Main Index: Albanian Bible

 

John 13

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JN 13:1 Por pėrpara festės sė Pashkės, Jezusi, duke e ditur se kishte ardhur ora e tij tė kalojė nga kjo botė tek Ati, duke i dashur tė vetėt qė ishin nė botė, i deshi deri nė fund.

JN 13:2 Dhe, kur mbaroi darka, mbasi djalli i kishte shtėnė nė zemėr Judė Iskariotit, birit tė Simonit, ta tradhtonte,

JN 13:3 Jezusi, duke ditur se Ati i kishte dhėnė gjithēka nė duar, dhe se ai kishte dalė nga Perėndia dhe te Perėndia po kthehej,

JN 13:4 u ngrit nga darka dhe hoqi rrobat e tij, mori njė peshqir dhe u ngjesh.

JN 13:5 Mbasi hodhi ujė nė njė legen, filloi tė lante kėmbėt e dishepujve dhe t`ua fshijnte me peshqirin, me tė cilin ishte ngjeshur.

JN 13:6 Erdhi, pra, te Simon Pjetri. Dhe ai i tha: ``Zot, ti tė m`i lash kėmbėt mua?``.

JN 13:7 Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Atė qė po bėj unė, ti tani nuk e kupton, por do ta kuptosh mbas kėsaj``.

JN 13:8 Pjetri i tha: ``Ti kurrė nuk do tė m`i lash kėmbėt``. Jezusi iu pėrgjigi: ``Po nuk tė lava, ti nuk do tė kesh pjesė me mua``.

JN 13:9 Simon Pjetri i tha: ``Zot, jo vetėm kėmbėt, por edhe duart dhe kokėn``.

JN 13:10 Jezusi i tha: ``Ai qė ėshtė i larė, s`ka nevojė veēse tė lajė kėmbėt dhe ėshtė krejt i pastėr; edhe ju jeni tė pastėr, por jo tė gjithė``.

JN 13:11 Sepse ai e dinte se kush do ta tradhtonte, prandaj tha: ``Nuk jeni tė gjithė tė pastėr``.

JN 13:12 Kėshtu, mbasi ua lau kėmbėt, mori pėrsėri rrobat e tij, zuri vend rishtas nė tryezė dhe u tha atyre: ``A e kuptoni kėtė qė ju kam bėrė?

JN 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.

JN 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

JN 13:15 Unė, nė fakt, ju kam dhėnė shėmbullin qė ashtu siē kam bėrė unė, bėni edhe ju.

JN 13:16 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Shėrbėtori nuk ėshtė mė i madh se padroni i tij, as i dėrguari mė i madh se ai qė e ka dėrguar.

JN 13:17 Po t`i dini kėto gjėra, tė lumur jeni ju nėse do t`i bėni.

JN 13:18 Nuk po flas pėr ju tė gjithė; unė i njoh ata qė kam zgjedhur, por duhet tė pėrmbushet ky Shkrim: "Ai qė ha bukėn me mua, ka ngritur thembrėn kundėr meje".

JN 13:19 Po ju them qė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ketė ndodhur, tė besoni se unė jam Krishti.

JN 13:20 Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Kush pranon atė qė dėrgoj unė, mė pranon mua; dhe kush mė pranon mua, pranon atė qė mė ka dėrguar``.

JN 13:21 Mbasi i tha kėto fjalė, Jezusi, u trondit nė frymė, dhe dėshmoi e tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se njė nga ju do tė mė tradhtojė``.

JN 13:22 Atėherė dishepujt u panė njėri me tjetrin, por nuk arrinin tė kuptonin pėr kė po fliste.

JN 13:23 Por njė nga dishepujt e tij, tė cilin Jezusi e donte, ishte mbėshtetur te kraharori i Jezusit.

JN 13:24 Atėherė Simon Pjetri i bėri shenjė tė pyeste kush ishte ai pėr tė cilin foli.

JN 13:25 Dhe ai dishepull, duke u pėrkulur mbi kraharorin e Jezusit, e pyeti: ``Zot, kush ėshtė?``.

JN 13:26 Jezusi u pėrgjigj: ``Éshtė ai tė cilit do t`i jap kafshatėn, pasi ta kem ngjyer``. Dhe e ngjeu kafshatėn e ia dha Judė Iskariotit, birit tė Simonit.

JN 13:27 Dhe pas kafshatės, Satani hyri nė tė. Atėherė Jezusi i tha: ``Ē`ke pėr tė bėrė, bėje shpejt!``.

JN 13:28 Por asnjė nga ata qė ishin nė tryezė nuk e mori vesh pse ai e tha kėtė.

JN 13:29 Disa nė fakt mendonin se, duke qenė se Juda e mbante qesen, Jezusi i kishte thėnė: ``Bli gjėrat qė na duhen pėr festėn``; ose qė t`u jepte diēka tė varfėrve.

JN 13:30 Ai, pra, mori kafshatėn dhe doli menjėherė. Ishte natė.

JN 13:31 Kur doli ai, Jezusi tha: ``Tani Biri i njeriut ėshtė pėrlėvduar dhe Perėndia ėshtė pėrlėvduar nė tė.

JN 13:32 Nė qoftė se Perėndia ėshtė pėrlėvduar nė tė, Perėndia do ta pėrlėvdojė edhe nė vetvete dhe do ta pėrlėvdojė menjėherė.

JN 13:33 Djema, edhe pėr pak kohė jam me ju; ju do tė mė kėrkoni, por ashtu siē u kam thėnė Judenjve: "Atje ku po shkoj unė ju nuk mund tė vini". Kėshtu tani po ju them edhe juve.

JN 13:34 Po ju jap njė urdhėrim tė ri: ta doni njėri-tjetrin; sikurse unė ju kam dashur, ashtu edhe ju ta doni njėri-tjetrin.

JN 13:35 Prej kėsaj do t`ju njohin tė gjithė qė jeni dishepujt e mi, nėse keni dashuri pėr njėri-tjetrin``.

JN 13:36 Simon Pjetri i tha: ``Zot, ku po shkon?``. Jezusi iu pėrgjigj: ``Atje ku po shkoj unė, ti nuk mund tė mė ndjekėsh tani; por mė vonė do tė mė ndjekėsh``.

JN 13:37 Pjetri i tha: ``Zot, pse nuk tė ndiqkam dot tani? Unė do tė jap jetėn time pėr ty!``.

JN 13:38 Jezusi iu pėrgjigj: ``Ti do ta japėsh jetėn tėnde pėr mua? Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them: gjeli nuk do tė kėndojė, para se ti tė mė kesh mohuar tri herė!``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase