Main Index: Albanian Bible

 

Deuteronomy 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

DEUT 14:1 "Ju jeni bijtė e Zotit, Perėndisė tuaj; nuk do tė bėni asnjė prerje dhe nuk do tė rruheni midis syve pėr njė tė vdekur;

DEUT 14:2 sepse ti je njė popull i shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd, dhe Zoti tė ka zgjedhur pėr tė qenė njė popull i tij, njė thesar i veēantė ndėr tė gjithė popujt qė janė mbi faqen e dheut.

DEUT 14:3 Nuk do tė hash asgjė tė neveritshme.

DEUT 14:4 Kėto janė kafshėt qė mund tė hani: lopa, delja, dhia,

DEUT 14:5 dreri, gazela, dhia e egėr, stambeku, antilopa dhe kaprolli.

DEUT 14:6 Mund tė hani ēdo kafshė qė e ka thundrėn tė ndarė, dhe qė pėrtypet midis kafshėve.

DEUT 14:7 Por nga ato qė vetėm pėrtypen dhe qė kanė vetėm thundrėn tė ndarė nuk do tė hani devenė, lepurin dhe baldosėn, qė pėrtypen por nuk e kanė thundrėn tė ndarė; pėr ju janė tė papastra;

DEUT 14:8 edhe derri, qė e ka thundrėn tė ndarė por nuk pėrtypet, ėshtė i papastėr pėr ju. Nuk do tė hani mishin e tyre dhe nuk do tė prekni trupat e tyre tė vdekur.

DEUT 14:9 Ndėr tė gjitha kafshėt qė rrojnė nė ujė, mund tė hani tė gjitha ato qė kanė pendė dhe luspa;

DEUT 14:10 por nuk do tė hani asnjė nga ato qė nuk kanė pendė dhe luspa; janė tė papastra pėr ju.

DEUT 14:11 Mund tė hani ēdo zog tė pastėr;

DEUT 14:12 por nuk do tė hani kėto: shqiponjėn, shqiponjėn e detit dhe fajkuan e detit,

DEUT 14:13 qiftin, fajkuan dhe ēdo lloj zhgabe,

DEUT 14:14 ēdo lloj korbi,

DEUT 14:15 strucin, kukuvajkėn mjekroshe, pulėbardhėn dhe ēdo lloj krahathatė,

DEUT 14:16 bufin, ibisin, mjellmėn,

DEUT 14:17 pelikanin, martin peshkatarin, kormoranin,

DEUT 14:18 lejlekun, ēdo lloj gate, pupėzėn dhe lakuriqin e natės.

DEUT 14:19 Ēdo insekt qė fluturon ėshtė i papastėr pėr ju; nuk do ta hani.

DEUT 14:20 Por mund tė hani ēdo zog qė ėshtė i pastėr.

DEUT 14:21 Nuk do tė hani asnjė kafshė qė ka ngordhur nė mėnyrė tė natyrshme; mund t`ua jepni tė huajve qė janė brenda portave tuaja qė t`i hanė ose mund t`ua shisni njė tė huaji, sepse ti je njė popull qė i je shenjtėruar Zotit, Perėndisė tėnd. Nuk do ta gatuash kecin bashkė nė qumėshtin e nėnes sė tij.

DEUT 14:22 Do tė zotohesh tė japėsh tė dhjetėn e asaj qė mbjell dhe qė tė prodhon ara ēdo vit.

DEUT 14:23 Do tė hash pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, nė vendin qė ai ka zgjedhur si vendbanim pėr emrin e tij, tė dhjetėn e grurit tėnd, tė mushtit tėnd, tė vajit tėnd, dhe pjelljen e parė tė tufave tė bagėtive tė trasha dhe tė imta, nė mėnyrė qė ti tė mėsosh tė kesh gjithnjė frikė nga Zoti, Perėndia yt.

DEUT 14:24 Por nė rast se rruga ėshtė shumė e gjatė pėr ty dhe nuk mund t`i ēosh deri atje tė dhjetat, sepse vendi qė Zoti, Perėndia yt, ka caktuar pėr tė vendosur emrin e tij ėshtė shumė larg nga ty, kur Zoti, Perėndia yt, do tė tė ketė bekuar,

DEUT 14:25 atėherė do t`i kėmbesh ato me para dhe me paratė nė dorė do tė shkosh nė vendin qė ka zgjedhur Zoti, Perėndia yt;

DEUT 14:26 dhe do t`i pėrdorėsh kėto para pėr tė blerė tė gjitha ato qė dėshiron zemra jote: lopė, dele, verė, pije dehėse, ose ēfarėdo gjė qė dėshiron zemra jote; dhe aty do tė hash pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, dhe do tė gėzohesh ti bashkė me familjen tėnde.

DEUT 14:27 Pėrveē kėsaj nuk do tė lesh pas dore Levitin, qė banon brenda portave tė tua, sepse ai nuk ka pjesė as trashėgimi me ty.

DEUT 14:28 Nė fund tė ēdo tre viteve, do tė vėsh mėnjanė tė gjitha tė dhjetat e prodhimeve tė tua tė vitit tė tretė, dhe do t`i vendosėsh brenda portave tė tua;

DEUT 14:29 dhe Leviti, qė nuk ka pjesė as trashėgimi me ty, dhe i huaji, jetimi dhe e veja qė gjenden brenda portave tė tua, do tė vinė, do tė hanė dhe do tė ngopen, me qėllim qė Zoti, Perėndia yt, tė tė bekojė nė ēdo punė qė do tė tė zėrė dora".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase