Main Index: Albanian Bible

 

Numbers 33

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

NUM 33:1 Kėto janė etapat e bijve tė Izraelit qė dolėn nga vendi i Egjiptit, simbas formacioneve tė tyre, nėn udhėheqjen e Moisiut dhe tė Aaronit.

NUM 33:2 Moisiu shėnoi me shkrim vendet e tyre tė nisjes, pėr ēdo etapė, sipas urdhrave tė Zotit; dhe kėto janė etapat e tyre, nė bazė tė vendnisjeve tė tyre.

NUM 33:3 U nisėn nga Ramesesi nė muajin e parė, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit tė parė. Njė ditė pas Pashkės bijtė e Izraelit u nisėn me plot vetėbesim, para syve tė tė gjithė Egjiptasve,

NUM 33:4 ndėrsa Egjiptasit varrosnin tėrė tė parėlindurit e tyre qė Zoti kishte goditur midis tyre. Zoti kishte zbatuar gjykimin e tij edhe mbi perėnditė e tyre.

NUM 33:5 Kėshtu, pra, bijtė e Izraelit u nisėn nga Ramesesi dhe e ngritėn kampin e tyre nė Sukoth.

NUM 33:6 U nisėn nga Sukothi dhe fushuan nė Etham, qė ndodhet nė skaj tė shkretėtirės.

NUM 33:7 U nisėn nga Ethami dhe u kthyen nė drejtim tė Pi-Hahirothit qė ndodhet pėrballė Baal-Tsefonit, dhe e ngritėn kampin pėrpara Migdolit.

NUM 33:8 U nisėn nga Hahirothi, kaluan detin nė drejtim tė shkretėtirės, ecėn tri ditė nė shkretėtirėn e Ethamit dhe e ngritėn kampin e tyre nė Mara.

NUM 33:9 U nisėn nga Mara dhe arritėn nė Elim; nė Elim kishte dymbėdhjetė burime uji dhe shtatėdhjetė palma; dhe fushuan aty.

NUM 33:10 U nisėn nga Elimi dhe fushuan pranė Detit tė Kuq.

NUM 33:11 U nisėn nga Deti i Kuq dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinit.

NUM 33:12 U nisėn nga shkretėtira e Sinit dhe ngritėn kampin e tyre nė Dofkah.

NUM 33:13 U nisėn nga Dofkahu dhe fushuan nė Alush.

NUM 33:14 U nisėn nga Alushi dhe e ngritėn kampin e tyre nė Refidim, ku nuk kishte ujė pėr tė pirė pėr popullin.

NUM 33:15 U nisėn nga Refidimi dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinait.

NUM 33:16 U nisėn nga shkretėtira e Sinait dhe u vendosėn nė Kibroth-Hataavah.

NUM 33:17 U nisėn nga Kibroth-Hataavahu dhe fushuan nė Hatseroth.

NUM 33:18 U nisėn nga Hatserothi dhe fushuan nė Rithmah.

NUM 33:19 U nisėn nga Rithmahu dhe fushuan nė Rimon-Perets.

NUM 33:20 U nisėn nga Rimon-Peretsi dhe fushuan nė Libnah.

NUM 33:21 U nisėn nga Libnahu dhe fushuan nė Risah.

NUM 33:22 U nisėn nga Risahu dhe fushuan nė Kehelathah.

NUM 33:23 U nisėn nga Kehelathahu dhe fushuan nė malin Shefer.

NUM 33:24 U nisėn nga mali Shefer dhe fushuan nė Haradah.

NUM 33:25 U nisėn nga mali i Haradahut dhe fushuan nė Makeloth.

NUM 33:26 U nisėn nga Makelothi dhe fushuan nė Tahath.

NUM 33:27 U nisėn nga Tahahu dhe fushuan nė Terah.

NUM 33:28 U nisėn nga Terahu dhe fushuan nė Mithkah.

NUM 33:29 U nisėn nga Mithkahu dhe fushuan nė Hashmonah.

NUM 33:30 U nisėn nga Hashmonahu dhe fushuan nė Mozeroth.

NUM 33:31 U nisėn nga Mozerothi dhe fushuan nga Bene-Jaakan.

NUM 33:32 U nisėn nga Bene-Jaakani dhe fushuan nė Hor-Hagidgad.

NUM 33:33 U nisėn nga Hor-Hagidgadi dhe fushuan nė Jotbathah.

NUM 33:34 U nisėn nga Jotbathahu dhe fushuan nė Abronah.

NUM 33:35 U nisėn nga Abronahu dhe fushuan nė Etsion-Geber.

NUM 33:36 U nisėn nga Etsion-Geberi dhe fushuan nė shkretėtirėn e Sinit, domethėnė nė Kadesh.

NUM 33:37 Pastaj u nisėn nga Kadeshi dhe fushuan nė malin Hor, nė kufi tė vendit tė Edomit.

NUM 33:38 Pastaj prifti Aaron u ngjit nė malin Hor me urdhėr tė Zotit dhe vdiq aty nė vitin e dyzetė prej kohės kur bijtė e Izraelit kishin dalė nga vendi i Egjiptit, ditėn e parė tė muajit tė pestė.

NUM 33:39 Aaroni ishte njėqind e njėzet e tre vjeē kur vdiq nė malin Hor.

NUM 33:40 Mbreti i Aradit, Kananeu, qė banonte nė Negev, nė vendin e Kanaanit, dėgjoi se arritėn bijtė e Izraelit.

NUM 33:41 Kėshtu ata u nisėn nga mali Hor dhe fushuan nė Tsalmonah.

NUM 33:42 U nisėn nga Tsalmonahu dhe fushuan nė Punon.

NUM 33:43 U nisėn nga Punoni dhe fushuan nė Oboth.

NUM 33:44 U nisėn nga Obothi dhe fushuan nė Ije-Abarim, nė kufi me Moabin.

NUM 33:45 U nisėn nga Ije-Abarimi dhe fushuan nė Dibon-Gad.

NUM 33:46 U nisėn nga Dibon-Gadi dhe fushuan nė Almon-Diblathaim.

NUM 33:47 U nisėn nga Almon-Diblathaimi dhe fushuan nė malet e Abarimit, pėrballė Nebit.

NUM 33:48 U nisėn nga malet e Abarimit dhe fushuan nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, mbi bregun pėrballė Jerikos.

NUM 33:49 Fushuan pranė Jordanit, nga Beth-Jeshimoth deri nė Abel-Shitim, nė fushat e Moabit.

NUM 33:50 Pastaj Zoti i foli Moisiut, nė fushat e Moabit, pranė Jordanit mbi bregun pėrballė Jerikos, dhe i tha:

NUM 33:51 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kur tė kaloni Jordanin, pėr tė hyrė nė vendin e Kanaanit,

NUM 33:52 do tė dėboni tė gjithė banorėt e vendit, do tė shkatėrroni tė gjitha figurat e tyre dhe tė tėra statujat e tyre prej metali tė shkrirė, do tė rrėnoni tė gjitha vendet e larta tė tyre.

NUM 33:53 Do ta shtini nė dorė vendin dhe do tė vendoseni nė tė, sepse jua kam dhėnė nė pronėsi.

NUM 33:54 Do ta ndani me short vendin, simbas familjeve tuaja. Familjeve mė tė mėdha do t`u jepni njė pjesė mė tė madhe, dhe mė tė voglave njė pjesė mė tė vogėl. Secili do tė marrė atė qė do t`i bjerė me short; ndarjet do tė bėhen nė bazė tė fiseve tė etėrve tuaj.

NUM 33:55 Por nė rast se nuk i dėboni banorėt e vendit, ata qė do tė lini do tė jenė si hala nė sy dhe do t`ju shqetėsojnė nė vendin qė do tė banoni.

NUM 33:56 Dhe do tė ndodhė qė unė t`ju trajtoj ashtu siē kisha menduar t`i trajtoj ata".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase