Main Index: Albanian Bible

 

Deuteronomy 27

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

DEUT 27:1 Atėherė Moisiu dhe pleqtė e Izraelit i dhanė popullit kėtė urdhėr: "Respektoni tė gjitha urdhėrimet qė po ju caktoj sot.

DEUT 27:2 Ditėn qė do tė kapėrceni Jordanin pėr tė hyrė nė vendin qė Zoti, Perėndia juaj, ju jep, do tė ngresh pėr vete gurė tė mėdhenj dhe do t`i lyesh me gėlqere.

DEUT 27:3 Pastaj do tė shkruash mbi ta tėrė fjalėt e kėtij ligji, kur tė kapėrcesh Jordanin pėr tė hyrė nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, tė jep, njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, ashtu si tė ka thėnė Zoti, Perėndia i etėrve tė tu.

DEUT 27:4 Kėshtu, pra, kur tė kaloni Jordanin, do tė ngrini nė malin Ebal kėta gurė, qė sot ju urdhėroj, dhe do t`i lyeni me gėlqere.

DEUT 27:5 Aty do t`i ngresh edhe njė altar Zotit, Perėndisė tėnd, njė altar gurėsh, mbi tė cilėt nuk do tė pėrdorėsh vegėl hekuri.

DEUT 27:6 Do tė ndėrtosh altarin e Zotit, Perėndisė tėnd, me gurė tė pacėnuar, dhe mbi tė do t`i ofrosh olokauste Zotit, Perėndisė tėnd.

DEUT 27:7 Do tė ofrosh flijime falenderimi, dhe aty do tė hash dhe do tė gėzohesh pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd.

DEUT 27:8 Dhe do tė shkruash mbi kėta gurė tėrė fjalėt e kėtij ligji me gėrma shumė tė qarta".

DEUT 27:9 Pastaj Moisiu dhe priftėrinjtė levitė i folėn tėrė Izraelit, duke thėnė: "Mbaj qetėsi dhe dėgjo, o Izrael! Sot je bėrė populli i Zotit, Perėndisė tėnd.

DEUT 27:10 Do t`i bindesh, pra, zėrit tė Zotit, Perėndisė tėnd, dhe do t`i zbatosh nė praktikė urdhėrimet dhe ligjet qė sot tė urdhėroj".

DEUT 27:11 Po atė ditė Moisiu i dha kėtė urdhėr popullit, duke i thėnė:

DEUT 27:12 "Ja ata do tė rrijnė nė malin Gerizim pėr tė bekuar popullin kur tė keni kapėrcyer Jordanin: Simeoni, Levi, Juda, Isakari, Jozefi dhe Beniamini;

DEUT 27:13 dhe ja ata qė do tė rrijnė nė malin Ebal pėr tė shqiptuar mallkimin: Rubeni, Gadi, Asheri, Zabuloni, Dani dhe Neftali.

DEUT 27:14 Levitėt do tė flasin dhe do t`u thonė me zė tė lartė gjithė burrave tė Izraelit:

DEUT 27:15 "Mallkuar qoftė ai njeri qė bėn njė shėmbėlltyrė tė gdhendur o prej metali tė shkrirė, gjė e neveritshme pėr Zotin, vepėr e duarve tė njė artizani, dhe e vendos nė njė vend sekret!". Dhe tėrė populli do tė pėrgjigjet dhe do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:16 "Mallkuar qoftė ai qė pėrēmon atin ose nėnėn e tij!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:17 "Mallkuar qoftė ai qė zhvendos kufijtė e tė afėrmit tė tij!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:18 "Mallkuar qoftė ai qė i humb rrugėn tė verbėrit!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:19 "Mallkuar qoftė ai qė cėnon tė drejtėn e tė huajit, tė jetimit dhe tė gruas sė ve!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:20 "Mallkuar qoftė ai qė bie nė shtrat me gruan e atit tė tij,; sepse ka ngritur cepin e mbulesės sė atit tė tij!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:21 "Mallkuar qoftė ai qė bie nė shtrat me ēfarėdo kafshė!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:22 "Mallkuar qoftė ai qė bie nė shtrat me motrėn e tij, me bijėn e atit tė tij ose me bijėn e nėnes sė tij!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:23 "Mallkuar qoftė ai qė bie nė shtrat me vjehrrėn e tij!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:24 "Mallkuar qoftė ai qė vret tė afėrmin e tij nė mėnyrė tė fshehtė!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:25 "Mallkuar qoftė ai qė pranon njė dhuratė pėr tė goditur pėr vdekje njė tė pafajshėm!". Dhe tėrė populli do tė thotė: "Amen".

DEUT 27:26 "Mallkuar qoftė ai qė nuk u pėrmbahet fjalėve tė kėtij ligji pėr t`i zbatuar nė praktikė!". Tėrė populli do tė thotė: "Amen".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase