Main Index: Albanian Bible

 

John 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]

JN 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.

JN 1:2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.

JN 1:3 Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.

JN 1:4 Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.

JN 1:5 Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.

JN 1:6 Qe njė njeri i dėrguar nga Perendia; emri i tij ishte Gjon.

JN 1:7 Ai erdhi si dėshmitar, pėr tė dėshmuar pėr dritėn, qė tė gjithė tė besonin nėpėrmjet tij;

JN 1:8 ai nuk ishte drita, por u dėrgua pėr tė dėshmuar pėr dritėn.

JN 1:9 Ai (fjala) ishte drita e vėrtetė, qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė.

JN 1:10 Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu.

JN 1:11 Ai erdhi nė shtėpinė e vet dhe tė vetėt nuk e pranuan,

JN 1:12 por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij,

JN 1:13 tė cilėt nuk janė lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por janė lindur nga Perėndia.

JN 1:14 Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.

JN 1:15 Gjoni dėshmoi pėr tė dhe thirri duke thėnė: ``Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: "Ai qė vjen pas meje mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje"``.

JN 1:16 Dhe ne tė gjithė morėm, prej mbushullisė sė tij, hir mbi hir.

JN 1:17 Sepse Ligji u dha nėpėrmjet Moisiut, por hiri dhe e vėrteta erdhėn nėpėrmjet Jezu Krishtit.

JN 1:18 Askush s`e pa Perėndinė kurrė; i vetėmlinduri Bir, qė ėshtė nė gjirin e t`Et, ėshtė ai qė e ka bėrė tė njohur.

JN 1:19 Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: ``Kush je ti?``.

JN 1:20 Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: ``Unė nuk jam Krishti``.

JN 1:21 Atėherė ata e pyetėn: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. ``Je ti profeti?``. Dhe ai pėrgjigjej: ``Jo!``.

JN 1:22 Atėherė ata i thanė: ``Kush je ti, qė t`u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē`thua pėr veten tėnde?``.

JN 1:23 Ai u pėrgjigj: ``Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia``.

JN 1:24 Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė;

JN 1:25 ata e pyetėn dhe i thanė: ``Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``.

JN 1:26 Gjoni iu pėrgjigj atyre, duke thėnė: ``Unė pagėzoj me ujė, por midis jush ėshtė njė qė ju nuk e njihni.

JN 1:27 Ai ėshtė ai qė vjen pas meje e mė paraprin, tė cilit unė nuk jam i denjė t`ia zgjidh lidhėsen e sandaleve``.

JN 1:28 Kėto gjėra ndodhėn nė Betabara, pėrtej Jordanit, ku Gjoni po pagėzonte.

JN 1:29 Tė nesėrmen, Gjoni e pa Jezusin qė po vinte drejt tij dhe tha: ``Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės!

JN 1:30 Ky ėshtė ai pėr tė cilin unė thashė: "Mbas meje vjen njė burrė qė mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje!".

JN 1:31 Unė nuk e njihja, prandaj erdha tė pagėzoj me ujė, qė ky t`i zbulohet Izraelit``.

JN 1:32 Dhe Gjoni dėshmoi duke thėnė: ``E pashė Frymėn duke zbritur nga qielli si njė pėllumb dhe ndenji mbi tė.

JN 1:33 Unė nuk e njihja, por ai qė mė dėrgoi tė pagėzoj nė ujė, mė tha: "Ai, mbi tė cilin do tė shikosh se zbret Fryma dhe qėndron mbi tė, ėshtė ai qė pagėzon me Frymėn e Shenjtė".

JN 1:34 Dhe unė pashė e dėshmova se ai ėshtė Biri i Perėndisė``.

JN 1:35 Tė nesėrmen Gjoni rrinte pėrsėri atje me dy nga dishepujt e vet.

JN 1:36 Dhe, duke i ngulur sytė mbi Jezusin qė po kalonte, tha: ``Ja Qengji i Perėndisė!``.

JN 1:37 Dhe tė dy dishepujt dėgjuan atė duke folur, dhe e ndoqėn Jezusin.

JN 1:38 Por Jezusi u kthye dhe, kur pa se po e ndiqnin, u tha atyre: ``Ē`kėrkoni?``. Ata i thanė: ``Rabbi (qė e pėrkthyer do tė thotė "mėsues"), ku banon?``.

JN 1:39 Ai iu pėrgjigj atyre: ``Ejani e shikoni``. Ata shkuan dhe e panė ku banonte ai, dhe ndenjėn atė ditė bashkė me tė. Ishte rreth orės dhjetė.

JN 1:40 Andrea, vėllai i Simon Pjetrit, ishte njė nga ata tė dy qė e kishin dėgjuar kėtė nga Gjoni dhe kishin ndjekur Jezusin.

JN 1:41 Ky gjeti mė tė parin vėllanė e vet, Simonin, dhe i tha: ``E gjetėm Mesian qė pėrkthyer do tė thotė: "Krishti"``;

JN 1:42 dhe e ēoi te Jezusi. Atėherė Jezusi e shikoi dhe tha: ``Ti je Simoni, bir i Jonas. Ti do tė quhesh Kefa, qė do tė thotė: "gur"``.

JN 1:43 Tė nesėrmen, Jezusi donte tė dilte nė Galile; gjeti Filipin dhe i tha: ``Ndiqmė!``.

JN 1:44 Dhe Filipi ishte nga Betsaida, nga i njejti qytet i Andreas dhe i Pjetrit.

JN 1:45 Filipi gjeti Natanaelin dhe i tha: ``E gjetėm atė, pėr tė cilin shkroi Moisiu nė ligj dhe profetėt: Jezusin nga Nazareti, tė birin e Jozefit!``.

JN 1:46 Dhe Natanaeli i tha: ``A mund tė dalė diēka e mirė nga Nazareti?``. Filipi i tha: ``Eja e shih!``.

JN 1:47 Jezusi pa se Natanaeli po vinte drejt tij dhe tha pėr tė: ``Ja njė Izraelit i vėrtetė, tek i cili s`ka mashtrim``.

JN 1:48 Natanaeli i tha: ``Nga mė njeh?``. Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Tė pashė kur ishe nėn fik, para se tė tė thėrriste Filipi``.

JN 1:49 Natanaeli duke iu pėrgjigjur tha: ``Mėsues, ti je Biri i Perėndisė, ti je mbreti i Izraelit!``.

JN 1:50 Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Sepse tė thashė se tė pashė nėn fik, ti beson; do tė shohėsh gjėra mė tė mėdha se kėto!``.

JN 1:51 Pastaj i tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se tash e tutje ju do tė shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Perėndisė duke u ngjitur dhe duke zbritur mbi Birin e njeriut``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase