Main Index: Albanian Bible

 

Numbers 23

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

NUM 23:1 Pastaj Balaami i tha Balakut: "Mė ndėrto kėtu shtatė altarė dhe mė pėrgatit kėtu shtatė dema dhe shtatė desh".

NUM 23:2 Balaku bėri ashtu siē i kishte thėnė Balaami, pastaj Balaku dhe Balaami ofruan njė dem tė vogėl dhe njė dash mbi secilin altar.

NUM 23:3 Pastaj Balaami i tha Balakut: "Qėndro pranė olokaustit tėnd dhe unė do tė shkoj; ndofta Zoti do tė vijė tė takohet me mua; dhe atė qė ka pėr tė mė treguar do tė ta njoftoj". Kėshtu ai shkoi nė njė bregore tė zhveshur.

NUM 23:4 Dhe Perėndia i doli pėrpara Balaamit, dhe Balaami i tha: "Unė kam pėrgatitur shtatė altarė dhe kam ofruar nga njė dem tė vogėl dhe nga njė dash pėr ēdo altar".

NUM 23:5 Atėherė Zoti i vuri njė mesazh nė gojė Balaamit dhe i tha: "Kthehu te Balaku dhe foli kėshtu".

NUM 23:6 U kthye tek ai, dhe ja, ai qėndronte pranė olokaustit, ai dhe tė gjithė prijėsit e Moabit.

NUM 23:7 Atėherė Balaami shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Balaku, mbret i Moabit, mė ka sjellė nga Arami, nga malet e Lindjes: "Eja, mallko pėr mua Jakobin, eja dhe padit Izraelin!".

NUM 23:8 Si mund tė mallkoj atė qė Zoti nuk e ka mallkuar? Si mund tė padis atė qė Zoti nuk e ka paditur?

NUM 23:9 Unė e shoh nga maja e shkėmbinjve dhe e sodis nga lartėsitė; ja, ėshtė njė popull qė qėndron vetėm dhe nuk ėshtė pėrfshirė nė gjirin e kombeve.

NUM 23:10 Kush mund tė llogarisė pluhurin e Jakobit apo tė numėrojė ēerekun e Izraelit? Vdeksha unė si njerėzit e drejtė dhe qoftė fundi im i njėllojtė me atė tė tyren!".

NUM 23:11 Atėherė Balaku i tha Balaamit: "Ē`mė bėre? Tė mora qė tė mallkosh armiqtė e mi, kurse ti i bekove me tė madhe".

NUM 23:12 Por ai u pėrgjigj dhe tha: "A nuk duhet tė kujdesem unė tė them me tė shpejtė atė qė Zoti mė vė nė gojė?".

NUM 23:13 Pastaj Balaku i tha: "Eja, pra, me mua nė njė vend tjetėr, prej ku mund ta shikosh, megjithėse ke pėr tė parė vetėm skajin e tij dhe nuk e ke pėr ta parė tė tėrė, dhe qė andej do ta mallkosh pėr mua".

NUM 23:14 Kėshtu e ēoi nė kampin e Tsofimit, nė majė tė Pisgahut; aty ndėrtoi shtatė altarė dhe ofroi njė dem tė vogėl dhe njė dash mbi ēdo altar.

NUM 23:15 Balaami i tha pastaj Balakut: "Qėndro kėtu pranė olokaustit tėnd dhe unė do tė shkoj tė takohem me Zotin atje lart".

NUM 23:16 Dhe Zoti i doli pėrpara Balaamit, i vuri njė mesazh nė gojė dhe i tha: "Kthehu te Balaku dhe foli kėshtu".

NUM 23:17 Kėshtu u kthye tek ai, dhe ja, qė ai rrinte pranė olokaustit tė tij me prijėsit e Moabit. Balaku i tha: "Ēfarė ka thėnė Zoti?".

NUM 23:18 Atėherė Balaami shqiptoi orakullin e tij dhe tha: "Ēohu, Balak, dhe dėgjo! Rri veshngrehur, bir i Tsiporit!

NUM 23:19 Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?

NUM 23:20 Ja, unė mora urdhrin qė tė bekoj; po, ai ka bekuar dhe unė nuk do ta heq bekimin e tij.

NUM 23:21 Ai nuk ka vėrejtur paudhėsi te Jakobi dhe nuk ka parė pėrdhosje tek Izraeli. Zoti, Perėndia i tij, ėshtė me tė, dhe klithma e njė mbreti ėshtė midis tyre.

NUM 23:22 Perėndia, qė e nxori nga Egjipti, ėshtė pėr tė si brirėt e fuqishėm tė buallit.

NUM 23:23 Nuk ka magji kundėr Jakobit, nuk ka shortari kundėr Izraelit. Tani duhet tė themi ē`ka bėrė Perėndia me Jakobin dhe Izraelin.

NUM 23:24 Ja, njė popull do tė ngrihet si njė luaneshė dhe si njė luan; dhe nuk do tė mblidhet para se tė ketė gėlltitur prenė dhe tė ketė pirė gjakun e atyre qė ka vrarė".

NUM 23:25 Atėherė Balaku i tha Balaamit: "Mos e mallko aspak, por as mos e beko".

NUM 23:26 Por Balaami iu pėrgjigj dhe i tha Balakut: "A nuk tė kam thėnė vallė qė unė do tė bėj tėrė ato qė do tė thoshte Zoti?".

NUM 23:27 Pastaj Balaku i tha Balaamit: "Eja me mua, unė do tė tė ēoj nė njė vend tjetėr; ndofta do t`i pėlqejė Perėndisė qė ti ta mallkosh pėr mua qė andej".

NUM 23:28 Kėshtu Balaku e ēoi Balaamin nė majė tė Peorit, qė sundon shkretėtirėn.

NUM 23:29 Dhe Balaami i tha Balakut: "Mė ndėrto kėtu shtatė altarė dhe mė pėrgatit kėtu shtatė dema tė vegjėl dhe shtatė desh".

NUM 23:30 Dhe Balaku bėri ashtu siē i kishte thėnė Balaami, dhe ofroi njė dem tė vogėl dhe njė dash mbi ēdo altar.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase