Main Index: Albanian Bible

 

Leviticus 4

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27]

LEV 4:1 Zoti i foli akoma Moisiut, duke thėnė:

LEV 4:2 "Folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: Nė rast se dikush kryen mėkat nga padituria kundėr ēfarėdo urdhėrimi, duke bėrė diēka qė nuk duhet tė bėnte,

LEV 4:3 nė rast se mėkaton prifti qė ka qėnė vajuar, duke e bėrė kėshtu popullin fajtor, t`i ofrojė Zotit pėr mėkatin e kryer njė dem tė vogėl pa tė meta, si flijim pėr mėkatin.

LEV 4:4 Do ta ēojė demin e vogėl nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes pėrpara Zotit; do tė vėrė dorėn e tij mbi kokėn e demit tė vogėl dhe do ta therė demin e vogėl pėrpara Zotit.

LEV 4:5 Pastaj prifti qė ka qėnė vajosur do tė marrė gjak nga demi i vogėl dhe do ta ēojė atė nė ēadrėn e mbledhjes;

LEV 4:6 prifti do tė ngjyejė gishtin e tij nė gjak dhe do tė spėrkasė pak nga ky gjak shtatė herė para Zotit, pėrballė velit tė shenjtėrores.

LEV 4:7 Pastaj prifti do tė vėrė pak nga ai gjak mbi brirėt e altarit tė temjanit tė parfumuar para Zotit, qė ndodhet nė ēadrėn e mbledhjes; do tė derdhė mbetjen e gjakut tė demit tė vogėl mbi bazėn e altarit tė olokausteve, qė ndodhet nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes.

LEV 4:8 Do tė heqė prej tij tėrė dhjamin e flisė sė mėkatit tė demit tė vogėl: dhjamin qė mbulon zorrėt dhe tėrė dhjamin qė rri ngjitur me zorrėt,

LEV 4:9 tė dy veshkat dhe dhjamin qė ndodhet mbi ta rreth ijeve, por do tė shkėputė bulėn e majme tė mėlēisė mbi veshkat,

LEV 4:10 ashtu siē veprohet pėr demin e vogėl tė flijimit tė falėnderimit; pastaj prifti do t`i tymosė ato mbi altarin e olokausteve.

LEV 4:11 Por lėkurėn e demit tė vogėl dhe tėrė mishin e tij, sė bashku me kokėn e tij, kėmbėt e tij, zorrėt e tij dhe fėlliqėsirat e tij,

LEV 4:12 gjithė demin e vogėl, do ta ēojė jashtė kampit, nė njė vend tė pastėr, ku hidhet hiri; dhe do ta djegė mbi dru me zjarr; do tė digjet aty ku hidhet hiri.

LEV 4:13 Nė rast se gjithė asambleja e Izraelit kryen mėkat nga padituria, dhe kjo gjė mbahet e fshehtė nga sytė e asamblesė, ajo ka bėrė diēka qė Zoti e ka ndaluar tė bėhet dhe kėshtu ėshtė bėrė fajtore;

LEV 4:14 kur mėkati i bėrė do tė bėhet i njohur, asambleja do tė ofrojė si fli pėr mėkatin njė dem tė vogėl dhe do ta ēojė pėrpara ēadrės sė mbledhjes.

LEV 4:15 Pleqtė e asamblesė do tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e demit tė vogėl pėrpara Zotit; pastaj demi i vogėl do tė theret pėrpara Zotit.

LEV 4:16 Pastaj prifti qė ka qėnė vajuar do tė sjellė pak gjak nga demi i vogėl nė ēadrėn e mbledhjes;

LEV 4:17 pas kėsaj prifti do tė ngjyejė gishtin e tij nė gjak dhe do ta spėrkasė atė shtatė herė pėrpara Zotit, pėrballė velit.

LEV 4:18 Do tė vėrė pak nga ai gjak mbi brirėt e altarit qė ėshtė pėrpara Zotit, nė ēadrėn e mbledhjes; dhe do tė derdhė mbetjen e gjakut nė bazėn e altarit tė olokaustit, qė ėshtė nė hyrjen e ēadrės sė mbledhjes.

LEV 4:19 Sė kėtejmi do tė heqė tėrė dhjamin dhe do ta tymosė mbi altar.

LEV 4:20 Do tė veprojė me kėtė dem tė vogėl ashtu siē pat vepruar me demin e vogėl tė ofruar pėr mėkatin; do tė bėjė tė njėjtėn gjė. Kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen pėr anėtarėt e asamblesė dhe kėta do tė jenė tė falur.

LEV 4:21 Pastaj do ta ēojė demin e vogėl jashtė kampit dhe do ta djegė ashtu siē ka djegur demin e parė tė vogėl. Ky ėshtė flijimi i mėkatit pėr asamblenė.

LEV 4:22 Nė rast se njė ndėr krerėt ka kryer njė mėkat dhe nga padituria ka bėrė njė nga gjėrat qė Zoti, Perėndia e tij, e ka ndaluar tė bėhet, duke u bėrė, pra, fajtor,

LEV 4:23 kur ai bėhet i vetėdijshėm pėr mėkatin qė ka kryer, do tė ēojė si ofertė tė tij njė cjap mashkull, pa tė meta.

LEV 4:24 Do tė vėrė dorėn mbi kokėn e cjapit dhe do ta therė nė vendin ku theren olokaustet pėrpara Zotit. Éshtė njė flijim pėr mėkatin.

LEV 4:25 Pastaj prifti do tė marrė me gishtin e tij pak gjak nga flijimi pėr mėkatin dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit tė olokausteve, dhe do tė derdhė gjakun e cjapit mbi bazėn e altarit tė olokaustit;

LEV 4:26 pastaj do tė tymosė tėrė dhjamin e tij mbi altar, si dhjamin e flijimit tė falėnderimit. Kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen pėr atė, dhe mėkati do t`i falet.

LEV 4:27 Nė rast se dikush nga populli kryen njė mėkat nga padituria kundėr ēfarėdo urdhėrimi tė Zotit, duke bėrė njė diēka qė nuk duhet tė bėnte, duke u bėrė, pra, fajtor,

LEV 4:28 kur ai bėhet i vetėdijshėm pėr mėkatin qė ka kryer, do tė sjellė si ofertė njė dhi femėr, pa tė meta, pėr mėkatin e kryer.

LEV 4:29 Do tė vėrė dorėn mbi kokėn e flisė pėr mėkatin dhe do ta therė flinė pėr mėkatin nė vendin e olokaustit.

LEV 4:30 Pastaj prifti do tė marrė me gishtin e tij pak nga gjaku i tij dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit tė olokaustit, dhe do tė derdhė mbetjen e gjakut tė tij mbi bazėn e altarit.

LEV 4:31 Do tė marrė tėrė dhjamin e tij, ashtu si mori dhjamin nga flijimi i falėnderimit; pastaj prifti do ta tymosė atė mbi altar si njė erė tė kėndshme pėr Zotin. Kėshtu prifti do tė bėjė shlyerjen dhe ai do tė falet.

LEV 4:32 Nė qoftė se ai sjell njė qengj si fli tė tij pėr mėkatin, duhet tė sjellė njė femėr pa tė meta.

LEV 4:33 Do tė vėrė dorėn mbi kokėn e flisė pėr mėkatin dhe do ta therė si fli pėr mėkatin nė vendin ku theren olokaustet.

LEV 4:34 Pastaj prifti do tė marrė me gishtin e tij pak gjak nga gjaku i flisė pėr mėkatin dhe do ta vėrė mbi brirėt e altarit tė olokaustit, dhe do tė derdhė mbetjen e gjakut tė tij mbi bazėn e altarit.

LEV 4:35 Do tė marrė tėrė dhjamin, siē merret dhjami i qengjit tė flijimit tė falėnderimit; pastaj prifti do ta tymosė mbi altar, mbi flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin. Kėshtu prifti do tė kryejė shlyerjen pėr shkak tė mėkatit qė ka kryer, dhe ai do tė jetė falur".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase