Main Index: Albanian Bible

 

John 19

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JN 19:1 Atėherė Pilati mori Jezusin dhe dha urdhėr ta fshikullonin.

JN 19:2 Dhe ushtarėt thurrėn njė kurorė me gjemba, ia vunė mbi krye dhe i veshėn siper njė mantel tė purpurt,

JN 19:3 dhe thoshnin: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve``; dhe i binin me shuplaka.

JN 19:4 Pastaj Pilati doli pėrsėri dhe u tha atyre: ``Ja, po jua nxjerr jashtė, qė ta dini se nuk gjej nė tė asnjė faj``.

JN 19:5 Jezusi, pra, doli, duke mbajtur kurorėn prej gjembash dhe mantelin e purpurit. Dhe Pilati u tha atyre: ``Ja njeriu!``.

JN 19:6 Kur e panė krerėt e priftėrinjve dhe rojet, filluan tė bėrtasin, duke thėnė: ``Kryqėzoje, kryqėzoje!``. Pilati u tha atyre: ``Merreni ju dhe kryqėzojeni, sepse unė nuk gjej nė tė asnjė faj``.

JN 19:7 Judenjtė iu pėrgjigjėn: ``Ne kemi njė ligj dhe sipas ligjit tonė ai duhet tė vdesė, sepse e bėri veten Bir tė Perėndisė``.

JN 19:8 Kur Pilati i dėgjoi kėto fjalė, kishte akoma mė shumė frikė;

JN 19:9 dhe, si u kthye nė pretorium, i tha Jezusit: ``Nga je ti?``. Por Jezusi nuk i dha kurrfarė pėrgjigje.

JN 19:10 Pėr kėtė arsye Pilati i tha: ``S`po mė flet? ti s`e di qė unė kam pushtet tė tė kryqėzoj dhe pushtet tė tė liroj?``.

JN 19:11 Jezusi u pėrgjigj: ``Ti nuk do tė kishe asnjė pushtet pėrmbi mua, po tė mos tė qe dhėnė prej sė larti; prandaj ai qė mė dorėzoi tek ti ka faj mė tė madh``.

JN 19:12 Qė nga ai moment Pilati kėrkoi ta lironte; por Judenjtė bėrtisnin, duke thėnė: ``Po e lirove kėtė, nuk je mik i Cezarit; kush e bėn veten mbret, i kundėrvihet Cezarit``.

JN 19:13 Pilati, pra, kur i dėgjoi kėto fjalė, e ēoi jashtė Jezusin dhe u ul nė selinė e gjykatės, nė vendin e quajtur "Kalldrėm", e nė hebraisht "Gabatha";

JN 19:14 tani ishte dita e pėrgatitjes sė Pashkės, dhe ishte afėrsisht ora e gjashtė; dhe u tha Judenjve: ``Ja mbreti juaj``.

JN 19:15 Por ata bėrtitėn: ``Largoje! Largoje! Kryqėzoje!``. Pilati u tha atyre: ``Ta kryqėzoj mbretin tuaj?``. Krerėt e priftėrinjve u pėrgjigjėn: ``Ne s`kemi mbret tjetėr pėrveē Cezarit!``.

JN 19:16 Atėherė ai ua dorėzoi qė tė kryqėzohej. Dhe ata e morėn Jezusin dhe e ēuan tutje.

JN 19:17 Dhe ai, duke mbartur kryqin e tij, u nis drejt vendit qė quhej "Kafka", qė nė hebraisht quhet "Golgota",

JN 19:18 ku e kryqėzuan, dhe me tė dy tė tjerė, njėrin nė njė anė e tjetrin nė anėn tjetėr, dhe Jezusi nė mes.

JN 19:19 Dhe Pilati shkroi edhe njė mbishkrim dhe e vuri nė kryq; dhe atje ishte shkruar: "JEZUSI NAZAREAS, MBRETI I JUDENJVE".

JN 19:20 Kėshtu kėtė mbishkrim e lexuan shumė nga Judenjtė, sepse vendi ku u kryqėzua Jezusi ishte afėr qytetit; dhe mbishkrimi ishte shkruar hebraisht, greqisht dhe latinisht.

JN 19:21 Prandaj krerėt e priftėrinjve tė Judenjve i thanė Pilatit: ``Mos shkruaj: "Mbreti i Judenjve", por se ai ka thėnė: "Unė jam mbreti i Judenjve"``.

JN 19:22 Pilati u pėrgjigj: ``Atė qė kam shkruar, e kam shkruar!``.

JN 19:23 Dhe ushtarėt, mbasi e kishin kryqėzuar Jezusin, morėn rrobat e tij dhe bėnė katėr pjesė, njė pjesė pėr ēdo ushtar, dhe tunikėn. Por tunika ishte pa tegel, e endur njė copė nga maja e deri nė fund.

JN 19:24 Prandaj ata i thanė njėri-tjetrit: ``Nuk e grisim, por hedhim short kujt t`i bjerė``; qė tė pėrmbushej Shkrimi, qė thotė: ``I ndanė midis tyre rrobat e mia, dhe hodhėn short pėr tunikėn time``. Ushtarėt, pra, i bėnė kėto gjėra.

JN 19:25 Por afėr kryqit tė Jezusit, qendronin nėna e tij dhe motra e nėnės sė tij, Maria e Kleopas dhe Maria Magdalenė.

JN 19:26 Atėherė Jezusi, kur pa nėnėn e tij dhe pranė saj dishepullin qė donte, i tha nėnės sė tij: ``O grua, ja biri yt!``.

JN 19:27 Pastaj i tha dishepullit: ``Ja nėna jote!``. Dhe qė nė atė moment ai e mori nė shtėpinė e vet.

JN 19:28 Pas kėsaj, Jezusi, duke ditur qė tashmė ēdo gjė ishte kryer, qė tė pėrmbushej Shkrimi, tha: ``Kam etje!``.

JN 19:29 Por aty ishte njė enė plot me uthull. Pasi shtinė njė sfungjer nė uthull dhe e vunė nė majė tė njė dege hisopi, ia afruan te goja.

JN 19:30 Kur Jezusi e mori uthullėn, tha: ``U krye!``. Dhe duke ulur kryet, dha frymėn.

JN 19:31 Duke qenė se ishte dita e Pėrgatitjes, me qėllim qė trupat tė mos qėndronin nė kryq tė shtunėn, sepse ajo e shtunė ishte njė ditė me rėndėsi tė veēantė, Judenjtė i kėrkuan Pilatit qė atyre t`u thyheshin kėrcinjtė dhe tė hiqeshin qė andej.

JN 19:32 Ushtarėt, pra, erdhėn dhe ia thyen kėrcinjtė tė parit dhe pastaj edhe tjetrit qė ishte kryqėzuar me tė;

JN 19:33 por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur, nuk ia thyen kėrcinjtė,

JN 19:34 por njėri nga ushtarėt ia tejshpoi brinjėn me njė heshtė, dhe menjėherė i doli gjak e ujė.

JN 19:35 Dhe ai qė ka parė, ka dėshmuar pėr kėtė, dhe dėshmia e tij ėshtė e vėrtetė; dhe ai e di se thotė tė vėrtetėn, qė ju tė besoni.

JN 19:36 Kėto gjėra nė fakt ndodhėn qė tė pėrmbushet Shkrimi: ``Nuk do t`i thyhet asnjė eshtėr``.

JN 19:37 Dhe akoma njė Shkrim tjetėr thotė: ``Do tė vėshtrojnė atė qė e kanė tejshpuar``.

JN 19:38 Pas kėtyre gjėrave, Jozefi nga Arimatea, qė ishte dishepull i Jezusit, por fshehtas nga druajtja e Judenjve, i kėrkoi Pilatit qė mund ta merrte trupin e Jezusit; dhe Pilati i dha leje. Atėherė ai erdhi dhe e mori trupin e Jezusit.

JN 19:39 Por erdhi dhe Nikodemi, i cili mė pėrpara kishte vajtur te Jezusi natėn, duke sjellė njė pėrzierje prej mirre dhe aloe, prej rreth njėqind librash.

JN 19:40 Ata, pra, e morėn trupin e Jezusit dhe e mbėshtollėn nė pėlhura liri me erėra tė kėndėshme, sipas zakonit tė varrimit qė ndiqnin Judenjtė.

JN 19:41 Por nė atė vend ku ai u kryqėzua ishte njė kopsht, dhe nė kopsht njė varr i ri, nė tė cilėn ende nuk ishte vėnė askush.

JN 19:42 Aty, pra, pėr shkak tė Pėrgatitjes sė Judenjve, e vunė Jezusin, sepse varri ishte afėr.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase