Main Index: Albanian Bible

 

Leviticus 22

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27]

LEV 22:1 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

LEV 22:2 "Folu Aaronit dhe bijve tė tij qė tė heqin dorė nga gjėrat e shenjta qė mė janė shenjtėruar nga bijtė e Izraelit dhe tė mos pėrdhosin emrim tim tė shenjtė. Unė jam Zoti.

LEV 22:3 U thuaj atyre: "Cilido burrė i fisit tuaj qė nė brezat e ardhshme do t`u afrohet nė gjendje papastėrtie gjėrave tė shenjta, qė bijtė e Izraelit ia kanė shenjtėruar Zotit, do tė shfaroset nga prania ime. Unė jam Zoti.

LEV 22:4 Asnjė burrė nga fisi i Aaronit, i sėmurė nga lebra ose me fluks qoftė, nuk do tė hajė gjėra tė shenjta deri sa tė bėhet i pastėr. Gjithashtu ai qė prek ēfarėdo gjė qė ėshtė bėrė e papastėr nga kontakti me njė kufomė, apo ai qė ka pasur njė lėshim fare,

LEV 22:5 ose ai qė ka prekur njė zvarranik qė e ka bėrė tė papastėr, ose njė njeri qė i ka komunikuar njė papastėrti tė ēfarėdo lloji,

LEV 22:6 personi qė ka prekur kėto gjėra do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje dhe nuk ka pėr tė ngrėnė gjėra tė shenjta para se tė ketė larė trupin e tij me ujė;

LEV 22:7 mbas perėndimit tė diellit do tė jetė i pastėr dhe do tė mund tė hajė gjėra tė shenjta, sepse janė ushqimi i tij.

LEV 22:8 Prifti nuk do tė hajė mish kafshe tė ngordhur nė mėnyrė tė natyrshme apo tė shqyer, pėr tė mos u bėrė i papastėr. Unė jam Zoti.

LEV 22:9 Priftėrinjtė do tė respektojnė, pra, atė qė kam urdhėruar, pėrndryshe do tė mbajnė dėnimin e mėkatit tė tyre dhe do tė vdesin sepse kanė pėrdhosur gjėrat e shenjta. Unė jam Zoti qė i shenjtėroj.

LEV 22:10 Asnjė i huaj nuk do tė hajė gjėra tė shenjta; as njė mik i priftit, as njė rrogtar nuk do tė mund tė hajė gjėrat e shenjta.

LEV 22:11 Por nė rast se prifti ble njė person me paratė e tij, ky do tė mund tė hajė nga ky ushqim ashtu si edhe ata qė kanė lindur nė shtėpinė e tij; kėta mund tė hanė nga ushqimi i tij.

LEV 22:12 Bija e priftit qė ėshtė martuar me njė tė huaj nuk do tė hajė gjėra tė shenjta tė ofruara pėr ngritje.

LEV 22:13 Por nė qoftė se bija e priftit ka mbetur e ve, apo ėshtė ndarė nga burri dhe nuk ka fėmijė, dhe ėshtė kthyer tė rrijė me tė atin ashtu si kur ishte e re, do tė mund tė hajė nga buka e atit tė saj; po asnjė i huaj nuk do ta hajė atė.

LEV 22:14 Nė qoftė se dikush ha gabimisht njė gjė tė shenjtė, do t`i japė priftit gjėnė e shenjtė, duke i shtuar njė tė pestėn.

LEV 22:15 Priftėrinjtė nuk do tė pėrdhosin, pra, gjėrat e shenjta tė bijve tė Izraelit, qė ata i ofrojnė Zotit pėr ngritje,

LEV 22:16 dhe nuk do tė bėjnė qė ata tė mbajnė dėnimin e mėkatit pėr tė cilin do tė bėheshin fajtorė, duke ngrėnė gjėrat e tyre tė shenjta; sepse unė, Zoti, i shenjtėroj"".

LEV 22:17 Zoti i foli akoma Moisiut duke i thėnė:

LEV 22:18 "Folu Aaronit, bijve tė tij dhe gjithė bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Kushdo nga shtėpia e Izraelit ose nga tė huajt nė Izrael, qė paraqet si olokaust pėr Zotin njė ofertė pėr ēfarėdo kushti ose ēfarėdo dhurate sipas dėshirės;

LEV 22:19 pėr tė qėnė i mirėpritur, do tė ofrojė njė mashkull, pa tė meta, tė marrė nga qetė, nga dhentė apo nga dhitė.

LEV 22:20 Nuk do tė ofroni asgjė qė ka njė tė metė, sepse nuk do tė ishte e pėlqyer.

LEV 22:21 Kur dikush i ofron Zotit njė flijim falėnderimi, qė ėshtė marrė nga kopeja apo nga tufa, qoftė pėr tė pėrmbushur njė kusht, qoftė si ofertė vullnetare, viktima pėr t`u pėlqyer duhet tė jetė e pėrsosur; nuk duhet tė ketė asnjė tė metė.

LEV 22:22 Nuk do t`i ofroni Zotit njė viktimė tė verbėr, tė ēalė apo tė gjymtuar, apo qė ka ulcera, ekzemė ose zgjebe; dhe nuk do tė bėni mbi altar flijime me zjarr pėr Zotin.

LEV 22:23 Do tė mund tė paraqesėsh si ofertė vullnetare njė ka ose njė dele qė ka njė kėmbė shumė tė gjatė apo shumė tė shkurtėr; por si kusht nuk do tė ishte i mirėpritur.

LEV 22:24 Nuk do t`i ofrosh Zotit asnjė kafshė me herdhe tė vrara, a tė shtypura, tė kėputura apo tė prera; flijime tė tilla nuk do tė bėni nė vendin tuaj.

LEV 22:25 Nuk do pranoni nga i huaji asnjė nga kėto viktima pėr ta ofruar si bukė tė Perėndisė tuaj, sepse nė to ka gjymtime dhe tė meta; nuk do tė pėlqeheshin pėr ju.

LEV 22:26 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

LEV 22:27 "Kur do tė lindė njė viē, a njė qengj a njė kec, do ta lini shtatė ditė me tė ėmėn; nga dita e tetė e tutje do tė pėlqehet si flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin.

LEV 22:28 Nuk do tė therni njė lopė apo njė dele me gjithė tė voglin e saj nė tė njėjtėn ditė.

LEV 22:29 Kur do t`i ofroni Zotit njė flijim falėnderimi, paraqiteni nė mėnyrė qė tė pėlqehet.

LEV 22:30 Viktima do tė hahet po atė ditė; nuk do tė lini asgjė deri nė mėngjes. Unė jam Zoti.

LEV 22:31 Do tė respektoni, pra, urdhėrimet e mia dhe do t`i vini nė zbatim. Unė jam Zoti.

LEV 22:32 Nuk do tė pėrdhosni emrin tim tė shenjtė, por do tė shenjtėrohem nė mes tė bijve tė Izraelit. Unė jam Zoti qė ju shenjtėron,

LEV 22:33 qė ju nxori nga vendi i Egjiptit pėr tė qėnė Perėndia juaj. Unė jam Zoti".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase