Main Index: Albanian Bible

 

Deuteronomy 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

DEUT 7:1 "Kur Zoti, Perėndia yt, do tė tė fusė nė vendin ku ti po hyn pėr ta zotėruar atė, dhe kur tė ketė dėbuar para teje shumė kombe: Hitejtė, Girgashejtė, Amorejtė, Kananejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Gebusejtė,

DEUT 7:2 dhe kur Zoti, Perėndia yt, t`i ketė lėnė nė pushtetin tėnd, ti do t`i mundėsh dhe do tė vendosėsh shfarosjen e tyre, nuk do tė bėsh asnjė aleancė me ta dhe nuk do tė tregosh asnjė mėshirė ndaj tyre.

DEUT 7:3 Nuk do tė lidhėsh martesė me ta. Nuk do t`u japėsh bijat e tua bijve tė tyre dhe nuk do tė marrėsh bijat e tyre pėr bijtė e tu,

DEUT 7:4 sepse do t`i largonin bijtė e tu nga unė pėr t`u shėrbyer perėndive tė tjera, dhe zemėrimi i Zotit do tė ndizej kundėr jush dhe do t`ju shkatėrronte menjėherė.

DEUT 7:5 Por me ta do tė silleni kėshtu: do tė shkatėrroni altarėt e tyre, do tė copėtoni kolonat e tyre tė shenjta, do tė rrėzoni Asherimet e tyre dhe do t`u vini flakėn shėmbėlltyrave tė tyre tė gdhendura.

DEUT 7:6 Me qenė se ti je njė popull qė je shenjtėruar tek Zoti, Perėndia yt; Zoti, Perėndia yt, tė ka zgjedhur pėr tė qenė thesari i tij i veēantė midis tėrė popujve qė ndodhen mbi faqen e dheut.

DEUT 7:7 Zoti nuk e ka vėnė dashurinė e tij mbi ju, as nuk ju ka zgjedhur, sepse nuk ishit mė tė shumtė nga asnjė popull tjetėr; ju ishit nė fakt mė i vogli i tė gjithė popujve;

DEUT 7:8 por sepse Zoti ju do dhe ka dashuri tė mbajė betimin qė u ka bėrė etėrve tuaj, ai ju nxori me njė dorė tė fuqishme dhe ju shpėtoi nga shtėpia e skllavėrisė, nga dora e Faraonit, mbretit tė Egjiptit.

DEUT 7:9 Prano, pra, qė Zoti, Perėndia yt, ėshtė Perėndia, Perėndia besnik qė respekton besėlidhjen e tij dhe tregohet i mbarė deri nė brezin e njėmijtė ndaj atyre qė e duan dhe qė zbatojnė urdhėrimet e tij,

DEUT 7:10 por u pėrgjigjet menjėherė atyre qė e urrejnė, duke i zhdukur; ai nuk vonon, por do t`u pėrgjigjet menjėherė atyre qė e urrejnė.

DEUT 7:11 Prandaj respekto urdhėrimet, statutet dhe dekretet qė po tė jap sot, duke i zbatuar nė praktikė.

DEUT 7:12 Kėshtu, nė rast se ju keni parasysh kėto ligje, i respektoni dhe i zbatoni nė praktikė, Zoti, Perėndia juaj, do ta mbajė besėlidhjen me ju dhe dashamirėsinė pėr tė cilėn u ėshtė betuar etėrve tuaj.

DEUT 7:13 Ai do tė tė dojė, do tė tė bekojė dhe do tė tė shumėzojė, do tė bekojė frytin e gjiut tėnd dhe frytin e tokės sate, grurin tėnd, mushtin dhe vajin tėnd, pjelljet e lopėve dhe tė deleve tė tua nė vendin qė u betua t`u japė etėrve tė tu.

DEUT 7:14 Ti do tė jesh mė i bekuari i tė gjithė popujve dhe nuk do tė ketė midis teje asnjė burrė apo grua shterpė, as edhe midis bagėtisė sate.

DEUT 7:15 Zoti do tė largojė nga ti ēfarėdo lloj sėmundje, nuk do tė dėrgojė mbi ty asnjė tė keqe vdekjeprurėse tė Egjiptit qė ke njohur, por do t`i dėrgojė mbi tė gjithė ata qė tė urrejnė.

DEUT 7:16 Do tė shfarosėsh, pra, tė gjithė popujt qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep nė pushtetin tėnd; syri yt nuk duhet tė ketė mėshirė pėr ta dhe mos u shėrbe perėndive tė tyre, sepse ky do tė ishte njė kurth pėr ty.

DEUT 7:17 Nė zemrėn tėnde mund tė thuash: "Kėta kombe janė mė tė mėdhenj se unė, si do tė arrij unė t`i dėboj?".

DEUT 7:18 Mos ki frikė prej tyre, por kujto atė qė Zoti, Perėndia yt, i bėri Faraonit dhe tė gjithė Egjiptasve;

DEUT 7:19 kujto provat e mėdha qė pe me sytė e tu, shenjat dhe mrekullitė e dorės sė fuqishme dhe tė krahut tė shtrirė me tė cilėt Zoti, Perėndia yt, tė nxori nga Egjipti; kėshtu do tė veprojė Zoti, Perėndia yt, me tė gjithė popujt nga tė cilėt ke frikė.

DEUT 7:20 Pėrveē kėsaj, Zoti, Perėndia yt, do tė ēojė kundėr tyre grerat, deri sa ata qė kanė mbetur dhe ata qė janė fshehur nga frika jote tė kenė vdekur.

DEUT 7:21 Mos ki frikė prej tyre, sepse Zoti, Perėndia yt, ėshtė nė mes jush, njė Perėndi i madh dhe i tmerrshėm.

DEUT 7:22 Zoti, Perėndia yt, do t`i dėbojė pak e nga pak kėto kombe para teje; ti nuk do tė arrish t`i zhdukėsh menjėherė, sepse pėrndryshe bishat e fushės do tė shtoheshin shumė kundėr teje;

DEUT 7:23 por Zoti, Perėndia yt, do t`i vėrė nėn pushtetin tėnd, dhe do t`i hutojė shumė deri sa tė shfarosen.

DEUT 7:24 Do tė japė nė duart e tua mbretėrit e tyre dhe ti do tė zhdukėsh emrat e tyre nėn qiejtė; askush nuk mund tė rezistojė para teje, deri sa t`i kesh shfarosur.

DEUT 7:25 Do t`u vėsh flakėn shėmbėlltyrave tė gdhendura tė perėndive tė tyre; nuk do tė dėshirosh arin dhe argjendin qė ndodhet mbi to dhe nuk do ta marrėsh pėr vete, pėrndryshe do tė biesh nė kurth, sepse kjo ėshtė njė gjė e neveritshme pėr Zotin, Perėndinė tėnd;

DEUT 7:26 dhe nuk do tė futėsh gjėra tė neveritshme nė shtėpinė tėnde, sepse do tė dėnohesh me shkatėrrim ashtu si ato gjėra; do ta urresh dhe do ta kesh neveri plotėsisht, sepse ėshtė njė gjė e caktuar pėr t`u shkatėrruar".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase