Main Index: Albanian Bible

 

John 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JN 2:1 Tri ditė mė vonė po bėhej njė dasmė nė Kanė tė Galilesė, dhe nėna e Jezusit ishte atje.

JN 2:2 Edhe Jezusi me dishepujt e vet ishte ftuar nė dasmė.

JN 2:3 Duke qenė se mbaroi vera, nėna e Jezusit i tha: ``Nuk kanė mė verė!``.

JN 2:4 Jezusi i tha: ``Ē`ke me mua, o grua? Ora ime s`ka ardhur akoma!``.

JN 2:5 Nėna e tij u tha shėrbėtorėve: ``Bėni gjithēka qė ai t`ju thotė!``.

JN 2:6 Aty ishin gjashtė enė prej guri, qė pėrdoreshin pėr pastrimin e Judenjve, dhe secila nxėnte dy ose tri masa.

JN 2:7 Jezusi u tha: ``Mbushni enėt me ujė!``. Dhe ata i mbushėn deri nė grykė.

JN 2:8 Pastaj u tha: ``Nxirreni tani dhe ēojani tė parit tė festės``. Dhe ata ia ēuan.

JN 2:9 Dhe, mbasi i pari i festės e provoi ujin e shndėrruar nė verė (ai nuk e dinte nga vinte kjo verė, por e dinin mirė shėrbėtorėt qė e kishin nxjerrė ujin), i pari i festės e thirri dhėndrin,

JN 2:10 dhe i tha: ``Ēdo njeri nxjerr nė fillim verėn mė tė mirė dhe, kur tė ftuarit kanė pirė shumė, verėn e keqe; ti, pėrkundrazi, e ke ruajtur verėn e mirė deri tani!``.

JN 2:11 Jezusi bėri kėtė fillim tė shenjave nė Kanė tė Galilesė dhe e shfaqi lavdinė e tij, dhe dishepujt e tij besuan nė tė.

JN 2:12 Pas kėsaj, ai zbriti nė Kapernaum me nėnėn e tij, vėllezėrit e tij dhe me dishepujt e tij; dhe ata qėndruan aty pak ditė.

JN 2:13 Pra, Pashka e Judenjve ishte afėr dhe Jezusi u ngjit nė Jeruzalem.

JN 2:14 Dhe nė tempull gjeti ata qė shisnin qe, dele e pėllumba dhe kėmbyes monedhash duke ndenjur;

JN 2:15 dhe si bėri njė kamxhik me litarė, i dėboi tė gjithė nga tempulli bashkė me qetė dhe delet, dhe ua hallakati paratė kėmbyesve tė monedhave dhe ua pėrmbysi tavolinat,

JN 2:16 dhe shitėsve tė pėllumbave u tha: ``Hiqni kėto gjėra qė kėtej; mos e bėni shtėpinė e Atit tim shtėpi tregtie!``.

JN 2:17 Kėshtu dishepujve tė tij i kujtohej se ishte shkruar: ``Zelli i shtėpisė sate mė ka pėrpirė!``.

JN 2:18 Atėherė Judenjtė u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Ē`shenjė na tregon se i bėn kėto gjėra?``.

JN 2:19 Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Shkatėrroni kėtė tempull dhe unė pėr tri ditė do ta ngre pėrsėri!``.

JN 2:20 Atėherė Judenjtė thanė: ``U deshėn dyzet e gjashtė vjet qė tė ndėrtohet ky tempull, dhe ti do ta ngresh pėr tri ditė?``.

JN 2:21 Por ai fliste pėr tempullin e trupit tė vet.

JN 2:22 Kur, mė pas, ai ishte ringjallur prej sė vdekuri, dishepujt e vet u kujtuan se ai kėtė ua kishtė thėnė dhe u besuan Shkrimin dhe fjalėve qė kishte thėnė Jezusi.

JN 2:23 Dhe kur qe nė Jeruzalem pėr festėn e Pashkės, shumė vetė besuan nė emrin e tij duke parė shenjat qė bėnte,

JN 2:24 por Jezusit nuk u zinte besė atyre, sepse i njihte tė gjithė,

JN 2:25 dhe sepse nuk kishte nevojė qė ndokush tė jepte dėshmi pėr njeriun, sepse ai e dinte ē`kishte pėrbrenda njeriut.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase