Main Index: Albanian Bible

 

Numbers 16

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

NUM 16:1 Koreu, bir i Itsharit, bir i Kehathit, bir i Levit, tok me Dathanin dhe Abiramin, birin e Eliabit, dhe me Onin, birin e Pelethit, bij tė Rubenit,

NUM 16:2 u ngritėn para Moisiut, sė bashku me disa bij tė tjerė tė Izraelit, dyqind e pesėdhjetė prijės tė asamblesė, anėtarė tė emėruar tė kėshillit, njerėz qė u shkonte fjala.

NUM 16:3 Ata u mblodhėn kundėr Moisiut dhe Aaronit, dhe u thanė: "Mjaft mė me ju, sepse tėrė asambleja ėshtė e shenjtė, secili nga anėtarėt e tij, dhe Zoti ėshtė nė mes tyre; pse, pra, ngriheni mbi asamblenė e Zotit?".

NUM 16:4 Me tė dėgjuar kėto fjalė, Moisiu ra pėrmbys me fytyrėn pėr tokė;

NUM 16:5 pastaj i foli Koreut dhe gjithė njerėzve tė tij, duke u thėnė: "Nesėr nė mėngjes Zoti do tė tregojė kush ėshtė i tij dhe kush ėshtė i shenjtė, dhe ai do ta afrojė pranė vetes; do tė afrojė pranė vetes atė qė ai ka zgjedhur.

NUM 16:6 Bėni kėshtu: merrni temjanica, ti Kore, dhe gjithė njerėzit e tu;

NUM 16:7 nesėr i mbushni me zjarr dhe u hidhni sipėr temjan para Zotit; dhe ai qė Zoti do tė ketė zgjedhur do tė jetė i shenjtė. E kaluat masėn, o bij tė Levit!".

NUM 16:8 Pastaj Moisiu i tha Koreut: "Tani dėgjoni, o bij tė Levit!

NUM 16:9 A ėshtė gjė e vogėl pėr ju qė Perėndia i Izraelit ju ka ndarė nga asambleja e Izraelit dhe ju ka afruar ndaj vetes qė tė kryeni shėrbimin e tabernakullit tė Zotit dhe qė tė rrini pėrpara asamblesė dhe t`u shėrbeni atyre?

NUM 16:10 Ai ju ka afruar ndaj vetes ty dhe tė gjithė vėllezėrit e tu, bij tė Levit bashkė me ty. Po tani kėrkon tė kesh edhe priftėrinė?

NUM 16:11 Pėr kėtė arsye ti edhe tėrė njerėzit e tu jeni mbledhur kundėr Zotit. Dhe kush ėshtė Aaroni qė tė murmurisni kundėr tij?".

NUM 16:12 Atėherė Moisiu dėrgoi tė thėrrasin Datanin dhe Abiramin, bij tė Eliabit; por ata thanė: "Ne nuk do tė ngjitemi.

NUM 16:13 A ėshtė vallė gjė e vogėl qė na nxore nga njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, pėr tė na lėnė tė vdesim nė shkretėtirė, me qėllim qė ti tė sundosh mbi ne?

NUM 16:14 Pėrveē kėsaj nuk na ēove nė njė vend ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė dhe nuk na ke lėnė si trashėgim fusha dhe vreshta! Dėshiron ti t`u nxjerrėsh sytė kėtyre njerėzve? Nuk do tė ngjitemi".

NUM 16:15 Atėherė Moisiu u zemėrua shumė dhe i tha Zotit: "Mos prano blatimin e tyre; unė nuk kam marrė prej tyre as edhe njė gomar dhe nuk u kam bėrė atyre asnjė padrejtėsi".

NUM 16:16 Pastaj Moisiu i tha Koreut: "Ti dhe gjithė njerėzit e tu paraqituni nesėr para Zotit, ti dhe ata bashkė me Aaronin;

NUM 16:17 dhe secili prej jush tė marrė temjanicėn e tij, t`i shtjerė temjan dhe secili tė sjellė temjanicėn e tij para Zotit; do tė jenė dyqind e pesėdhjetė temjanica. Edhe ti dhe Aaroni do tė merrni secili temjanicėn e tij".

NUM 16:18 Dhe kėshtu secili mori temjanicėn e tij, e mbushi me zjarr, vuri pėrsipėr temjan dhe qėndroi nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes bashkė me Moisiun dhe Aaronin.

NUM 16:19 Koreu thirri tėrė asamblenė kundėr tyre nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes; dhe lavdia e Zotit u shfaq para tėrė asamblesė.

NUM 16:20 Atėherė Zoti u foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:

NUM 16:21 "Ndahuni nga kjo asamble dhe unė do t`i zhduk nė njė ēast".

NUM 16:22 Por ata ranė pėrmbys me fytyrėn pėr tokė dhe thanė: "O Perėndi, Perėndia i frymėve tė ēdo mishi! Sepse njė njeri i vetėm ka mėkatuar, a duhet tė zemėrohesh ti me tė gjithė asamblenė?".

NUM 16:23 Atėherė Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

NUM 16:24 "Foli asamblesė dhe u thuaj: "Largohuni nga afėrsia e banesės sė Koreut, tė Dathanit dhe tė Abiramit"".

NUM 16:25 Pastaj Moisiu u ngrit dhe shkoi te Datani dhe Abirami; atė e ndoqėn pleqtė e Izraelit.

NUM 16:26 Pas kėsaj i foli asamblesė duke thėnė: "Largohuni nga ēadrat e kėtyre njerėzve tė kėqij, dhe mos prekni asgjė qė u pėrket atyre qė tė mos treteni nė tė gjitha mėkatet e tyre".

NUM 16:27 Kėshtu ata u larguan nga afėrsia e banesės sė Koreut, tė Datanit dhe tė Abiramit. Datani dhe Abirami dolėn dhe u ndalėn nė hyrje tė ēadrave tė tyre bashkė me gratė e tyre, me bijtė e tyre dhe me tė vegjėlit e tyre.

NUM 16:28 Atėherė Moisiu tha: "Nga kjo do tė mėsoni qė Zoti mė ka dėrguar pėr tė bėrė tėrė kėto vepra dhe se nuk kam vepruar me kokėn time.

NUM 16:29 Nė qoftė se kėta njerėz vdesin si vdesin gjithė njerėzit, nė qoftė se fati i tyre ėshtė fati i pėrbashkėt i tė gjithė njerėzve, Zoti nuk mė ka dėrguar;

NUM 16:30 por nė qoftė se Zoti bėn diēka tė re, nė qoftė se toka hap gojėn e saj dhe gėlltit ata dhe ēdo gjė qė ata kanė, dhe ata zbresin tė gjallė nė Sheol, atėherė do tė pranoni qė kėta njerėz kanė pėrēmuar Zotin.

NUM 16:31 Por ndodhi qė, posa mbaroi shqiptimi i kėtyre fjalėve, dheu u ēa poshtė tyre,

NUM 16:32 toka hapi gojėn e saj dhe i gėlltiti me gjithė familjet e tyre, me tė gjithė njerėzit qė mbanin anėn e Koreut, me tė gjitha pasuritė e tyre.

NUM 16:33 Kėshtu zbritėn tė gjallė nė Sheol; toka u mbyll mbi ta dhe ata u zhdukėn nga asambleja.

NUM 16:34 Tėrė Izraeli qė ndodhej rreth tyre, duke dėgjuar britmat e tyre ua mbathi kėmbėve, sepse thoshte: "Tė mos na gėlltisė toka edhe ne!".

NUM 16:35 Dhe njė zjarr doli nga prania e Zotit dhe gėlltiti dyqind e pesėdhjetė veta qė ofronin temjanin.

NUM 16:36 Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

NUM 16:37 "I thuaj Eleazarit, birit tė priftit Aaron, tė nxjerrė jashtė temjanicat nga zjarri, sepse ato janė tė shenjta dhe ta hedhė zjarrin larg;

NUM 16:38 dhe nga temjanicat e atyre qė kanė kryer mėkate duke vėnė nė rrezik jetėn e tyre, tė bėhen aq petėza tė rrahura pėr tė veshur altarin, sepse i kanė paraqitur para Zotit dhe pėr kėtė arėsye janė tė shenjta; dhe do tė shėrbejnė si njė qortim pėr bijtė e Izraelit".

NUM 16:39 Kėshtu prifti Eleazar mori temjanicat prej bronzi tė paraqitura prej atyre qė ishin djegur, dhe bėri petėza pėr tė veshur altarin,

NUM 16:40 me qėllim qė t`u shėrbenin si kujtim bijve tė Izraelit, dhe asnjė i huaj qė nuk ishte nga fisi i Aaronit tė afrohej pėr tė ofruar temjan para Zotit dhe tė mos pėsonte fatin e Koreut dhe tė njerėzve tė tij, ashtu si Zoti i kishte thėnė me anė tė Moisiut.

NUM 16:41 Tė nesėrmen gjithė asambleja e bijve tė Izraelit murmuriti kundėr Moisiut dhe Aaronit, duke thėnė: "Ju keni bėrė tė vdesė populli i Zotit".

NUM 16:42 Por ndodhi qė, ndėrsa asambleja po mblidhej kundėr Moisiut dhe Aaronit, ata u kthyen nga ēadra e mbledhjes; dhe ja, reja e mbulonte atė dhe u shfaq lavdia e Zotit.

NUM 16:43 Atėherė Moisiu dhe Aaroni shkuan pėrpara ēadrės sė mbledhjes.

NUM 16:44 Dhe Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:

NUM 16:45 "Largohuni nga kjo asamble dhe unė do t`i zhduk nė njė ēast". Dhe ata ranė pėrmbys me fytyrėn pėr tokė.

NUM 16:46 Kėshtu Moisiu i tha Aaronit: "Merr temjanicėn, vėr brenda saj zjarr tė marrė nga altari, vendos mbi tė temjan dhe ēoje shpejt nė mes tė asamblesė, dhe bėj shlyerjen e fajit pėr ta, sepse ka shpėrthyer zemėrimi i Zotit, dhe plaga ka filluar".

NUM 16:47 Atėherė Aaroni mori temjanicėn, ashtu siē kishte thėnė Moisiu, dhe vrapoi nė mes tė asamblesė; dhe ja, fatkeqėsia kishte filluar nė mes tė popullit; kėshtu ai vuri temjanin nė temjanicėn dhe bėri shlyerjen pėr popullin.

NUM 16:48 Dhe u ndal midis tė gjallėve dhe tė vdekurve, dhe fatkeqėsia u ndal.

NUM 16:49 Ata qė vdiqėn nga fatkeqėsia ishin katėrmbėdhjetė mijė e shtatėqind veta, pėrveē atyre qė kishin vdekur pėr ngjarjet e Koreut.

NUM 16:50 Kėshtu Aaroni u kthye te Moisiu nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes, sepse fatkeqėsia ishte ndalur.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase