Main Index: Albanian Bible

 

Numbers 9

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

NUM 9:1 Zoti i foli akoma Moisiut, nė shkretėtirėn e Sinait, muajin e parė tė vitit tė dytė qė kur kishin dalė nga vendi i Egjiptit, duke i thėnė:

NUM 9:2 "Bijtė e Izraelit do ta festojnė Pashkėn nė kohėn e caktuar.

NUM 9:3 Do ta kremtoni nė kohėn e caktuar, ditėn e katėrmbėdhjetė tė kėtij muaji, nė tė ngrysur; do ta kremtoni simbas tė gjitha statuteve dhe dekreteve tė saj".

NUM 9:4 Kėshtu Moisiu u foli bijve tė Izraelit me qėllim qė tė kremtonin Pashkėn

NUM 9:5 ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit tė parė nė tė ngrysur, nė shkretėtirėn e Sinait; bijtė e Izraelit vepruan simbas urdhrave tė dhėna Moisiut nga Zoti.

NUM 9:6 Por kishte disa njerėz qė ishin tė papastėr sepse kishin prekur trupin e vdekur tė njė personi dhe nuk mund ta kremtonin Pashkėn atė ditė. Por kėta njerėz u paraqitėn po atė ditė pėrpara Moisiut dhe Aaronit,

NUM 9:7 dhe i thanė Moisiut: "Ne jemi tė papastėr sepse kemi prekur trupin e vdekur tė njė personi; pse vallė na pengohet tė paraqesim ofertėn e Zotit nė kohėn e duhur, nė mes tė bijve tė Izraelit?".

NUM 9:8 Moisiu iu pėrgjegj atyre: "Prisni qė tė dėgjoj ēfarė do tė urdhėrojė Zoti lidhur me ju".

NUM 9:9 Dhe Zoti i foli Moisiut, duke thėnė:

NUM 9:10 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Nė rast se dikush nga ju ose nga trashėgimtarėt tuaj ėshtė i papastėr pėr shkak tė njė trupi tė vdekur, apo gjendet larg nė udhėtim, do ta kremtojė njėlloj Pashkėn pėr nder Zotit.

NUM 9:11 Do ta kremtojnė ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit tė dytė nė tė ngrysur; do tė hanė bukė tė ndorme dhe barishte tė hidhura;

NUM 9:12 nuk do tė lėnė asnjė tepricė deri nė mėngjes dhe nuk do tė thyejnė asnjė kockė. Do ta kremtojnė simbas tė gjitha statuteve tė Pashkės.

NUM 9:13 Por ai qė ėshtė i pastėr dhe nuk ėshtė nė udhėtim, nė rast se nuk e kremton Pashkėn, do tė shfaroset nė mes tė popullit tė tij, sepse nuk i paraqiti ofertėn nė kohėn e duhur Zotit; ky njeri do tė mbajė dėnimin e mėkatit tė tij.

NUM 9:14 Nė rast se njė i huaj qė banon nė mes jush kremton Pashkėn e Zotit, ai duhet ta bėjė mbas statuteve dhe dekreteve tė Pashkės. Ju do tė keni njė statut tė vetėm pėr tė huajin dhe pėr atė qė ka lindur nė vend".

NUM 9:15 Por ditėn nė tė cilėn tabernakulli u ngrit, reja mbuloi tabernakullin, perden e dėshmisė; dhe qė nga mbrėmja deri nė mėngjes reja mbi tabernakullin kishte marrė njė pamje zjarri.

NUM 9:16 Kėshtu ndodhte gjithnjė: reja e mbulonte tabernakullin gjatė ditės dhe natėn kishte pamjen e njė zjarri.

NUM 9:17 Sa herė qė reja ngrihej mbi ēadrėn, bijtė e Izraelit niseshin pėr rrugė pas kėsaj; dhe aty ku ndalej reja, aty bijtė e Izraelit vendosnin kampin e tyre.

NUM 9:18 Me urdhėr tė Zotit bijtė e Izraelit nisnin ecjen e tyre dhe me urdhėr tė tij fushonin; rrinin nė kampin e tyre aq kohė sa qėndronte reja mbi tabernakull.

NUM 9:19 Kur reja qėndronte pėr shumė ditė mbi tabernakullin, bijtė e Izraelit respektonin urdhrin e Zotit dhe nuk lėviznin.

NUM 9:20 Por nė rast se reja ndalej vetėm pak ditė mbi tabernakullin, me urdhėr tė Zotit ata qėndronin nė kampin e tyre dhe me urdhėr tė Zotit niseshin pėr rrugė.

NUM 9:21 Nė rast se reja ndalej vetėm nga mbrėmja deri nė mėngjes, kur ajo ngrihej nė mėngjes, ata niseshin pėr rrugė; si ditėn ashtu dhe natėn, kur reja ngrihej, ata viheshin nė lėvizje.

NUM 9:22 Nė qoftė se reja qėndronte e palėvizshme mbi tabernakullin dy ditė, njė muaj apo njė vit, bijtė e Izraelit qėndronin nė kampin e tyre dhe nuk lėviznin; por kur ajo ngrihej, ata nisnin udhėtimin.

NUM 9:23 Me urdhėr tė Zotit fushonin dhe me urdhėr tė tij viheshin nė lėvizje; respektonin urdhrin e Zotit, simbas asaj qė ai kishte urdhėruar me anė tė Moisiut.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase