Main Index: Albanian Bible

 

Leviticus 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27]

LEV 11:1 Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:

LEV 11:2 "Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

LEV 11:3 Mund tė hani ēdo kafshė dythundrake qė e ka kėmbėn tė ndarė dhe ripėrtypet.

LEV 11:4 Por nga ripėrtypėsit dhe nga dythundrakėt nuk do tė hani kėto: devenė sepse pėrtypet, por nuk ėshtė dythundrake; pėr ju ėshtė e papastėr;

LEV 11:5 baldosėn, sepse ripėrtypet, por nuk ėshtė dythundrake; pėr ju ėshtė e papastėr;

LEV 11:6 lepurin, sepse ripėrtypet, por nuk ėshtė dythundrak; pėr ju ėshtė i papastėr;

LEV 11:7 derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.

LEV 11:8 Nuk do tė hani nga mishi i tyre dhe nuk do tė prekni trupat e tyre tė pajetė; pėr ju janė tė papastėr.

LEV 11:9 Midis gjithė kafshėve qė ndodhen nė ujė mund tė hani kėto: mund tė hani tė gjithė ato qė kanė pendė e luspa nė ujė, si nė dete ashtu dhe nė lumenj.

LEV 11:10 Por tė gjitha ato qė nuk kanė as pendė as luspa, si nė dete, ashtu dhe nė lumenj, tėrė ato qė lėviznin nė ujė dhe tė gjitha ato qė jetojnė nė ujė janė tė neveritshme pėr ju.

LEV 11:11 Do tė jenė tė neveritshme pėr ju; nuk do tė hani mishin e tyre dhe do keni neveri pėr trupin e tyre tė pajetė.

LEV 11:12 Ēdo gjė qė nė ujė nuk ka pendė dhe luspa do tė jetė e neveritshme pėr ju.

LEV 11:13 Midis zogjve do tė keni neveri kėta; nuk duhet t`i hani, sepse janė tė neveritshėm: shqiponjėn, shqiponjėn e detit dhe fajkuan peshkatar;

LEV 11:14 qiftin dhe ēdo lloj fajkoi;

LEV 11:15 ēdo lloj korbi;

LEV 11:16 strucin, hutėn, pulėbardhėn dhe ēdo lloj krahathatė;

LEV 11:17 bufin, karabullakun e detit, ibisin;

LEV 11:18 mjellmėn, pelikanin, hutėn;

LEV 11:19 lejlekun, ēdo lloj ēafke, pupėzen dhe lakuriqin e natės.

LEV 11:20 Do tė keni neveri pėr ēdo insekt me krahė qė ecėn me katėr kėmbė.

LEV 11:21 Por nga tė gjitha insektet me krahė qė ecin me katėr kėmbė, mund tė hani ato qė i kanė kofshėt mbi kėmbėt pėr tė kėrcyer nė tokė.

LEV 11:22 Nga kėta mund tė hani ēdo lloj karkaleci, ēdo lloj bulku dhe ēdo lloj akridi.

LEV 11:23 Ēdo lloj tjetėr insekti me krahė qė ka katėr kėmbė do tė jetė i neveritshėm pėr ju.

LEV 11:24 Kėto kafshė do t`ju bėjnė tė papastėr; kushdo qė prek trupin e tyre tė pajetė do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 11:25 Kushdo mbart trupat e tyre tė pajetė, do tė lajė rrobat dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 11:26 Ēdo kafshė dythundrake qė nuk e ka kėmbėn tė ndarė dhe nuk ripėrtypet ėshtė e papastėr pėr ju; kushdo qė do ta prekė do tė bėhet i papastėr.

LEV 11:27 Ndėr tė gjitha kafshėt katėrkėmbėshe, ata qė ecin mbi shputėn e kėmbėve janė tė papastėr pėr ju; kushdo qė prek trupin e tyre tė pajetė do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 11:28 Kushdo qė transporton trupin e tyre tė pajetė do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje. Pėr ju ata janė tė papastėr.

LEV 11:29 Ndėr kafshėt qė zvarriten mbi tokė, kėta janė tė papastėr pėr ju: urithi, miu dhe ēdo lloj hardhje,

LEV 11:30 gekoja, varani, hardhuca, kėrmilli dhe kameleoni.

LEV 11:31 Kėto kafshė midis tėrė atyre qė zvarriten janė tė papastra pėr ju; kushdo qė i prek kur kanė ngordhur, do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 11:32 Ēdo gjė mbi tė cilėn njė prej tyre bie kur kanė ngordhur do tė jetė e papastėr; qoftė kjo njė vegėl prej druri, apo rroba, apo lėkurė, apo thes apo ēfarėdo sendi tjetėr i pėrdorur pėr punė, duhet tė futet nė ujė dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje; pastaj do tė jetė i pastėr.

LEV 11:33 Ēdo enė prej argjile brenda tė cilės njė prej tyre bie, do ta thyeni; dhe gjithēka qė ndodhet nė tė do tė jetė i papaster.

LEV 11:34 Ēdo ushqim qė hahet mbi tė cilin bie uji i kėsaj ene do tė bėhet i papastėr; dhe ēdo gllėnjkė qė mund tė merret prej tij do tė jetė e papastėr.

LEV 11:35 Ēdo gjė mbi tė cilėn bie njė pjesė e trupit tė tyre tė ngordhur, qoftė furra apo furnela, do tė copėtohet; ata janė tė papastėr dhe do tė konsiderohen tė papastėr nga ana juaj.

LEV 11:36 Por njė burim apo njė ēisternė, ku mblidhet uji do tė jetė i pastėr, por ēdo gjė qė prek trupat e tyre tė pajetė do tė jetė e papastėr.

LEV 11:37 Dhe nė rast se njė pjesė e trupave tė tyre tė pajetė bie mbi ēfarėdo lloj fare qė tė mbillet, kjo do tė mbetet e pastėr;

LEV 11:38 por nė rast se vihet ujė mbi farėn dhe njė pjesė e trupave tė pajetė tė tyre bie mbi tė, ajo ėshtė e papastėr pėr ju.

LEV 11:39 Nė rast se ngordh njė kafshė qė ju lejohet ta hani, ai qė do tė prekė trupin e pajetė tė saj do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 11:40 Ai qė ha nga ky trup i ngordhur do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje; po kėshtu ai qė transporton kėtė trup tė ngordhur do tė lajė rrobat e tij dhe do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 11:41 Ēdo gjė qė hiqet zvarrė mbi tokė ėshtė njė gjė e neveritshme; nuk duhet ta hani.

LEV 11:42 Ndėr tė gjitha kafshėt qė hiqen zvarrė mbi tokė, nuk do tė hani asnjėrėn prej atyre qė ecin mbi bark, qė lėvizin me katėr kėmbė, ose tė atyre qė kanė shumė kėmbė, sepse kjo ėshtė e neveritshme.

LEV 11:43 Mos u bėni tė neveritshėm me asnjė nga kėto kafshė qė zvarriten; mos u bėni tė papastėr me to, nė mėnyrė qė tė ndoteni.

LEV 11:44 Sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj; shenjtėrohuni, pra, dhe jini tė shenjtė, sepse unė jam i shenjtė; mos u infektoni me asnjė prej kėtyre kafshėve qė zvarriten mbi tokė.

LEV 11:45 Sepse unė jam Zoti qė ju bėri tė dilni nga vendi i Egjiptit, pėr tė qėnė Perėndia juaj; jini pra tė shenjtė sepse unė jam i shenjtė.

LEV 11:46 Ky ėshtė ligji pėrkatės i katėrkėmbėshve, zogjve dhe i ēdo qėnieje tė gjallė qė lėviz nė ujė, dhe i ēdo qėnieje qė hiqet zvarrė mbi tokė,

LEV 11:47 me qėllim qė tė dini tė dalloni midis asaj qė ėshtė e pastėr dhe asaj qė ėshtė e papastėr, dhe midis kafshės qė mund tė hahet dhe tė asaj qė nuk duhet tė hahet".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase