Main Index: Albanian Bible

 

Deuteronomy 30

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

DEUT 30:1 "Kėshtu, kur tė tė kenė rėnė nė kurriz tėrė kėto gjėra, bekimi dhe mallkimi qė unė tė kam vėnė pėrpara, dhe ti do t`ua kujtosh tė gjitha kombeve nė mes tė tė cilėve Zoti, Perėndia yt, do tė tė ketė dėbuar,

DEUT 30:2 dhe kur tė kthehesh tek Zoti, Perėndia yt, dhe t`i bindesh zėrit tė tij, ti dhe bijtė e tu, me gjithė zemėr e mė gjithė shpirt, duke respektuar tėrė ato qė po tė urdhėroj sot,

DEUT 30:3 Zoti, Perėndia yt, do tė tė kthejė nga skllavėria, do tė ketė mėshirė pėr ty dhe do tė tė mbledhė pėrsėri nga radhėt e tė gjithė popujve, ndėr tė cilėt Zoti, Perėndia yt, tė kishte shpėrndarė.

DEUT 30:4 Edhe sikur tė kesh qenė pėrzėnė nė skajin e qiellit, Zoti, Perėndia yt, do tė tė mbledhė dhe do tė marrė qė andej.

DEUT 30:5 Zoti, Perėndia yt, do tė tė rikthejė nė vendin qė etėrit e tu kanė zotėruar dhe ti do ta zotėrosh atė; dhe ai do tė tė bėjė tė mira dhe do tė tė shumėzojė mė tepėr se etėrit e tu.

DEUT 30:6 Zoti, Perėndia yt, do ta rrethpresė zemrėn tėnde dhe zemrėn e pasardhėsve tė tu, qė ti ta duash Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemėr e me gjithė shpirt, dhe kėshtu ti tė jetosh.

DEUT 30:7 Dhe Zoti, Perėndia yt, do t`i lėshojė tėrė kėto mallkime mbi armiqtė e tu dhe mbi tėrė ata qė tė urrejnė dhe tė kanė persekutuar.

DEUT 30:8 Ti pėrkundrazi do tė kthehesh dhe do t`i bindesh zėrit tė Zotit dhe do tė zbatosh nė praktikė tė gjitha urdhėrimet qė tė porosit sot.

DEUT 30:9 Zoti, Perėndia yt, do tė sjellė shumė mbarėsi nė gjithė veprėn e duarve tė tua, nė frytin e barkut tėnd, nė frytin e bagėtisė sate dhe nė frytin e tokės sate; sepse Zoti do tė kėnaqet pėrsėri duke tė tė bėrė tė mirėn, ashtu si u kėnaq kur ua bėri etėrve tė tu,

DEUT 30:10 sepse do t`i bindesh zėrit tė Zotit, Perėndisė tėnd, duke respektuar urdhėrimet dhe statutet e tij qė janė shkruar nė kėtė libėr tė ligjit, sepse do tė jesh rikthyer tek Zoti, Perėndia yt, me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt.

DEUT 30:11 Ky urdhėrim qė tė jap sot nuk ėshtė shumė i vėshtirė pėr ty, as shumė larg teje.

DEUT 30:12 Nuk ėshtė nė qiell, qė ti tė thuash: "Kush do tė ngjitet nė qiell qė tė na e sjellė dhe ta dėgjojmė, me qėllim qė ta zbatojmė nė praktikė?".

DEUT 30:13 Dhe nuk ėshtė matanė detit qė ti tė thuash: "Kush do tė kalojė pėr ne matanė detit qė tė na e sjellė dhe ta dėgjojmė, nė mėnyrė qė ta zbatojmė nė praktikė?".

DEUT 30:14 Por fjala ėshtė shumė afėr teje; ėshtė nė gojėn tėnde dhe nė zemrėn tėnde, qė ti ta zbatosh nė praktikė.

DEUT 30:15 Shiko, unė vė sot para teje jetėn dhe tė mirėn, vdekjen dhe tė keqen;

DEUT 30:16 prandaj unė tė urdhėroj ta duash Zotin, Perėndinė tėnd, tė ecėsh nė rrugėt e tij, tė respektosh urdhėrimet, statutet dhe dekretet e tij, qė ti tė jetosh dhe tė shumėzohesh; dhe Zoti, Perėndia yt, do tė tė bekojė nė vendin qė ti po shkon pėr ta pushtuar.

DEUT 30:17 Por nė qoftė se zemra jote shikon gjetiu dhe ti nuk bindesh dhe e lė veten tė biesh pėrmbys para perėndive tė tjera dhe t`u shėrbesh atyre,

DEUT 30:18 unė ju deklaroj sot qė me siguri keni pėr t`u zhdukur, qė nuk do t`i zgjatni ditėt tuaja nė vendin ku po gatiteni tė hyni pėr ta pushtuar, duke kaluar Jordanin.

DEUT 30:19 Unė marr sot si dėshmitarė kundėr teje qiellin dhe tokėn, qė unė tė kam vėnė pėrpara jetės dhe vdekjes, bekimit dhe mallkimit; zgjidh, pra, jetėn qė tė mund tė jetoni ti dhe pasardhėsit e tu,

DEUT 30:20 dhe tė mund ta duash Zotin, Perėndinė tėnd, t`i bindesh zėrit tė tij dhe tė qendrosh i lidhur ngushtė me tė, sepse ai ėshtė jeta jote dhe gjatėsia e ditėve tė tua, kėshtu qė ti tė mund tė jetosh nė vendin qė Zoti u betua t`u japė etėrve tė tu: Abrahamit, Isakut dhe Jakobit".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase