Main Index: Albanian Bible

 

Deuteronomy 23

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

DEUT 23:1 "Ai qė ėshtė tredhur me anė tė shtypjes apo tė gjymtimit, nuk ka pėr tė hyrė nė asamblenė e Zotit.

DEUT 23:2 Njė kopil nuk do tė hyjė nė asamblenė e Zotit; asnjė nga pasardhėsit e tij, qoftė edhe ata tė brezit tė dhjetė, s`ka pėr tė hyrė nė asamblenė e Zotit.

DEUT 23:3 Amoniti dhe Moabiti nuk do tė hyjnė nė asamblenė e Zotit, asnjė nga pasardhėsit e tyre, as edhe nė brezin e dhjetė, nuk kanė pėr tė hyrė kurrė nė asamblenė e Zotit,

DEUT 23:4 sepse nuk ju pritėn nė rrugė me bukė dhe me ujė kur dolėt nga Egjipti dhe sepse rekrutuan kundėr jush Balaamin, birin e Beorit nga Pethori i Mesopotamisė, pėr t`ju mallkuar.

DEUT 23:5 Megjithatė Zoti, Perėndia yt, nuk deshi tė dėgjojė Balaamin; por Zoti, Perėndia yt, e ndėrroi pėr ty mallkimin nė bekim, sepse Zoti, Perėndia yt, tė do.

DEUT 23:6 Nuk do t`u kėrkosh kurrė as paqen, as begatinė e tyre deri sa tė jetosh.

DEUT 23:7 Nuk do tė urresh Idumeon, sepse ai ėshtė vėllai yt; nuk do tė urresh Egjiptasin, sepse ti ishe i huaj nė vendin e tij,

DEUT 23:8 bijtė qė do t`u lindin atyre, nė brezin e tretė, do tė mund tė hyjnė nė asamblenė e Zotit.

DEUT 23:9 Kur tė dalėsh me ushtrinė kundėr armiqve tė tu, ruhu nga ēdo gjė e keqe.

DEUT 23:10 Nė rast se dikush nė mes teje ėshtė i papastėr nga njė ngjarje e natės, ka pėr tė dalė nga kampi dhe nuk do tė kthehet mė;

DEUT 23:11 nė mbrėmje do tė lahet me ujė dhe pas perėndimit tė diellit do tė mund tė kthehet nė kamp.

DEUT 23:12 Do tė kesh edhe njė vend jashtė kampit, dhe do tė shkosh atje pėr nevojat e tua;

DEUT 23:13 dhe midis veglave tė tua do tė kesh edhe njė kunj dhe kur tė shkosh pėr t`u mbledhur kruspull pėrjashta, me tė do tė gėrmosh njė gropė dhe pastaj do tė mbulosh jashtėqitjet e tua.

DEUT 23:14 Me qenė se Zoti, Perėndia yt, ecėn nė mes tė kampit tėnd qė tė tė bėjė tė lirė dhe qė tė tė japė nė dorė armiqtė e tu; prandaj kampi yt do tė jetė i shenjtė qė Zoti tė mos shohė nė gjirin tėnd asnjė paturpėsi dhe tė largohet prej teje.

DEUT 23:15 Nuk do t`i dorėzosh pronarit tė tij skllavin qė i ka ikur pėr t`u strehuar pranė teje.

DEUT 23:16 Ai do tė banojė me ty, nė mes jush, nė vendin qė ka zgjedhur, nė atė qytetin tėnd qė do t`i duket mė i mirė; dhe nuk do ta ngacmosh.

DEUT 23:17 Nuk do tė ketė asnjė grua qė tė merret me kurvėri midis bijave tė Izraelit, nuk do tė ketė asnjė burrė qė tė merret me kurvėri midis bijve tė Izraelit.

DEUT 23:18 Nė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tėnd, nuk do tė ēosh shpėrblimin e njė kurve as ēmimin e njė qeni, pėr asnjė kusht, sepse kėto dy gjėra janė njė ndyrėsi pėr Zotin, Perėndinė tėnd.

DEUT 23:19 Vėllait tėnd nuk do t`i japėsh hua me kamatė: interes pėr tė holla, interes pėr ushqime ose ēfarėdo gjė tjetėr qė huazohet me interes.

DEUT 23:20 Tė huajit mund t`i japėsh hua me kamatė, por jo vėllait tėnd, me qėllim qė Zoti, Perėndia yt, tė tė bekojė nė tė gjitha gjėrat mbi tė cilat do tė vėsh dorė nė vendin ku je duke hyrė pėr ta pushtuar.

DEUT 23:21 Kur lidh njė kusht me Zotin, Perėndinė tėnd, nuk do tė vonosh ta kryesh, sepse i Zoti, Perėndia yt, do tė tė kėrkojė me siguri llogari dhe ti do tė ishe fajtor;

DEUT 23:22 por nė rast se ti nuk lidh kushte, nuk kryen mėkat.

DEUT 23:23 Mbaje fjalėn qė ka dalė nga goja jote, sepse ke marrė pėrsipėr nė mėnyrė tė neveritshme pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, atė qė ke premtuar me gojėn tėnde.

DEUT 23:24 Kur hyn nė vreshtin e tė afėrmit tėnd, mund tė hash rrush sa tė ngopesh, por nuk do vėsh rrush nė shportėn tėnde.

DEUT 23:25 Kur hyn nė arėn e grurit tė tė afėrmit tėnd, mund tė mbjellėsh kallinj; por nuk do tė pėrdorėsh drapėrin nė arėn e grurit tė tė afėrmit tėnd".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase