Main Index: Albanian Bible

 

Leviticus 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27]

LEV 18:1 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

LEV 18:2 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

LEV 18:3 Nuk do tė bėni siē bėjnė nė vendin e Egjiptit, ku keni banuar, dhe nuk do tė bėni siē bėjnė nė vendin e Kanaanit ku po ju ēoj; ju nuk do tė ndiqni zakonet e tyre.

LEV 18:4 Do tė zbatoni dekretet e mia dhe do tė respektoni statutet e mia, duke iu pėrmbajtur atyre. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

LEV 18:5 Do tė respektoni statutet dhe dekretet e mia, me anėn e tė cilave, kushdo qė i zbaton nė praktikė, ka pėr tė jetuar. Unė jam Zoti.

LEV 18:6 Asnjė nga ju nuk do t`i afrohet ndonjė tė afėrmi nga gjaku pėr tė zbuluar lakuriqėsinė e tij. Unė jam Zoti.

LEV 18:7 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e atit tėnd apo lakuriqėsinė e nėnės sate; ajo ėshtė nėna jote; nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e saj.

LEV 18:8 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e gruas sė atit tėnd; ajo ėshtė lakuriqėsia e atit tėnd.

LEV 18:9 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sate, bijė e atit tėnd ose bijė e nėnės sate, qoftė e lindur nė shtėpi ose jashtė saj.

LEV 18:10 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e bijės sė birit tėnd apo tė bijės sė bijės sate, sepse lakuriqėsia e tyre ėshtė vetė lakuriqėsia jote.

LEV 18:11 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e bijės sė gruas tė atit tėnd, e lindur nga ati yt; ėshtė motra jote; mos zbulo lakuriqėsinė e saj.

LEV 18:12 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sė atit tėnd; ėshtė njė e afėrme e ngushtė e atit tėnd.

LEV 18:13 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e motrės sė nėnės sate, sepse ėshtė njė e afėrme e ngushtė e nėnės sate.

LEV 18:14 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e vėllait tė atit tėnd; nuk do t`i afrohesh gruas sė tij; ajo ėshtė halla jote.

LEV 18:15 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e nuses sė birit tėnd; ajo ėshtė gruaja e djalit tėnd; mos zbulo lakuriqėsinė e saj.

LEV 18:16 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e gruas sė vėllait tėnd; ėshtė lakuriqėsia e vėllait tėnd.

LEV 18:17 Nuk do tė zbulosh lakuriqėsinė e njė gruaje dhe tė bijės sė saj; nuk do tė marrėsh bijėn e birit tė saj, as bijėn e bijės sė saj pėr tė zbuluar lakuriqėsinė; janė tė afėrm tė ngushtė tė saj; ėshtė njė incest.

LEV 18:18 Nuk do tė marrėsh njė grua bashkė me tė motrėn pėr ta bėrė shemėr, duke zbuluar lakuriqėsinė e saj ndėrsa tjetra ėshtė akoma gjallė.

LEV 18:19 Nuk do t`i afrohesh njė gruaje pėr tė zbuluar lakuriqėsinė e saj nė periudhėn e papastėrtisė sė saj tė shkaktuar nga zakonet.

LEV 18:20 Nuk do tė kesh marrėdhėnie seksuale me gruan e fqinjit tėnd pėr t`u ndotur me tė.

LEV 18:21 Nuk do tė lejosh qė asnjė prej trashėgimtarėve tė tu t`i ofrohet Molekut; dhe nuk do tė pėrdhosėsh emrin e Perėndisė tėnd. Unė jam Zoti.

LEV 18:22 Nuk do tė kesh marrėdhėnie seksuale me njė burrė, ashtu si bėhet me njė grua; ėshtė njė gjė e neveritshme.

LEV 18:23 Nuk do tė bashkohesh me asnjė kafshė duke u ndotur me tė; gjithashtu asnjė grua tė mos i afrohet njė kafshe pėr t`u bashkuar me tė; ėshtė njė degjenerim i neveritshėm.

LEV 18:24 Mos u ndotni me asnjė nga kėto gjėra, sepse me gjithė kėto gjėra janė ndotur kombet qė po bėhem gati t`i pėrzė pėrpara jush.

LEV 18:25 Vendi ėshtė ndotur; prandaj unė do ta dėnoj pėr paudhėsinė e tij, dhe vendi do tė vjellė banorėt e tij.

LEV 18:26 Ju, pra, do tė respektoni statutet dhe dekretet e mia dhe nuk do tė kryeni asnjė nga ato gjėra tė neveritshme, as ai qė ka lindur nė vend ashtu edhe i huaji qė banon midis jush,

LEV 18:27 (sepse tė gjithė kėto gjėra tė neveritshme i kanė bėrė banorėt e vendit qė ishin para jush, dhe vendi ėshtė ndotur),

LEV 18:28 qė edhe ju, po tė jetė se e ndotni, vendi tė mos ju vjellė ashtu si ka vjellė kombin qė ishte para jush.

LEV 18:29 Sepse cilido qė kryen ndonjė prej kėtyre gjėrave tė neveritshme, personat qė i kryejnė do tė shfarosen nė mes tė tyre.

LEV 18:30 Do tė respektoni, pra, urdhėrimet e mia, nuk do tė ndiqni asnjė nga zakonet e neveritshme qė janė para jush dhe nuk do tė ndoteni me to. Unė jam Zoti, Perėndia juaj".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase