Main Index: Albanian Bible

 

Numbers 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

NUM 1:1 Zoti i foli akoma Moisiut nė shkretėtirėn e Sinait, nė ēadrėn e mbledhjes, ditėn e parė tė muajit tė dytė, gjatė vitit tė dytė nga dalja e tyre nga vendi i Egjiptit, dhe i tha:

NUM 1:2 "Bėni regjistrimin e gjithė asamblesė sė bijve tė Izraelit nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke numėruar njė pėr njė emrat e ēdo mashkulli.

NUM 1:3 Nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė nė Izrael mund tė shkojnė nė luftė; ti dhe Aaroni do t`i regjistroni, grup pas grupi.

NUM 1:4 Dhe me ju do tė jetė njė burrė pėr ēdo fis, njė qė tė jetė i pari i shtėpisė sė atit tė tij.

NUM 1:5 Kėta janė emrat e burrave qė do tė jenė me ju. nga Ruben, Elitsur, bir i Shedeurit;

NUM 1:6 nga Simeoni, Shelumieli, bir i Tsurishadait;

NUM 1:7 nga Juda, Nahshoni, bir i Aminadabit;

NUM 1:8 nga Isakari, Nethaneeli, bir i Tsuarit;

NUM 1:9 nga Zabuloni, Eliabi, bir i Helonit;

NUM 1:10 nga bijtė e Jozefit, pėr Efraimin, Elishama, bir i Amihudit; pėr Manasėn, Gamalieli, bir i Pedahtsurit;

NUM 1:11 nga Beniamini, Abidani, bir i Gideonit;

NUM 1:12 nga Dani, Ahiezeri, bir i Amishadaidit;

NUM 1:13 nga Asheri, Pagieli, bir i Okranit;

NUM 1:14 nga Gadi, Eliasafi, bir i Deuelit;

NUM 1:15 nga Neftali, Ahira, bir i Enanit".

NUM 1:16 Kėta janė ata qė u zgjodhėn nga asambleja, prijėsit e fiseve tė etėrve tė tyre, krerėt e divizioneve tė Izraelit.

NUM 1:17 Moisiu dhe Aaroni morėn, pra, kėta burra qė ishin caktuar me emėr,

NUM 1:18 dhe thirrėn tėrė asamblenė, ditėn e parė tė muajit tė dytė; ata u treguan fisin e tyre, nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke numėruar personat me moshė njėzet vjeē e lart, njė pėr njė.

NUM 1:19 Ashtu si Zoti pat urdhėruar Moisiun, ai bėri regjistrimin e tyre nė shkretėtirėn e Sinait.

NUM 1:20 Nga bijtė e Rubenit, i parėlinduri i Izraelit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke numėruar emrat e tė gjithė meshkujve, njė pėr njė, nga mosha njėzet vjeē e lart, tėrė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:21 ata qė u regjistruan nga fisi i Rubenit ishin dyzet e gjashtė mijė e pesėqind.

NUM 1:22 Nga bijtė e Simeonit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, ata qė u regjistruan duke numėruar emrat e tė gjithė meshkujve, njė pėr njė, nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:23 ata qė u regjistruan nga fisi i Simeonit ishin pesėdhjetė e nėntė mijė e treqind.

NUM 1:24 Nga bijtė e Gadit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke numėruar emrat e atyre qė ishin njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:25 ata qė u regjistruan nga fisi i Gadit ishin dyzet e pesė mijė e gjashtėqind e pesėdhjetė.

NUM 1:26 Nga bijtė e Judės, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat e tyre nga njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:27 ata qė u regjistruan nga fisi i Judės ishin shtatėdhjetė e katėr mijė e gjashtėqind.

NUM 1:28 Nga bijtė e Isakarit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:29 ata qė u regjistruan nga fisi i Isakarit ishin pesėdhjetė e katėr mijė e katėrqind.

NUM 1:30 Nga bijtė e Zabulonit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre duke i numėruar nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:31 ata qė u regjistruan nga fisi i Zabulonit ishin pesėdhjetė e shtatė mijė e katėrqind.

NUM 1:32 Ndėr bijtė e Jozefit: nga bijtė e Efraimit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė pėr tė shkuar nė luftė:

NUM 1:33 ata qė u regjistruan nga fisi i Efraimit ishin dyzet mijė e pesėqind.

NUM 1:34 Nga bijtė e Manasit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:35 ata qė u regjistruan nga fisi i Manasit ishin tridhjetė e dy mijė e dyqind.

NUM 1:36 Nga bijtė e Beniaminit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:37 ata qė u regjistruan nga fisi i Beniaminit ishin tridhjetė e pesė mijė e katėrqind.

NUM 1:38 Nga bijtė e Danit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:39 ata qė u regjistruan nga fisi i Danit ishin gjashtėdhjetė e dy mijė e shtatėqind.

NUM 1:40 Nga bijtė e Asherit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:41 ata qė u regjistruan nga fisi i Asherit ishin dyzet e njė mijė e pesėqind.

NUM 1:42 Nga bijtė e Neftalit, trashėgimtarėt e tyre nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, duke i numėruar emrat nga mosha njėzet vjeē e lart, tė gjithė ata qė ishin tė aftė tė shkonin nė luftė:

NUM 1:43 ata qė u regjistruan nga fisi i Neftalit ishin pesėdhjetė e tre mijė e katėrqind.

NUM 1:44 Kėta ishin tė regjistruarit nga Moisiu dhe Aaroni, sė bashku me dymbėdhjetė burrat, prijės tė Izraelit, secili pėrfaqėsues i shtėpisė sė atit tė tij.

NUM 1:45 Kėshtu tėrė bijtė e Izraelit qė u regjistruan nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre, nga mosha njėzet vjeē e lart, domethėnė tėrė njerėzit qė nė Izrael ishin tė aftė tė shkonin nė luftė,

NUM 1:46 tė gjithė ata qė u regjistruan ishin gjashtėqind e tre mijė e pesėqind e pesėdhjetė.

NUM 1:47 Por Levitėt nuk u regjistruan bashkė me tė tjerėt, simbas fisit tė etėrve tė tyre,

NUM 1:48 sepse Zoti i kishte folur Moisiut, duke i thėnė:

NUM 1:49 "Vetėm nė fisin e Levit nuk do tė bėsh regjistrimin dhe nuk do tė llogaritėsh numrin e tyre me bijtė e Izraelit;

NUM 1:50 por besoju Levitėve kujdesin pėr tabernakullin e dėshmisė, pėr tė gjitha orenditė e tij dhe pėr ēdo gjė qė i pėrket. Ata do tė mbartin tabernakullin dhe tėrė orenditė e tij, do tė bėjnė shėrbimin dhe do tė fushojnė rreth tabernakullit.

NUM 1:51 Kur tabernakulli duhet tė zhvendoset, Levitėt do ta bėjnė pjesė-pjesė; kur tabernakulli duhet tė ndalet, ata do ta ngrenė; dhe i huaji qė do tė afrohet do tė dėnohet me vdekje.

NUM 1:52 Bijtė e Izraelit do t`i ngrenė ēadrat e tyre secili nė kampin e vet, secili pranė flamurit tė vet, simbas renditjes sė tyre.

NUM 1:53 Por Levitėt do t`i ngrenė ēadrat e tyre rreth tabenakullit tė dėshmisė me qėllim qė mėria ime tė mos bjerė mbi asamblenė e bijve tė Izraelit; kėshtu Levitėt do tė kujdesen pėr tabernakullin e dėshmisė".

NUM 1:54 Bijtė e Izraelit iu binden gjithēkaje qė Zoti kishte urdhėruar Moisiun, dhe kėshtu bėnė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase