Main Index: Albanian Bible

 

John 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JN 14:1 ``Zemra juaj mos u trondittė; besoni nė Perėndi dhe besoni edhe nė mua!

JN 14:2 Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa; pėrndryshe do t`ju thoja. Unė po shkoj t`ju pėrgatis njė vend.

JN 14:3 Dhe kur tė shkoj e t`ju pėrgatis vendin, do tė kthehem dhe do t`ju marr pranė meje, qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju.

JN 14:4 Ju e dini se ku po shkoj dhe e njihni edhe udhėn``.

JN 14:5 Thomai i tha: ``Zot, ne nuk e dimė se ku po shkon; pra, si mund ta njohim udhėn?``

JN 14:6 Jezusi i tha: ``Unė jam udha, e vėrteta dhe jeta; askush nuk vjen tek Ati pėrveēse nėpėrmjet meje.

JN 14:7 Po tė mė kishit njohur, do tė kishit njohur edhe Atin tim; qysh tani e njihni dhe e keni parė``.

JN 14:8 Filipi i tha: ``Zot, na e trego Atin, dhe na mjafton``.

JN 14:9 Jezusi i tha: ``Ka kaq kohė qė unė jam me ju dhe ti nuk mė ke njohur akoma, o Filip? Kush mė ka parė mua, ka parė Atin; Si vallė po thua: "Na e trego Atin?".

JN 14:10 A nuk beson se unė jam nė Atin dhe se Ati ėshtė nė mua? Fjalėt qė po ju them, nuk i them nga vetja. Ati qė qėndron nė mua, ėshtė ai qė i bėn veprat.

JN 14:11 Mė besoni se unė jam nė Atin dhe se Ati ėshtė nė mua; nė mos, mė besoni pėr shkak tė vet veprave.

JN 14:12 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: kush beson nė mua do tė bėjė edhe ai veprat qė bėj unė; madje do tė bėjė edhe mė tė mėdha se kėto, sepse unė po shkoj tek Ati.

JN 14:13 Dhe ēfarėdo tė kėrkoni nė emrin tim, do ta bėj, qė Ati tė pėrlėvdohet nė Birin.

JN 14:14 Nė qoftė se do tė kėrkoni diēka nė emrin tim, unė do ta bėj``.

JN 14:15 ``Nėse mė doni, zbatoni urdhėrimet e mia.

JN 14:16 Dhe unė do t`i lutem Atit dhe ai do t`ju japė njė Ngushėllues tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju,

JN 14:17 Frymėn e sė Vėrtetės, qė bota nuk mund ta marrė, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh; por ju e njihni, sepse qėndron me ju dhe do tė jetė nė ju.

JN 14:18 Nuk do t`ju lė bonjakė, do tė kthehem te ju.

JN 14:19 Edhe pak kohė dhe bota nuk do tė mė shohė mė, por ju do tė mė shihni; sepse unė jetoj, edhe ju do tė jetoni.

JN 14:20 Atė ditė do tė mėsoni se unė jam nė Atin tim, dhe se ju jeni nė mua dhe unė nė ju.

JN 14:21 Kush ka urdhėrimet e mia dhe i zbaton, ėshtė ai qė mė do; dhe kush mė do mua, Ati im do ta dojė; dhe unė do ta dua dhe do t`i dėftehem atij``.

JN 14:22 Juda, jo Iskarioti, i tha: ``Zot, si vallė do tė na dėftehesh neve dhe jo botės?``.

JN 14:23 Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Nėse ndokush mė do, do ta zbatojė fjalėn time; edhe Ati im do ta dojė dhe ne do tė vijmė tek ai dhe do tė bėjmė banesėn tek ai.

JN 14:24 Kush nuk mė do, nuk i zbaton fjalėt e mia; dhe fjala qė po dėgjoni nuk ėshtė imja, por e Atit qė mė ka dėrguar.

JN 14:25 Ju kam thėnė kėto gjėra, ndėrkaq jam me ju;

JN 14:26 por Ngushėlluesi, Fryma e Shenjtė, qė Ati do ta dėrgojė nė emrin tim, do t`ju mėsojė ēdo gjė dhe do t`ju kujtojė tė gjitha kėto qė ju thashė.

JN 14:27 Unė po ju lė paqen, po ju jap paqen time: unė po jua jap, po jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittė dhe mos u frikėsoftė.

JN 14:28 Ju keni dėgjuar qė ju thashė: "Unė po shkoj dhe do tė kthehem te ju". Po tė mė donit, do tė gėzoheshit sepse unė thashė: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.

JN 14:29 Dhe jua kam thėnė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ndodhė, tė besoni.

JN 14:30 Nuk do tė flas mė gjatė me ju, sepse po vjen princi i kėsaj bote dhe ai nuk ka asgjė nė mua;

JN 14:31 por kjo ndodh qė bota ta njohė se unė e dua Atin dhe se bėj ashtu siē Ati mė ka urdhėruar. Ēohuni, ikim prej kėndej!``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase