Main Index: Albanian Bible

 

Deuteronomy 32

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

DEUT 32:1 "Dėgjoni, o qiej, dhe unė do tė flas; dhe dėgjo, o tokė, fjalėt e gojės sime.

DEUT 32:2 Mėsimi im do tė zbresė si shiu, fjala ime do tė pikojė si vesa, si shiu i imėt mbi barin e njomė dhe si njė rrebesh mbi drurėt e vegjėl,

DEUT 32:3 sepse unė shpall emrin e Zotit. Lėvdoni Perėndinė tonė!

DEUT 32:4 Ai ėshtė Shkėmbi, vepra e tij ėshtė e pėrsosur, sepse nė tė gjitha rrugėt e tij ka drejtėsi. Éshtė njė Perėndi qė nuk e njeh padrejtėsinė; ai ėshtė i drejtė dhe i mirė.

DEUT 32:5 Por ata janė korruptuar; nuk janė bij tė tij, pėr shkak tė fajit tė tyre, janė njė brez i shtrėmbėr dhe i degjeneruar.

DEUT 32:6 Kėshtu doni ta shpėrbleni Zotin, o popull i pamend dhe i marrė? A nuk ėshtė ai ati yt qė tė ka blerė? A nuk ėshtė ai qė tė ka bėrė dhe tė ka vendosur?

DEUT 32:7 Kujto ditėt e lashtėsisė, ki parasysh vitet e shumė kohėrave tė shkuara, pyet atin tėnd, dhe ai do tė ta tregojė, pyet pleqtė e tu dhe ata do tė ta thonė.

DEUT 32:8 Kur Shumė i Larti u dha kombeve trashėgiminė e tyre, kur ndau bijtė e Adamit, ai pėrcaktoi kufijtė e popujve, nė bazė tė numrit tė bijve tė Izraelit.

DEUT 32:9 Me qenė se pjesa e Zotit ėshtė populli i tij, Jakobi ėshtė pjesa e trashėgimisė sė tij.

DEUT 32:10 Ai e gjeti nė njė tokė tė shkretė, nė njė vetmi tė helmuar dhe tė mjerė. Ai e rrethoi, u kujdes pėr tė dhe e ruajti si bebja e syrit tė tij.

DEUT 32:11 Ashtu si njė shqiponjė nxit zogjtė e saj, fluturon mbi tė vegjėlit e saj, shtrin krahėt e saj, i merr dhe i mbart mbi krahėt e saj,

DEUT 32:12 Zoti e drejtoi vetė, dhe asnjė perėndi e huaj nuk ishte me tė.

DEUT 32:13 Ai e bėri tė ngasė me kalė mbi lartėsitė e tokės, me qėllim qė tė hante prodhimin e fushave; e bėri tė thithė mjaltin nga shkėmbi dhe vajin nga shkėmbi i strallit,

DEUT 32:14 ajkėn e lopėve dhe qumėshtin e deleve me gjithė yndyrėn e qengjave, deshtė e Bashanit dhe cjeptė me majėn e miellit tė grurit; dhe ti ke pirė verėn, gjakun e rrushit.

DEUT 32:15 Por Jeshuruni u majm dhe kundėrshtoi (je bėrė i majmė, i trashė dhe i dhjamur); braktisi Perėndinė qė e ka bėrė dhe pėrēmoi Shkėmbin e shpėtimit tė tij.

DEUT 32:16 Ata nxitėn smirėn e tij me perėndi tė huaja, provokuan zemėrimin e tij me veprime tė neveritshme.

DEUT 32:17 U kanė bėrė flijime demonėve qė nuk janė Perėndi, perėndive qė nuk njihnin, perėndive tė reja, tė shfaqura kohėt e fundit, qė etėrit tuaj nuk ua kishin frikėn.

DEUT 32:18 Ke lėnė pas dore Shkėmbin qė tė ka pjellė dhe ke harruar Perėndinė qė tė ka formuar.

DEUT 32:19 Por Zoti e pa kėtė dhe i hodhi poshtė, pėr shkak tė provokimit tė bijve tė tij dhe tė bijave tė tij,

DEUT 32:20 dhe tha: "Unė do t`u fsheh atyre fytyrėn time dhe do tė shoh cili do tė jetė fundi i tyre, sepse janė njė brez i degjeneruar, bij tek tė cilėt nuk ka fare besnikėri.

DEUT 32:21 Ata mė kanė bėrė ziliqar me atė qė nuk ėshtė Perėndi, kanė provokuar zemėrimin tim me idhujt e tyre tė kotė; dhe unė do t`i bėj ziliqarė me njerėz qė nuk janė njė popull, do tė ngacmoj smirėn e tyre me njė komb qė s`ėshtė nė vete.

DEUT 32:22 Sepse njė zjarr ėshtė ndezur gjatė zemėrimit tim dhe ka pėr tė djegur pjesėt mė tė thella tė Sheolit; do tė gllabėrojė tokėn dhe prodhimet e saj dhe do t`u vėrė zjarrin themeleve tė maleve.

DEUT 32:23 Unė do tė mblesh mbi ta mjerime, do t`i mbaroj shigjetat e mia kundėr tyre.

DEUT 32:24 Ata do tė veniten nga uria, do tė pėrpihen nga njė vapė djegėse dhe nga njė murtajė e tmerrshme; do tė dėrgoj kundėr tyre dhėmbėt e kafshėve tė egra, me helmin e gjarpėrinjve qė hiqen zvarrė nėpėr pluhur.

DEUT 32:25 Nga jashtė shpata do t`i privojė nga fėmijėt, nga brenda terrori, duke shkaktuar njėkohėsisht vdekjen e tė riut dhe tė virgjėreshės, tė foshnjės sė gjirit dhe tė plakut tė thinjur.

DEUT 32:26 Unė kam thėnė: "Do t`i fshij njė herė e mirė, do tė zhduk kujtimin e tyre nė mes tė njerėzve",

DEUT 32:27 por i trembem provokimit tė armikut, sepse kundėrshtarėt e tyre, duke interpretuar keq situatėn, mund tė thonė: "Triumfoi dora jonė dhe jo Zoti i cili ka bėrė tėrė kėto gjėra!".

DEUT 32:28 Sepse janė njė komb qė ka humbur gjykimin dhe nuk ka nė ta asnjė zgjuarėsi.

DEUT 32:29 Po tė ishin tė urtė do ta kuptonin kėtė, do tė merrnin parasysh fundin qė i pret.

DEUT 32:30 Si do tė mundte njė person i vetėm tė ndiqte njė mijė e dyqind veta dhe, dy persona tė bėnin tė iknin dhjetė mijė veta, po tė mos i kishte shitur Shkėmbi dhe po tė mos i kishte dorėzuar Zoti tek armiku?

DEUT 32:31 Sepse shkėmbi i tyre nuk ėshtė si Shkėmbi ynė; vetė armiqtė tanė janė gjykatėsit e tyre;

DEUT 32:32 por hardhia e tyre vjen nga hardhia e Sodomės dhe nga fushat e Gomorės; rrushi i tyre ėshtė i helmatisur dhe vilet e rrushit tė tyre janė tė hidhura;

DEUT 32:33 vera e tyre ėshtė njė helm gjarpėrinjsh, njė helm mizor gjarpėrinjsh helmonjės.

DEUT 32:34 E tėrė kjo a nuk ėshtė ruajtur vallė pranė meje, e vulosur nė thesaret e mia?

DEUT 32:35 Mua mė pėrket hakmarrja dhe shpėrblimi; do tė vijė koha dhe do t`u merren kėmbėt! Sepse dita e gjėmės sė tyre ėshtė e afėrt, dhe gjėrat e pėrgatitura pėr ta shpejtohen tė vijnė.

DEUT 32:36 Po, Zoti do tė gjykojė popullin e tij, por do t`i vijė keq pėr shėrbėtorėt e tij kur tė shohė qė fuqia e tyre ėshtė zhdukur dhe qė nuk mbetet mė asnjeri, as skllav as i lirė.

DEUT 32:37 Atėherė ai do tė thotė: "Ku janė perėnditė e tyre, shkėmbi nė tė cilin gjenin strehė,

DEUT 32:38 qė hanin yndyrėn e flijimeve tė tyre dhe pinin verėn e libacioneve tė tyre? Le tė ngrihen pėr t`i ndihmuar dhe pėr tė qenė strehimi juaj!".

DEUT 32:39 Tani e shikoni qė unė jam Ai dhe qė nuk ka Perėndi tjetėr pėrbri meje. Unė tė bėj qė tė vdesėsh dhe tė jetosh, unė tė plagos dhe tė shėroj, dhe nuk ka njeri qė mund tė tė lirojė nga dora ime.

DEUT 32:40 Po, unė ngre dorėn time nė drejtim tė qiellit dhe them: Unė jetoj pėr gjithnjė,

DEUT 32:41 kur tė mpreh shpatėn time dhe dora ime tė pėrgatitet tė gjykojė, do tė hakmerrem me armiqtė e mi dhe do tė shpėrblej ata qė mė urrejnė.

DEUT 32:42 Do t`i deh me gjak shigjetat e mia dhe shpata ime do tė gėlltisė mishin, bashkė me gjakun e tė vrarėve dhe tė robėrve, tė krerėve flokėgjatė tė armikut.

DEUT 32:43 Gėzohuni, o kombe, bashkė me popullin e tij, sepse Zoti merr hak pėr gjakun e shėrbėtorėve tė tij, merr hak kundėr kundėrshtarėve tė tij, por do tė ketė mėshirė pėr tokėn dhe pėr popullin e tij".

DEUT 32:44 Kėshtu Moisiu erdhi bashkė me Jozueun, birin e Nunit, dhe shqiptoi tėrė fjalėt e kėtij kantiku nė veshėt e popullit.

DEUT 32:45 Kur Moisiu mbaroi sė shqiptuari tėrė kėto fjalė para tėrė Izraelit,

DEUT 32:46 u tha atyre: "Merrini me zemėr tėrė fjalėt me tė cilat kam dėshmuar sot kundėr jush. Do t`ua lini porosi bijve, qė ata tė kenė kujdes tė zbatojnė nė praktikė tėrė fjalėt e kėtij ligji.

DEUT 32:47 Sepse kjo nuk ėshtė njė fjalė pa vlerė pėr ju, por ėshtė jeta juaj; dhe me kėtė fjalė do tė zgjasni ditėt tuaja nė vendin ku po hyni pėr ta pushtuar, duke kapėrcyer Jordanin".

DEUT 32:48 Po atė ditė Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

DEUT 32:49 "Ngjitu mbi malin e Abarimėve, mbi malin e Nebos, qė ndodhet nė vendin e Moabit, nė bregun e kundėrt tė Jerikos, dhe vėshtro vendin e Kanaanit, qė unė ju jap bijve tė Izraelit.

DEUT 32:50 Ti ke pėr tė vdekur nė malin mbi tė cilin po ngjitesh dhe do tė bashkohesh me popullin tėnd, ashtu si Aaroni, vėllai yt, ka vdekur mbi malin e Horit dhe u bashkua me popullin e tij,

DEUT 32:51 sepse u treguat tė pabesė me mua nė mes tė bijve tė Izraelit, nė ujėrat e Meribės nė Kadesh, nė shkretėtirėn e Tsinit, dhe sepse nuk mė shenjtėruat nė mes tė bijve tė Izraelit.

DEUT 32:52 Ti do ta shikosh vendin para teje, por atje, nė vendin qė unė ju jap bijve tė Izraelit, ti nuk ke pėr tė hyrė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase