Main Index: Albanian Bible

 

2 Samuel 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

2SAM 7:1 Ndodhi qė, kur mbreti u vendos nė shtėpinė e tij dhe Zoti i siguroi paqe nga tė gjithė armiqtė qė e rrethonin,

2SAM 7:2 mbreti i tha profetit Nathan: "Shiko, unė banoj nė njė shtėpi prej kedri, por arka e Perėndisė ndodhet poshtė njė ēadre".

2SAM 7:3 Nathani iu pėrgjigj mbretit: "Shko, bėj gjithēka ke nė zemėr, sepse Zoti ėshtė me ty".

2SAM 7:4 Por po atė natė fjala e Zotit iu drejtua Nathanit nė kėtė mėnyrė:

2SAM 7:5 "Shko t`i thuash shėrbėtorit tim David: Kėshtu thotė Zoti: "A do tė mė ndėrtosh njė shtėpi, qė unė tė banoj nė tė?

2SAM 7:6 Sepse nuk kam banuar nė njė shtėpi nga dita qė kam nxjerrė bijtė e Izraelit nga Egjiptit e deri mė sot, por kam bredhur nėn njė ēadėr dhe nė njė tabernakull.

2SAM 7:7 Kudo qė kam shkuar nė mes tė tė gjithė bijve tė Izraelit, a i kam folur vallė ndonjė fisi tė cilin e kisha urdhėruar tė ushqente popullin tim tė Izraelit, duke i thėnė: Pse nuk mė ndėrtoni njė shtėpi prej kedri?".

2SAM 7:8 Tani do t`i thuash kėshtu shėrbėtorit tim David; Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Unė tė mora nga vatha, ndėrsa shkoje me dele, qė ti tė bėheshe udhėheqės i Izraelit, i popullit tim.

2SAM 7:9 Kam qenė pranė teje kudo qė ke shkuar, kam shfarosur tėrė armiqtė e tu para teje dhe e bėra emrin tėnd tė madh si ai i tė mėdhenjve qė janė mbi dhe.

2SAM 7:10 Do t`i caktoj njė vend Izraelit, popullit tim, dhe do ta ngulit qė ai tė banojė nė shtėpinė e tij dhe tė mos e shqetėsojė mė, qė njerėzit e kėqinj tė mos vazhdojnė ta shtypin si nė tė kaluarėn,

2SAM 7:11 nga dita qė kam vendosur gjyqtarė mbi popullin tim tė Izraelit. Do tė tė siguroj paqe nga tėrė armiqtė e tu. Pėrveē kėsaj Zoti tė shpall se ka pėr tė tė ndėrtuar njė shtėpi.

2SAM 7:12 Kur t`i kesh mbushur ditėt e tua dhe tė jesh duke pushuar bashkė me etėrit e tu, unė do tė ngre mbas teje pasardhėsit e tu qė do tė dalin nga barku yt dhe do tė vendos mbretėrinė tėnde.

2SAM 7:13 Ai do tė ndėrtojė njė shtėpi nė emrin tim dhe unė do ta bėj tė qėndrueshėm pėr gjithnjė fronin e mbretėrisė sė tij.

2SAM 7:14 Unė do tė jem pėr tė njė baba dhe ai njė djalė pėr mua; kur do tė bėjė ndonjė tė keqe, unė do ta dėnoj me shufra njeriu dhe me goditje tė bijve tė njerėzve,

2SAM 7:15 por mėshira ime do tė largohet, ashtu siē ia kam hequr Saulit, qė e kam hequr nga detyra para teje.

2SAM 7:16 Shtėpia jote dhe mbretėria jote do tė bėhen tė qendrueshme pėr gjithnjė para meje, dhe froni yt do tė jetė i qėndrueshėm pėr gjithnjė".

2SAM 7:17 Nathani i foli Davidit duke iu pėrmbajtur kėtyre fjalėve dhe simbas vegimit tė tij.

2SAM 7:18 Atėherė mbreti David shkoi dhe u ul pėrpara Zotit dhe tha: "Kush jam unė, o Zot, o Zot, dhe ēfarė ėshtė shtėpia ime qė mė bėri tė vij deri kėtu?

2SAM 7:19 Por kjo ishte akoma njė gjė e vogėl nė sytė e tu, o Zot, o Zot, sepse ti ke folur edhe pėr shtėpinė e shėrbėtorit tėnd pėr njė tė ardhme tė largėt; dhe ky ėshtė ligji i njeriut, o Zot, o Zot.

2SAM 7:20 Ēfarė mund tė tė thoshte mė tepėr Davidi? Ti e njeh shėrbėtorin tėnd, o Zot, o Zot!

2SAM 7:21 Pėr dashurinė e fjalės sate dhe simbas zemrės sate ke bėrė tėrė kėto gjėra tė mėdha, me qėllim qė t`ia bėsh tė njohur shėrbėtorit tėnd.

2SAM 7:22 Pėr kėtė je i madh, o Zot, o Perėndi. Asnjeri nuk ėshtė si ti dhe nuk ka tjetėr Perėndi veē teje, me sa kemi dėgjuar me veshėt tona.

2SAM 7:23 Dhe kush ėshtė si populli yt, si Izraeli, i vetmi komb mbi dhe qė Perėndia erdhi ta shpengojė pėr vete si popullin e tij pėr tė bėrė emėr dhe pėr tė kryer pėr ty vepra tė mėdha dhe tė tmerrshme pėr tokėn tėnde pėrpara popullit tėnd, tė cilin e ke shpenguar pėr vete nga Egjipti, nga kombet e perėndive tė tyre?

2SAM 7:24 Dhe ti ke vendosur pėr vete qė populli yt i Izaelit, tė jetė populli yt pėr gjithnjė; dhe ti, o Zot, je bėrė Perėndia i tij.

2SAM 7:25 Dhe tani, o Zot, o Perėndi, fjalėn qė ke thėnė lidhur me shėrbėtorin tėnd dhe me shtėpinė e tij mbaje tė qėndrueshme pėr gjithnjė dhe vepro ashtu si ke thėnė,

2SAM 7:26 me qėllim qė emri yt tė lavdėrohet pėrjetė dhe tė thuhet: "Zoti i ushtrive ėshtė Perėndia i Izraelit". Dhe shtėpia e shėrbėtorit tėnd David u bėftė e qėndrueshme para teje!

2SAM 7:27 Sepse ti, o Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, ia ke treguar kėtė shėrbėtorit tėnd, duke i thėnė: "Unė do tė ndėrtoj njė shtėpi pėr ty". Prandaj shėrbėtori yt pati guximin tė tė drejtojė kėtė lutje.

2SAM 7:28 Dhe tani, o Zot, o Zot, ti je Perėndia, fjalėt e tua janė tė vėrteta, dhe i ke premtuar kėto gjėra tė bukura shėrbėtorit tėnd.

2SAM 7:29 Prandaj tani prano tė bekosh shtėpinė e shėrbėtorit tėnd, nė mėnyrė qė ajo tė qėndrojė gjithnjė para teje, sepse ti, o Zot, o Zot, ke folur, dhe si pasojė e bekimit tėnd shtėpia e shėrbėtorit tėnd do tė jetė e bekuar pėrjetė!".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase