Main Index: Albanian Bible

 

Leviticus 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27]

LEV 14:1 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

LEV 14:2 "Ky ėshtė ligji lidhur me lebrozin pėr ditėn e pastrimit tė tij. Ai do t`i ēohet priftit.

LEV 14:3 Prifti do tė dalė nga kampi dhe do ta vizitojė atė dhe nė qoftė se plaga e lebrės i ėshtė shėruar tė lebrosurit,

LEV 14:4 prifti do tė urdhėrojė tė merren pėr atė qė do tė pastrohet dy zogj tė gjallė dhe tė pastėr, dru kedri, nga skarlati dhe hisopi.

LEV 14:5 Prifti do tė urdhėrojė qė tė theret njė nga zogjtė nė njė enė prej argjili me ujė tė rrjedhshėm.

LEV 14:6 Pastaj do tė marrė zogun e gjallė, drurin e kedrit, skarlatin dhe hisopin, dhe do t`i zhytė, me zogun e gjallė, nė gjakun e zogut tė therur nė ujė tė rrjedhshėm.

LEV 14:7 Do ta spėrkatė pastaj shtatė herė mbi atė qė duhet tė pastrohet nga lebra; do ta shpallė atė tė pastėr dhe do ta lėrė tė shkojė tė lirė zogun e gjallė nėpėr fusha.

LEV 14:8 Ai qė duhet tė pastrohet do tė lajė rrobat e tij, do tė rruajė tėrė qimet e tij, do tė lahet nė ujė dhe do tė jetė i pastėr. Pas kėsaj mund tė hyjė nė kamp, por do tė qėndrojė shtatė ditė jashtė ēadrės sė tij.

LEV 14:9 Ditėn e shtatė do tė rruajė tėrė qimet e kokės sė tij, tė mjekrės sė tij dhe tė vetullave tė tij; do tė rruajė shkurt tė gjitha qimet e tij. Do tė lajė rrobat e tij dhe do tė lajė trupin e tij nė ujė dhe do tė jetė i pastėr.

LEV 14:10 Ditėn e tetė do tė marrė dy qengja pa tė meta, njė qengj femėr njėvjeēar pa tė meta, tri tė dhjeta efe majė mielli, tė pėrziera me vaj, si njė ofertė ushqimi, dhe njė log vaji;

LEV 14:11 dhe prifti qė kryen pastrimin do tė paraqesė atė qė duhet tė pastrohet dhe tė gjitha kėto gjėra para Zotit nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.

LEV 14:12 Pastaj prifti do tė marrė njė qengj dhe do ta ofrojė si flijim riparimi, me logun e vajit, dhe do t`i tundė si njė ofertė e tundur para Zotit.

LEV 14:13 Do ta therė pastaj qengjin nė vendin ku theren flijimet pėr mėkatin dhe olokaustet, nė vendin e shenjtė, sepse si flijim riparimi i pėrket priftit, kėshtu ėshtė flijimi pėr mėkatin; ėshtė gjė shumė e shenjtė.

LEV 14:14 Prifti do tė marrė pak gjak nga flijimi i riparimit dhe do ta vėrė nė skajin e veshit tė djathtė tė atij qė duhet tė pastrohet, mbi gishtin e madh tė dorės sė tij tė djathtė dhe mbi gishtin e madh tė kėmbės sė tij tė djathtė.

LEV 14:15 Pastaj prifti do tė marrė pak vaj nga logu dhe do ta derdhė mbi pėllėmbėn e dorės sė tij tė majtė;

LEV 14:16 pastaj prifti do tė ngjyejė gishtin e dorės sė tij tė djathtė nė vajin qė ka nė dorėn e majtė dhe me gishtin do tė spėrkatė shtatė herė pak vaj pėrpara Zotit.

LEV 14:17 Dhe nga mbetja e vajit qė ka nė dorė, prifti do tė vėrė pak nė skajin e veshit tė djathtė tė atij qė duhet tė pastrohet, mbi gishtin e madh tė dorės sė tij tė djathtė dhe mbi gishtin e madh tė kėmbės sė tij tė djathtė, nė vendin ku ka vėnė gjakun e flijimit tė riparimit.

LEV 14:18 Mbetjen e vajit qė ka nė dorė, prifti do ta vėrė mbi kokėn e atij qė duhet tė pastrohet; kėshtu prifti do tė bėjė pėr tė shlyerjen pėrpara Zotit.

LEV 14:19 Pastaj prifti do tė ofrojė flijimin pėr mėkatin dhe do tė bėjė shlyerjen pėr atė qė do tė pastrohet nga papastėrtia e tij; pas kėsaj do tė therė olokaustin.

LEV 14:20 Prifti do tė ofrojė olokaustin dhe blatimin e ushqimit mbi altar; kėshtu ai do tė ketė mundėsi tė bėjė pėr tė shlyerjen dhe ai do tė jetė i pastėr.

LEV 14:21 Nė rast se ky person ėshtė i varfėr dhe nuk mund t`i sigurojė kėto gjėra, do tė marrė vetėm njė qengj pėr ta ofruar si flijim pėr shkeljen e kryer, si njė ofertė tė tundur, pėr tė bėrė shlyerjen

LEV 14:22 dhe dy turtuj apo dy pėllumba tė rinj, sipas mundėsive tė tij; njėri do tė jetė pėr flijimin pėr mėkatin dhe tjetri pėr olokaustin.

LEV 14:23 Ditėn e tetė do t`i ēojė, pėr pastrimin e tij, kėto gjėra priftit nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes pėrpara Zotit.

LEV 14:24 Dhe prifti do tė marrė qengjin e flijimit pėr shkeljen dhe logun e vajit, dhe do t`i tundė si njė ofertė e tundur pėrpara Zotit.

LEV 14:25 Pastaj do tė therė qengjin e flijimit pėr shkeljen e kryer. Prifti do tė marrė pak gjak nga flijimi pėr shkeljen dhe do ta vėrė nė skajin e veshit tė djathtė tė atij qė do tė pastrohet mbi gishtin e madh tė dorės sė tij tė djathtė dhe mbi gishtin e madh tė kėmbės sė tij tė djathtė.

LEV 14:26 Prifti do tė derdhė pak vaj mbi pėllėmbėn e dorės sė tij tė majtė.

LEV 14:27 Dhe me gishtin e dorės sė tij tė djathtė, prifti do tė spėrkasė shtatė herė pak nga vaji qė ka nė dorėn e tij tė majtė pėrpara Zotit.

LEV 14:28 Pastaj prifti do tė vėrė pak nga vaji qė ka nė dorė mbi skajin e veshit tė djathtė tė atij qė duhet tė pastrohet, mbi gishtin e tij tė madh tė dorės sė djathtė dhe mbi gishtin e madh tė kėmbės sė tij tė djathtė, nė vendin ku ka vėnė gjakun e flijimit tė shkeljes.

LEV 14:29 Mbetjen e vajit qė ka nė dorė, prifti do ta vėrė mbi kokėn e atij qė do tė pastrohet, pėr tė bėrė shlyerjen pėr atė pėrpara Zotit.

LEV 14:30 Pastaj do tė ofrojė njė nga turtujt a njė nga tė dy pėllumbat e rinj, sipas mundėsive tė tij;

LEV 14:31 do tė ofrojė atė qė ka mundur tė sigurojė, njėrin si flijim pėr mėkatin dhe tjetrin si olokaust, bashkė me blatimin e ushqimit; kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen pėrpara Zotit pėr atė qė do tė pastrohet.

LEV 14:32 Ky ėshtė ligji pėr atė qė ėshtė prekur nga plaga e lebrės dhe nuk ka mjetet pėr tė siguruar atė qė kėrkohet pėr pastrimin e tij".

LEV 14:33 Zoti u foli akoma Moisiut dhe Aaronit, duke thėnė:

LEV 14:34 "Kur do tė hyni nė vendin e Kanaanit qė unė ju jap nė pronėsi, nė rast se dėrgoj plagėn e lebrės nė njė shtėpi tė vendit qė ėshtė prona juaj,

LEV 14:35 i zoti i shtėpisė do tė shkojė t`ia deklarojė priftit, duke thėnė: "Mė duket se ka njė farė plage nė shtėpinė time".

LEV 14:36 Atėherė prifti do tė urdhėrojė qė tė zbrazet shtėpia para se ai tė hyjė pėr tė shqyrtuar plagėn, me qėllim qė gjithēka qė ndodhet nė shtėpi tė mos bėhet e papastėr. Pastaj prifti do tė hyjė pėr tė ekzaminuar shtėpinė.

LEV 14:37 Do tė ekzaminojė pastaj plagėn; nė qoftė se plaga qė ndodhet mbi muret e shtėpisė ka disa zgavra tė gjelbėra apo tė kuqėrreme qė duken mė tė thella se sipėrfaqja e mureve,

LEV 14:38 prifti do tė dalė nga shtėpia, te porta dhe do ta mbyllė shtėpinė pėr shtatė ditė.

LEV 14:39 Ditėn e shtatė prifti do tė kthehet dhe do ta ekzaminojė shtėpinė; nė rast se plaga ėshtė pėrhapur nė muret e shtėpisė,

LEV 14:40 prifti do tė urdhėrojė qė tė hiqen gurėt mbi tė cilėt ndodhet plaga dhe t`i hedhin nė njė vend tė papastėr jashtė qytetit.

LEV 14:41 Pastaj do tė urdhėrojė qė tė kruhet pjesa e brendshme e shtėpisė rreth e qark, dhe do ta hedhin suvanė qė kanė rrėzuar jashtė qytetit, nė vend tė papastėr.

LEV 14:42 Pastaj do tė marrin gurė tė tjerė dhe do t`i vėnė nė vendin e tė parėve, dhe do tė marrin gėlqere tjetėr pėr tė suvatuar shtėpinė.

LEV 14:43 Por nė rast se plaga shpėrthen pėrsėri nė shtėpi, mbasi janė hequr gurėt dhe mbasi shtėpia ėshtė kruar dhe ėshtė suvatuar pėrsėri,

LEV 14:44 prifti do tė hyjė pėr tė kontrolluar shtėpinė; nė qoftė se plaga ėshtė e pėrhapur nė shtėpi, kemi njė lebėr tė keqe nė shtėpi; kjo ėshtė e papastėr.

LEV 14:45 Prandaj do ta shėmbė shtėpinė dhe do t`i ēojė gurėt, lėndėn e drurit dhe suvanė jashtė qytetit, nė njė vend tė papastėr.

LEV 14:46 Pėrveē kėsaj kushdo qė hyn nė shtėpi gjatė gjithė kohės qė mbeti e mbyllur, do tė jetė i papastėr deri nė mbrėmje.

LEV 14:47 Kush fle nė shtėpi, do tė lajė rrobat e tij; po kėshtu ai qė ha nė shtėpi do tė lajė rrobat e tij.

LEV 14:48 Por nė qoftė se prifti hyn nė shtėpi dhe e kontrollon, dhe plaga nuk ėshtė pėrhapur nė shtėpi pasi ėshtė suvatuar, prifti do ta shpallė atė tė pastėr, sepse plaga ėshtė shėruar.

LEV 14:49 Pastaj, pėr tė pastruar shtėpinė, do tė marrė dy zogj, dru kedri, skarlat dhe hisop;

LEV 14:50 do tė therė pastaj njė nga zogjtė nė njė enė argjili me ujė tė rrjedhshėm;

LEV 14:51 dhe do tė marrė drurin e kedrit, hisopin, skarlatin dhe zogun e gjallė, dhe do t`i zhytė nė gjakun e zogut tė therur dhe nė ujė tė rrjedhshėm, dhe do ta spėrkatė shtėpinė shtatė herė.

LEV 14:52 Kėshtu do ta pastrojė shtėpinė me gjakun e zogut, me ujin e rrjedhshėm, me zogun e gjallė, me drurin e kedrit, me hisopin dhe me skarlatin;

LEV 14:53 por do ta lėrė zogun tė ikė i lirė jashtė qytetit, nėpėr fusha; kėshtu do tė bėjė shlyerjen, pėr shtėpinė, dhe kjo do tė jetė e pastėr.

LEV 14:54 Ky ėshtė ligji pėr ēdo plagė tė lebrės dhe tė qeres,

LEV 14:55 pėr lebrėn e rrobave dhe tė shtėpisė,

LEV 14:56 pėr ėnjtjet, puērrat me qelb dhe njollat e shndritshme,

LEV 14:57 pėr tė mėsuar kur njė gjė ėshtė e papastėr dhe kur ėshtė e pastėr. Ky ėshtė ligji pėr lebrėn".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase