Main Index: Albanian Bible

 

2 Samuel 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

2SAM 5:1 Atėherė tėrė fiset e Izraelit erdhėn te Davidi nė Hebron dhe i thanė: "Ne jemi kocka dhe mishi yt.

2SAM 5:2 Edhe nė tė kaluarėn, kur Sauli mbretėronte mbi ne, ishe ti qė udhėhiqje dhe e ēoje nė rrugė tė drejtė Izraelin. Zoti tė ka thėnė: "Ti do tė ushqesh popullin tim, Izraelin, ti do tė jesh princ qė do tė sundojė mbi Izraelin"".

2SAM 5:3 Kėshtu tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn te mbreti nė Hebron dhe mbreti David lidhi njė aleancė me ta nė Hebron para Zotit, dhe ata e vajosėn Davidin mbret tė Izraelit.

2SAM 5:4 Davidi ishte tridhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi dyzet vjet.

2SAM 5:5 Nė Hebron mbretėroi shtatė vjet e gjashtė muaj mbi Judėn; dhe nė Jeruzalem mbretėroi tridhjetė e tre vjet mbi gjithė Izraelin dhe Judėn.

2SAM 5:6 Mbreti me njerėzit e tij u nis nė drejtim tė Jeruzalemit kundėr Jebusejve, qė banonin nė atė vend. Kėta i thanė Davidit: Nuk do tė hysh kėtu, sepse tė verbėrit dhe ēalamanėt do tė tė sprapsin!", duke

2SAM 5:7 Por Davidi e pushtoi qytetin e fortifikuar tė Sionit (qė ėshtė qyteti i Davidit).

2SAM 5:8 Davidi tha atė ditė: "Kushdo qė i mund Jebusejtė, tė arrijė deri nė kanal dhe t`i zmprapsė ēalamanėt dhe tė verbėrit qė i urren Davidi". Prandaj thonė: "I verbri dhe ēalamani nuk do tė hyjnė nė Shtėpi".

2SAM 5:9 Kėshtu Davidi u vendos nė qytetin e fortifikuar dhe e quajti Qyteti i Davidit. Pastaj Davidi filloi tė ndėrtojė rreth e qark duke nisur nga Milo dhe nė drejtim tė pjesės sė brėndshme.

2SAM 5:10 Davidi bėhej gjithnjė mė i madh Dhezoti, Perėndia i ushtrive, ishte me tė.

2SAM 5:11 Pastaj Hirami, mbret i Tiros, i dėrgoi Davidit lajmėtarė, dru kedri, zdrukthtarė dhe muratorė, qė i ndėrtuan njė shtėpi Davidit.

2SAM 5:12 Atėherė Davidi u bind se Zoti po e vendoste si mbret tė Izraelit dhe e lartėsonte mbretėrinė e tij pėr dashurinė qė kishte pėr popullin e Izraelit.

2SAM 5:13 Pas arritjes sė tij nga Hebroni, Davidi mori konkubina dhe bashkėshorte tė tjera nga Jeruzalemi dhe kėshtu i lindėn bij dhe bija tė tjera.

2SAM 5:14 Kėta janė emrat e bijve qė i lindėn nė Jeruzalem: Shamua, Shobab, Nathan, Salomon,

2SAM 5:15 Ibhar, Elishua, Nefeg, Jafia,

2SAM 5:16 Elishama, Eliada, Elifelet.

2SAM 5:17 Kur Filistejtė mėsuan qė Davidi ishte vajosur mbret i Izraelit, tėrė Filistejtė dolėn nė kėrkim tė Davidit. Sa e mėsoi kėtė, Davidi zbriti nė qytetin e fortifikuar.

2SAM 5:18 Filistejtė arritėn dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimit.

2SAM 5:19 Atėherė Davidi u kėshillua me Zotin duke i thėnė: "A duhet tė dal kundėr Filistejve? A do m`i lėsh nė duart e mia? Zoti i dha kėtė pėrgjigje Davidit: "Dil, sepse pa tjetėr do t`i lė Filistejtė nė duart e tua".

2SAM 5:20 Kėshtu Davidi shkoi nė Baal-Peratsim, ku i mundi, dhe tha: "Zoti ka krijuar njė tė ēarė midis armiqve tė mi pėrpara meje, si njė e ēarė e hapur nga ujėrat".

2SAM 5:21 Filistejtė i braktisėn atje idhujt e tyre dhe Davidi dhe njerėzit e tij i morėn me vete.

2SAM 5:22 Mė vonė Filistejtė dolėn pėrsėri dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimėve.

2SAM 5:23 Kur Davidi u kėshillua me Zotin, ai i tha: "Mos u dil pėrballė; merrua krahėt, hidhu mbi ta pėrballė Balsamit.

2SAM 5:24 Kur tė dėgjosh njė zhurmė hapash nė majat e Balsamit, hidhu menjėherė nė sulm, sepse atėherė Zoti do tė dalė para teje pėr tė mundur ushtrinė e Filistejve".

2SAM 5:25 Davidi veproi pikėrisht ashtu si kishte urdhėruar Zoti dhe i mundi Filistejtė qė nga Geba deri nė Gezer

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase