Main Index: Albanian Bible

 

Luke 16

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

LK 16:1 Tani ai u foli akoma dishepujve tė vet: ``Ishte njė njeri i pasur qė kishte njė administrator; kėtė e paditėn se po ia shkapėrderdhte pasurinė e tij.

LK 16:2 Atėherė ai e thirri dhe i tha: "Ē`ėshtė kjo qė po dėgjoj pėr ty? Mė jep llogari pėr ato qė ke administruar, sepse ti nuk mund tė jesh mė administratori im".

LK 16:3 Dhe administratori tha me vete: "Ē`do tė bėj unė tani, qė zotėria im po ma heq administrimin? Tė gėrmoj, s`e bėj dot, dhe tė lyp, mė vjen turp.

LK 16:4 E di ē`do tė bėj qė njerėzit tė mė pranojnė nė shtėpitė e tyre kur tė hiqem nga administrimi".

LK 16:5 I thirri atėherė njė nga njė ata qė i detyroheshin zotėrisė sė tij dhe i tha tė parit: "Sa i detyrohesh zotėrisė tim?".

LK 16:6 Ai u pėrgjigj: "Njėqind bato vaj". Atėherė ai i tha: "Merre dėftesėn tėnde, ulu dhe shkruaj shpejt pesėdhjetė".

LK 16:7 Pastaj i tha njė tjetri: "Po ti sa i detyrohesh?". Ai u pėrgjigj: "Njėqind kora grurė". Atėherė ai i tha: "Merre dėftesėn tėnde dhe shkruaj tetėdhjetė".

LK 16:8 Zotėria e lavdėroi administratorin e pandershėm, se kishte vepruar me menēuri, sepse bijtė e kėsaj bote, nė brezin e tyre, janė mė tė menēur se bijtė e dritės.

LK 16:9 Unė, pra, po ju them: Bėjini miqtė me pasuri tė padrejta sepse, kur kėto do t`ju mungojnė, t`ju pranojnė nė banesat e pėrjetshme.

LK 16:10 Kush ėshtė besnik nė tė vogla, ėshtė besnik edhe nė tė mėdhatė; dhe kush ėshtė i padrejtė nė tė vogla, ėshtė i padrejtė edhe nė tė mėdhatė.

LK 16:11 Pra, nė qoftė se ju nuk keni qenė besnikė nė pasuritė e padrejta, kush do t`ju besojė pasuritė e vėrteta?

LK 16:12 Dhe, nė qoftė se nuk keni qenė besnikė nė pasurinė e tjetrit, kush do t`ju japė tuajėn?

LK 16:13 Asnjė shėrbėtor nuk mund t`u shėrbejė dy zotėrinjve; sepse ose do ta urrejė njerin e tjetrin do ta dojė, ose do tė lidhet me njerin dhe tjetrin do ta pėrbuzė; ju nuk mund t`i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit``.

LK 16:14 Dhe farisenjtė, tė cilėt ishin shumė tė dhėnė pas parasė, i dėgjonin tė gjitha kėto dhe e tallnin.

LK 16:15 Dhe ai u tha atyre: ``Ju jeni ata qė e justifikoni veten pėrpara njerėzve, por Perėndia i njeh zemrat tuaja; sepse ajo qė vlerėsohet shumė ndėr njerėzit ėshtė gjė e neveritshme para Perėndisė.

LK 16:16 Ligji dhe profetėt arrijnė deri nė kohėn e Gjonit; qė atėherė shpallet mbretėria e Perėndisė dhe gjithkush pėrpiqet tė hyjė aty.

LK 16:17 Por ėshtė mė lehtė qė tė mbarojnė qielli dhe toka, se sa tė bjerė poshtė qoftė edhe njė pikė nga ligji.

LK 16:18 Ai qė lėshon gruan e vet dhe merr njė tjetėr, shkel kurorėn; edhe ai qė martohet me njė grua tė lėshuar nga i burri, shkel kurorėn``.

LK 16:19 Por atje ishte njė njeri i pasur, qė vishej me tė purpurta dhe me rroba tė ēmueshme prej liri dhe pėr ditė e kalonte shkėlqyeshėm.

LK 16:20 Atje ishte edhe njė lypės, i quajtur Llazar, qė rrinte para derės sė tij, dhe trupin e kishte plot me plagė tė pezmatuara,

LK 16:21 dhe dėshironte tė ngopej me thėrrimet qė binin nga tryeza e pasanikut; madje edhe qentė vinin e ia lėpinin plagėt.

LK 16:22 Por ndodhi qė lypėsi vdiq dhe engjėjt e ēuan nė gji tė Abrahamit; vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.

LK 16:23 Dhe, duke pasur mundime nė ferr, i ēoi sytė dhe pa nga larg Abrahamin dhe Llazarin nė gji tė tij.

LK 16:24 Atėherė ai bėrtiti dhe tha: "O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua, dhe dėrgoje Llazarin tė lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė qė tė mė freskojė gjuhėn, sepse po vuaj tmerrėsisht nė kėtė flakė.

LK 16:25 Por Abrahami thoshte: "O bir, kujto se ti i ke marrė tė mirat e tua gjatė jetės sate, kurse Llazari tė kėqijat; tashti, pėrkundrazi, ai po pėrdėllehet dhe ti vuan.

LK 16:26 Dhe, veē tė gjithave, midis nesh dhe jush ėshtė njė humnerė e madhe, kėshtu qė ata qė do tė donin tė kalonin qė kėtej tek ju nuk munden; po ashtu askush nuk mund tė kalojė qė andej te ne".

LK 16:27 Por ai i tha: "Atėherė, o atė, tė lutem ta dėrgosh atė te shtėpia e tim eti,

LK 16:28 sepse unė kam pesė vėllezėr e le t`i paralajmėrojė rreptėsisht qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh".

LK 16:29 Abrahami u pėrgjigj: "Kanė Moisiun dhe profetėt, le t`i dėgjojnė ata".

LK 16:30 Ai tha: "Jo, o atė Abraham, por nėse dikush nga tė vdekurit do tė shkojė tek ata, do tė pendohen".

LK 16:31 Atėherė ai i tha: "Nėse ata nuk e dėgjojnė Moisiun dhe profetėt, nuk do tė binden edhe nė se dikush ringjallet prej tė vdekurish"``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase