Main Index: Albanian Bible

 

Leviticus 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27]

LEV 21:1 Zoti i tha akoma Moisiut: "Folu priftėrinjve, bijve tė Aaronit, dhe u thuaj: Asnjė prift tė mos ndotet pėr njė tė vdekur nė mes tė popullit tė tij,

LEV 21:2 veē se po tė jetė njė i afėrm i tij i njė gjaku: nėna, ati, biri, bija, vėllai

LEV 21:3 dhe motra e tij ende e virgjėr qė jeton me tė, dhe qė nuk ėshtė martuar ende; pėr atė mund tė ndotet.

LEV 21:4 Duke qėnė njė udhėheqės nė mes tė popullit tė tij, nuk do tė ndotet duke pėrdhosur veten e tij.

LEV 21:5 Priftėrinjtė nuk do tė bėjnė tonsurėn mbi kokėn e tyre, nuk do tė rruajnė mjekrėn e tyre dhe nuk do tė bėjnė prerje mbi mishin e tyre.

LEV 21:6 Do tė jenė tė shenjtė pėr Perėndinė e tyre dhe nuk do tė pėrdhosin emrin e Perėndisė sė tyre, sepse i ofrojnė flijime Zotit, tė pėrgatitura me zjarr dhe bukėn Perėndisė sė tyre; prandaj do tė jenė tė shenjtė.

LEV 21:7 Nuk do tė marrin pėr grua njė kurvė, as edhe njė grua faqenxirė; nuk do tė marrin njė grua tė ndarė nga burri, sepse janė tė shenjtė ndaj Perėndisė sė tyre.

LEV 21:8 Ti do ta konsiderosh priftin tė shenjtė, sepse ai i ofron bukėn Perėndisė tėnd; ai ka pėr tė qėnė i shenjtė pėr ty, sepse unė, Zoti qė ju shenjtėroj, jam i shenjtė.

LEV 21:9 Nė rast se bija e njė prifti humb nderin duke u bėrė kurvė, ajo turpėron tė atin: ajo do tė digjet me zjarr.

LEV 21:10 Por ai qė ėshtė kryeprift midis vėllezėrve tė tij, mbi kokėn e tė cilit ėshtė vėnė vaji i vajosjes dhe qė ėshtė shenjtėruar pėr tė veshur rrobat e shenjta, nuk do tė zbulojė kokėn dhe nuk do tė shqyejė rrobat.

LEV 21:11 Nuk do t`i afrohet asnjė kufome; nuk do tė ndotet as pėr tė atin, as pėr tė ėmėn.

LEV 21:12 Nuk do tė dalė nga shenjtėrorja dhe nuk do tė pėrdhosė shenjtėroren e Perėndisė sė tij, sepse shenjtėrimi i vajosjes nga ana e Perėndisė ėshtė mbi tė. Unė jam Zoti.

LEV 21:13 Do tė marrė pėr grua njė virgjėreshė.

LEV 21:14 Nuk do tė marrė as grua tė ve, as tė ndarė nga burri, as grua faqenxirė, as kurvė; por do tė marrė pėr grua njė virgjėreshė nga populli i tij.

LEV 21:15 Nuk do tė turpėrojė trashėgimtarėt e tij nė mes tė popullit; sepse unė jam Zoti qė ju shenjtėron".

LEV 21:16 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

LEV 21:17 "Foli Aaronit dhe i thuaji: Nė brezat e ardhshėm asnjė burrė nga fisi yt, qė ka ndonjė gjymtim, nuk do tė mund tė afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij;

LEV 21:18 sepse asnjė njeri qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė mund tė afrohet: as i verbri, as i ēali as ai qė ka njė fytyrė tė pėrēudnuar, ose ka njė gjymtyrė tė deformuar,

LEV 21:19 njė thyerje tė kėmbės apo tė dorės,

LEV 21:20 as gungaēi as shkurtabiqi as ai qė ka njė njollė nė sy apo njė ekzemė, a zgjeben apo herdhet tė shtypura.

LEV 21:21 Asnjė burrė nga fisi i priftit Aaron qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė afrohet pėr t`i ofruar flijimet e bėra me zjarr Zotit. Ka njė gjymtim; tė mos afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij.

LEV 21:22 Ai do tė mund tė hajė bukėn e Perėndisė sė tij, gjėra shumė tė shenjta dhe gjėra tė shenjta;

LEV 21:23 nuk do t`i afrohet velit as edhe altarit, sepse ka njė gjymtim. Nuk do tė pėrdhosė vendet e mia tė shenjta, sepse unė jam Zoti qė i shenjtėroj".

LEV 21:24 Dhe Moisiu ia tha kėto gjėra Aaronit, bijve tė tij dhe gjithė bijve tė Izraelit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase