn komandėn e tij shkuan njerėzit e Joabit: Kerethejtė, Pelethejtė dhe tėrė njerėzit mė trima; dolėn nga Jeruzalemi pėr tė ndjekur Sheban, birin e Bikrit.

2SAM 20:8 Kur ata arritėn pranė gurit tė madh qė ėshtė nė Gabaon, Amasa u doli pėrpara. Joabi kishte veshur njė uniformė ushtarake, mbi tė cilėn kishte brezin me njė shpatė nė kėllėfin e ngritur me ijet; ndėrsa po ecte pėrpara, shpata i ra.

2SAM 20:9 Joabi i tha Amasas: "A je mirė, vėllai im?". Pastaj Joabi me dorėn e djathtė e kapi Amasan nga mjekra pėr ta puthur.

2SAM 20:10 Amasa nuk vuri re shpatėn qė Joabi kishte nė dorėn tjetėr; me tė ai e goditi nė bark dhe pėrbrėndėsat e barkut u pėrhapėn pėr tokė pa e goditur pėr sė dyti, dhe ai vdiq. Pastaj Joabi dhe i vėllai Abishai filluan tė ndiqnin Sheban, birin e Bikrit.

2SAM 20:11 Ndėrkaq njeri prej tė rinjve tė Joabit kishte mbetur pranė Amasas dhe thoshte: "Kush e do Joabin dhe kush ėshtė pėr Davidin le tė shkojnė pas Joabit!".

2SAM 20:12 Por Amasa po pėrpėlitej nė gjak, nė mes tė rrugės. Kur ai njeri vuri re qė tėrė populli po ndalej, e tėrhoqi zvarrė Amasan jashtė rrugės nė njė fushė dhe i hodhi sipėr njė mantel, sepse tė gjithė ata qė i afroheshin ndaleshin.

2SAM 20:13 Kur u hoq nga rruga, tė gjithė vazhduan pas Joabit pėr tė ndjekur Sheban, birin e Bikrit.

2SAM 20:14 Joabi kaloi nė tė gjitha fiset e Izraelit deri nė Abel dhe nė Beth-Maakah. Tė gjithė Berejtė u mblodhėn dhe i shkuan pas.

2SAM 20:15 Shkuan pastaj tė rrethojnė Sheban nė Abel tė Beth-Maakahut dhe ndėrtuan kundėr qytetit njė ledh prej dheu qė ngrihej pranė mureve; tėrė njerėzit qė ishin me Joabin pėrpiqeshin tė dėmtonin muret pėr t`i rrėzuar.

2SAM 20:16 Atėherė njė grua e urtė thirri nga qyteti: "Dėgjoni, dėgjoni! Ju lutem, i thoni Joabit tė afrohet, sepse dua t`i flas!".

2SAM 20:17 Kur iu afrua, gruaja e pyeti: "A je ti Joabi?". Ai u pėrgjigj: "Jam unė". Atėherė ajo i tha: "Dėgjo fjalėt e shėrbėtores sate". Ai u pėrgjigj: "Po dėgjoj".

2SAM 20:18 Ajo vazhdoi: "Dikur e kishin zakon tė thonin: "Do t`i kėrkojmė kėshillė Abelit", sepse kėshtu problemi ishte i zgjidhur.

2SAM 20:19 Jemi nė njė nga qytetet mė paqėsore e mė besnike tė Izraelit; dhe ti kėrkon tė shkatėrrosh njė qytet qė ėshtė njė nėnė nė Izrael. Pse kėrkon tė shkatėrrosh trashėgiminė e Zotit?".

2SAM 20:20 Joabi u pėrgjigj: "Qoftė larg, larg meje mendimi i shkatėrrimit dhe i shkretimit.

2SAM 20:21 Punėt nuk qėndrojnė kėshtu; njė njeri nga krahina malore e Efraimit i quajtur Sheba, bir i Bikrit, ka ngritur dorėn kundėr mbretit, kundėr Davidit. Mė dorėzoni vetėm atė dhe unė do tė largohem nga qyteti". Gruaja i tha Joabit: "Ja, koka e tij do tė hidhet nga muri".

2SAM 20:22 Atėherė gruaja; me urtėsinė e saj, iu drejtua tėrė popullit; kėshtu ia prenė kokėn Shebas, birit tė Bikrit, dhe ia hodhėn Joabit. Ky urdhėroi t`i bien borisė dhe tė gjithė u larguan nga qyteti dhe secili shkoi nė ēadrėn e vet. Pastaj Joabi u kthye nė Jeruzalem pranė mbretit.

2SAM 20:23 Joabi ishte nė krye tė gjithė ushtrisė sė Izraelit; Benajahu, bir i Jehojadit, ndodhej nė krye tė Kerethejve dhe tė Pelethejve.

2SAM 20:24 Adorami merrej me haraēet; Jozafati, bir i Ahiludit, ushtronte funksionin e kanēelierit;

2SAM 20:25 Sheva ishte sekretar; Tsadoku dhe Abiathari ishin priftėrinj;

2SAM 20:26 dhe Ira i Jairit ishte kryeministri i Davidit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase