Main Index: Albanian Bible

 

Luke 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

LK 1:1 Mbasi shumė vetė ndėrmorėn tė renditin tregimin e ngjarjeve qė ndodhėn nė mesin tonė,

LK 1:2 ashtu si na i pėrcollėn ata qė ishin bėrė nga fillimi dėshmitarė okularė dhe shėrbyes tė fjalės,

LK 1:3 m`u duk e mirė edhe mua, pasi i hetova tė gjitha gjėrat me kujdes qė nga fillimi, tė t`i shkruaj sipas radhės, fort i nderuari Teofil,

LK 1:4 qė ti tė njohėsh vėrtetėsinė e gjėrave qė tė kanė mėsuar.

LK 1:5 Nė ditėn e Herodit, mbretit tė Judesė, ishte njė prift me emėr Zakaria, nga rendi i Abias; gruaja e tij ishte pasardhėse e Aaronit dhe quhej Elizabetė.

LK 1:6 Qė tė dy ishin tė drejtė nė sytė e Perėndisė, duke ecur pa tė metė nė tė gjitha urdhėrimet dhe ligjet e Zotit.

LK 1:7 Por nuk kishin fėmijė, sepse Elizabeta ishte shterpe, dhe tė dy ishin tė kaluar nė moshė.

LK 1:8 Ndodhi qė, kur Zakaria po ushtronte detyrėn e tij priftėrore para Perėndisė sipas rregullit tė rendit tė vet,

LK 1:9 sipas zakonit tė shėrbesės priftėrore, i ra shorti tė hyjė nė tempullin e Zotit pėr tė djegur temjanin.

LK 1:10 Ndėrkaq mbarė turma e popullit rrinte jashtė e lutej, nė orėn e temjanit.

LK 1:11 Atėherė njė engėll i Zotit iu shfaq duke qėndruar nė kėmbė nė tė djathtėn e altarit tė temjanit.

LK 1:12 Zakaria, kur e pa, u trondit dhe e zuri frika.

LK 1:13 Por engjėlli i tha: ``Mos u tremb, Zakaria, sepse lutja jote u plotėsua dhe gruaja jote Elizabeta do tė lindė njė djalė, tė cilit do t`ia vėsh emrin Gjon.

LK 1:14 Dhe ai do tė jetė pėr ty shkak gėzimi dhe hareje, dhe shumė vetė do tė gėzohen pėr lindjen e tij.

LK 1:15 Sepse ai do tė jetė i madh pėrpara Zotit; nuk do tė pijė as verė as pije dehėse dhe do tė jetė i pėrplotė me Frymėn e Shenjtė qė nė barkun e s`ėmės.

LK 1:16 Dhe do t`i kthejė shumė prej bijve tė Izraelit te Zoti, Perėndia i tyre.

LK 1:17 Dhe do tė shkojė pėrpara tij nė frymė dhe pushtet tė Elias, pėr t`i kthyer zemrat e prindėrve te fėmijėt dhe rebelėt nė urtinė e tė drejtėve, pėr t`ia bėrė gati Zotit njė popull tė pėrgatitur mirė``.

LK 1:18 Dhe Zakaria i tha engjėllit: ``Nga se do ta njoh kėtė? Sepse unė jam plak dhe gruaja ime ėshtė e kaluar nė moshė``.

LK 1:19 Dhe engjėlli, duke iu pėrgjigjur, i tha: ``Unė jam Gabrieli qė rri nė prani tė Perėndisė, dhe mė kanė dėrguar qė tė flas me ty dhe tė tė njoftoj kėto lajme tė mira.

LK 1:20 Dhe ja, ti do tė jesh i pagojė dhe nuk do tė mund tė flasėsh deri nė atė ditė kur do tė ndodhin kėto gjėra, sepse nuk u ke besuar fjalėve tė mia, tė cilat do tė pėrmbushen nė kohėn e tyre``.

LK 1:21 Ndėrkaq populli po priste Zakarian dhe ēuditej qė ai po vonohej aq shumė brenda tempullit.

LK 1:22 Por, kur doli, nuk mundi t`u flasė atyre; atėherė ata e kuptuan se ai kishte pasur njė vegim nė tempull; ai u bėnte shenja atyre, por mbeti i pagojė.

LK 1:23 Dhe ndodhi qė, kur u plotėsuan ditėt e shėrbesės sė tij, ai u kthye nė shtėpinė e vet.

LK 1:24 Dhe, pas atyre ditėve Elizabeta, gruaja e tij, u ngjiz; dhe u fsheh pesė muaj dhe thoshte:

LK 1:25 ``Ja ē`mė bėri Zoti, nė ato ditė kur e ktheu vėshtrimin e tij mbi mua pėr tė mė hequr turpin pėrpara njerėzve``.

LK 1:26 Nė muajin e gjashtė, engjėlli Gabriel u dėrgua nga Perėndia nė njė qytet tė Galilesė, qė quhej Nazaret,

LK 1:27 te njė e virgjėr, qė ishte e fejuar me njė njeri qė quhej Jozef, nga shtėpia e Davidit; dhe emri i virgjėreshės ishte Maria.

LK 1:28 Dhe engėlli hyri te ajo dhe tha: ``Tungjatjeta, o hirplote, Zoti ėshtė me ty; ti je e bekuar ndėr gratė``.

LK 1:29 Por kur e pa atė, ajo mbeti e shqetėsuar nga fjalėt e tij, dhe pyeste vetveten ēfarė kuptimi mund tė kishte njė pėrshėndetje e tillė.

LK 1:30 Dhe engjėlli i tha: ``Mos ki frikė, Mari, sepse ke gjetur hir para Perėndisė.

LK 1:31 Dhe ja, ti do tė mbetesh shtatzėnė dhe do tė lindėsh njė djalė, dhe do t`ia vesh emrin Jezus.

LK 1:32 Ai do tė jetė i madh dhe do tė quhet Biri i Shumė tė Lartit; dhe Zoti Perėndi do t`i japė fronin e Davidit, atit tė tij;

LK 1:33 dhe do tė mbretėrojė mbi shtėpinė e Jakobit pėrjetė, dhe mbretėria e tij nuk do tė ketė kurrė tė sosur``.

LK 1:34 Dhe Maria i tha engjėllit: ``Si do tė ndodhė kjo, pėrderisa unė nuk njoh burrė?``.

LK 1:35 Dhe engjėlli duke u pėrgjigjur, i tha: ``Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ty dhe pushteti i Shumė tė Lartit do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj i shenjti qė do tė lindė prej teje do tė quhet Bir i Perėndisė.

LK 1:36 Dhe ja, Elizabeta, e afėrmja jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, mbeti shtatzėnė me njė djalė; dhe ky ėshtė muaji i gjashtė pėr tė, qė e quanin shterpė,

LK 1:37 sepse me Perėndinė asgjė s`ėshtė e pamundshme``.

LK 1:38 Atėherė Maria tha: ``Ja shėrbėtorja e Zotit; le tė mė ndodhė sipas fjalės sate``. Dhe engjėlli u largua prej saj.

LK 1:39 Dhe nė ato ditė Maria u ngrit dhe shkoi me nxitim nė krahinėn malore, nė njė qytet tė Judesė,

LK 1:40 dhe hyri nė shtėpinė e Zakarias e pėrshėndeti Elizabetėn.

LK 1:41 Dhe ndodhi qė, sapo Elizabeta dėgjoi pėrshėndetjen e Maries, fėmija i kėrceu nė bark, dhe Elizabeta u mbush me Frymėn e Shenjtė,

LK 1:42 dhe thėrriti me zė tė lartė, duke thėnė: ``Ti je e bekuar ndėr gratė dhe i bekuar ėshtė fryti i barkut tėnd.

LK 1:43 Dhe pėrse po mė ndodh kjo, qė nėna e Zotit tim tė vijė tek unė?

LK 1:44 Sepse, ja, sapo arriti nė veshėt e mi zėri i pėrshėndetjes sate, fėmija nga gėzimi kėrceu nė barkun tim.

LK 1:45 Tani, e lumur ėshtė ajo qė besoi, sepse gjėrat qė i janė thėnė nga ana e Zotit do tė realizohen!``.

LK 1:46 Dhe Maria tha: ``Shpirti im e madhėron Zotin,

LK 1:47 dhe fryma im ngazėllon nė Perėndinė, Shpėtimtarin tim,

LK 1:48 sepse ai e shikoi me pėlqim ultėsinė e shėrbėtores sė tij; sepse ja, tani e tutje tė gjitha brezat do tė mė shpallin tė lume,

LK 1:49 sepse i Pushtetshmi mė bėri gjėra tė mėdha, dhe i Shenjtė ėshtė emri i tij!

LK 1:50 Dhe mėshira e tij shtrihet nga brezi nė brez pėr ata qė e druajnė.

LK 1:51 Ai veproi pushtetshėm me krahun e vet; i shpėrndau krenarėt me mendimet e zemrave tė tyre;

LK 1:52 i pėrmbysi pushtetarėt nga fronat e tyre dhe i ngriti tė pėrulurit;

LK 1:53 i mbushi me tė mira tė uriturit dhe i ktheu duarbosh tė pasurit.

LK 1:54 Ai e ndihmoi Izraelin, shėrbėtorin e vet, duke i kujtuar pėr mėshirėn e tij,

LK 1:55 ashtu si ua pati deklaruar etėrve tanė, Abrahamit dhe pasardhėsve tė tij, pėr gjithmonė``.

LK 1:56 Dhe Maria ndenji me Elizabetėn gati tre muaj, pastaj u kthye nė shtėpinė e vet.

LK 1:57 Dhe Elizabetės i erdhi koha qė tė lindė dhe tė nxjerrė nė dritė njė djalė.

LK 1:58 Fqinjėt e saj dhe tė afėrmit, kur dėgjuan se Zoti kishte treguar mėshirė tė madhe ndaj saj, u gėzuan me tė.

LK 1:59 Dhe ndodhi qė tė tetėn ditė erdhėn pėr ta rrethprerė djalin, dhe donin t`ia quanin Zakaria, me emrin e atit tė tij;

LK 1:60 por e ėma ndėrhyri dhe tha: ``Jo, por pėrkundrazi do tė quhet Gjon``.

LK 1:61 Dhe ata i thanė: ``S`ka njeri nė fisin tėnd qė tė quhet me kėtė emėr``.

LK 1:62 Kėshtu me shenja e pyetėn tė atin, si donte qė t`i quhej.

LK 1:63 Ai atėherė kėrkoi njė tabelė shkrimi dhe shkroi mbi tė: ``Emri i tij ėshtė Gjon``. Dhe tė gjithė u mrrekulluan.

LK 1:64 Nė atė ēast goja e tij u hap dhe gjuha e tij u zgjidh, dhe fliste duke bekuar Perėndinė.

LK 1:65 Dhe tė gjithė fqinjėve tė tyre u hyri druajtja, dhe tė gjitha kėto gjėra u pėrhapėn nėpėr krejt krahinėn malore tė Judesė.

LK 1:66 Tė gjitha ata qė i dėgjuan, i vunė nė zemrėn e tyre duke thėnė: ``Vallė kush do tė jetė ky fėmijė?``. Dhe dora e Zotit ishte me tė.

LK 1:67 Dhe Zakaria, ati i tij, u mbush me Frymėn e Shenjtė dhe profetizoi, duke thėnė:

LK 1:68 Bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, sepse e ka vizituar dhe e kreu ēlirimin e popullit tė vet;

LK 1:69 dhe na ngriti njė shpėtim tė pushtetshėm nė shtėpinė e Davidit, shėrbėtorit tė vet,

LK 1:70 ashtu si ai e kishte deklaruar nėpėrmjet gojės sė profetėve tė tij tė shenjtė qė nga kohėt e lashta, qė ne tė shpėtojmė

LK 1:71 prej armiqve tanė dhe prej dorės sė gjithė atyre qė na urrejnė,

LK 1:72 pėr tė treguar mėshirė tek etėrit tanė e pėr t`u kujtuar pėr besėlidhjen e tij tė shenjtė,

LK 1:73 betimin qė i bėri Abrahamit, atit tonė,

LK 1:74 pėr tė na lejuar qė, pasi tė ēlirohemi nga duart e armiqve tanė, tė mund t`i shėrbejmė pa frikė,

LK 1:75 nė shenjtėri e nė drejtėsi pėrpara atij, tė gjitha ditėt e jetės sonė.

LK 1:76 Dhe ti, o fėmijė i vogėl, do tė quhesh profet nga Shumė i Larti, sepse ti do tė shkosh pėrpara fytyrės sė Zotit pėr tė pėrgatitur udhėt e tij,

LK 1:77 pėr t`i dhėnė popullit tė tij njohjen e shpėtimit, nė faljen e mėkateve tė tyre;

LK 1:78 pėr hir tė thellėsisė sė mėshirės sė Perėndisė sonė, pėr tė cilėn agimi nga lart na ka vizituar,

LK 1:79 pėr tė ndriēuar ata qė dergjeshin nė errėsirė dhe nė hijen e vdekjes, pėr tė udhėhequr hapat tona nė udhėn e paqes``.

LK 1:80 Ndėrkaq fėmija rritej dhe forcohej nė frymė: dhe qėndroi nė shkretėtirė deri nė atė ditė, kur ai duhej t`i zbulohej Izraelit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase