Main Index: Albanian Bible

 

Luke 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

LK 18:1 Pastaj u tha atyre edhe njė shėmbėlltyrė, pėr tė treguar se duhet tė lutemi vazhdimisht pa u lodhur,

LK 18:2 duke thėnė: ``Nė njė qytet ishte njė gjykatės qė nuk kishte frikė nga Perėndia dhe nuk kishte respekt pėr njeri.

LK 18:3 Tani po nė atė qytet ishte njė grua e ve qė shkonte tek ai duke thėnė: "Ma jep tė drejtėn para kundėrshtarit tim".

LK 18:4 Pėr njė farė kohe ai nuk deshi ta bėnte, por pastaj tha me vete: "Megjithse nuk kam frikė nga Perėndia dhe s`kam respekt pėr asnjeri,

LK 18:5 duke qenė se kjo grua e ve po vazhdon tė mė mėrzitė, do t`ia jap tė drejtėn, sepse, duke mė ardhur vazhdimisht, do tė mė rraskapitė"``.

LK 18:6 Dhe Zoti tha: ``Dėgjoni ē`thotė gjykatėsi i padrejtė.

LK 18:7 Vallė Perėndia nuk do tė marrė hak pėr tė zgjedhurit e tij qė i kėlthasin atij ditė e natė? A do tė vonojė, vallė, tė ndėrhyjė nė favor tė tyre?

LK 18:8 Po, unė ju them se ai do t`ua marrė hakun sė shpejti. Po kur tė vijė Biri i njeriut, a do tė gjejė besim mbi tokė?``.

LK 18:9 Ai tha edhe kėtė shėmbėlltyre pėr disa qė pretendonin se ishin tė drejtė dhe i pėrbuznin tė tjerėt.

LK 18:10 ``Dy njerėz u ngjitėn nė tempull pėr t`u lutur; njėri ishte farise dhe tjetri tagrambledhės.

LK 18:11 Fariseu rrinte nė kėmbė dhe lutej nė vetvete kėshtu: "O Perėndi, tė falėnderoj qė nuk jam si njerėzit e tjerė, grabitqarė, tė padrejtė, kurorėshkelės, dhe as si ai tagrambledhės.

LK 18:12 Unė agjėroj dy herė nė javė dhe paguaj tė dhjetėn e gjithēkaje qė kam".

LK 18:13 Kurse tagrambledhėsi rrinte larg dhe as qė guxonte t`i ēonte sytė drejt qiellit; por rrihte kraharorin e vet duke thėnė: "O Perėndi, ji i mėshirshėm ndaj mua mėkatarit".

LK 18:14 Dhe unė po ju them se ky, dhe jo tjetri, u kthye nė shtėpinė e vet i shfajėsuar; sepse kushdo qė lartohet do tė ulet, dhe kush ulet, do tė lartohet``.

LK 18:15 I prunė edhe disa fėmijė tė vegjėl qė t`i prekte; por dishepujt, kur panė kėtė, i qortuan.

LK 18:16 Atėherė Jezusi i thirri fėmijėt pranė vetes dhe tha: ``I lini fėmijėt e vegjėl tė vijnė tek unė dhe mos i pengoni, sepse e tyre ėshtė mbretėria e Perėndisė.

LK 18:17 Nė tė vėrtetė po ju them se ai qė nuk e pranon mbretėrinė e Perėndisė si njė fėmijė i vogėl, nuk do tė hyjė atje``.

LK 18:18 Njė nga krerėt e pyeti duke thėnė: ``Mėsues i mirė, ē`duhet tė bėj pėr tė trashėguar jetėn e pėrjetshme?``.

LK 18:19 Dhe Jezusi i tha: ``Pėrse mė quan tė mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē njė tė vetmi, domethėnė Perėndisė.

LK 18:20 Ti i njeh urdhėrimet: "Mos shkel kurorėn, mos vrit, mos vidh, mos thuaj dėshmi tė rrem, ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde"``.

LK 18:21 Dhe ai tha: ``Tė gjitha kėto i kam zbatuar qė nga rinia``.

LK 18:22 Si e dėgjoi, Jezusi i tha: ``Tė mungon akoma njė gjė: shit gjithēka qė ke dhe jepua tė varfėrve dhe do tė kesh njė thesar nė qiell; pastaj eja e mė ndiq``.

LK 18:23 Por ai, kur i dėgjoi kėto gjėra, u trishtua shumė, sepse ishte shumė i pasur.

LK 18:24 Atėherė Jezusi, kur pa se ai ishte trishtuar shumė, tha: ``Sa ėshtė e vėshtirė pėr ata qė kanė pasuri tė hyjnė nė mbretėrinė e Perėndisė!

LK 18:25 Sepse ėshtė mė lehtė qė njė deve tė kalojė nėpėr vrimėn e gjilpėrės, sesa i pasuri tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė``.

LK 18:26 Dhe ata qė e dėgjonin thanė: ``Po kush, pra, mund tė shpėtohet?``.

LK 18:27 Por ai tha: ``Gjėra tė pamundshme pėr njerėzit janė tė mundshme pėr Perėndinė``.

LK 18:28 Pastaj Pjetri tha: ``Ja, ne kemi lėnė ēdo gjė dhe tė kemi ndjekur``.

LK 18:29 Dhe ai u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė po ju them se nuk ka asnjė qė tė ketė lėnė shtėpinė ose prindėrit, ose vėllezėrit, ose gruan ose fėmijėt, pėr mbretėrinė e Perėndisė,

LK 18:30 qė tė mos marrė shumėfish nė kėtė kohė, dhe nė kohėn e ardhshme jetėn e pėrjetshme``.

LK 18:31 Pastaj i mori me vete tė dymbėdhjetėt dhe u tha atyre: ``Ja, ne po ngjitemi nė Jeruzalem dhe tė gjitha ato qė shkruan profetėt pėr Birin e njeriut do tė pėrmbushen.

LK 18:32 Ai, pra, do t`u dorėzohet paganėve, do tė fyhet e do tė poshtėrohet dhe do ta pėshtyjnė.

LK 18:33 Dhe, pasi ta fshikullojnė, do ta vrasin, por ai do tė ringjallet tė tretėn ditė``.

LK 18:34 Por ata nuk morėn vesh asgjė nga tė gjitha kėto: kėto fjalė pėr ta ishin fshehtėsi dhe ata nuk kuptonin ato qė u ishin thėnė.

LK 18:35 Tani ndėrsa ai po i afrohej Jerikos, njė i verbėr ishte ulur pėrgjatė rrugės dhe po lypte;

LK 18:36 dhe kur dėgjoi se po kalonte turma, pyeti ēfarė ishte;

LK 18:37 iu pėrgjigjėn se po kalonte Jezusi nga Nazareti.

LK 18:38 Atėherė ai bėrtiti duke thėnė: ``O Jezus, Bir i Davidit, ki mėshirė pėr mua``.

LK 18:39 Ata qė ecnin pėrpara i bėrtitėn tė heshtte, por ai bėrtiste edhe mė fort: ``O Bir i Davidit: ki mėshirė pėr mua``.

LK 18:40 Atėherė Jezusi ndaloi dhe urdheroi t`ia sillnin dhe, kur ai iu afrua, e pyeti

LK 18:41 duke thėne: ``Ēfarė dėshiron tė bėj pėr ty?``. Dhe ai tha: ``Zot, tė rimarr dritėn e syve``.

LK 18:42 Dhe Jezusi i tha: ``Rimerr dritėn e syve, Besimi yt tė shėroi``.

LK 18:43 Nė ēast rimori dritėn e syve dhe e ndiqte duke pėrlėvduar Perėndinė; dhe gjithė populli, kur pa kėtė, i dha lavdi Perėndisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase