Main Index: Albanian Bible

 

Luke 4

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

LK 4:1 Dhe Jezusi, plot me Frymėn e Shenjtė, u kthye nga Jordani dhe Fryma e ēoi nė shkretėtirė,

LK 4:2 ku pėr dyzet ditė e tundoi djalli; gjatė atyre ditėve ai nuk hėngri asgjė, por kur ato kaluan, e mori uria.

LK 4:3 Dhe djalli i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, i thuaj kėtij guri tė bėhet bukė``.

LK 4:4 Por Jezusi u pėrgjigj duke thėnė: ``Éshtė shkruar: "Njeriu nuk do tė rrojė vetėm me bukė, por me ēdo fjalė tė Perėndisė"``.

LK 4:5 Pastaj djalli e ēoi nė njė mal tė lartė dhe, pėr njė ēast, i tregoi tė gjitha mbretėritė e botės.

LK 4:6 Dhe djalli i tha: ``Unė do tė tė jap gjithė pushtetin e kėtyre mbretėrive dhe lavdinė e tyre, sepse m`u dha mua nė dorė dhe unė ia jap kujt tė dua.

LK 4:7 Nė qoftė se ti, pra, duke rėnė pėrmbys, mė adhuron, do tė jetė krejt jotja``.

LK 4:8 Por Jezusi, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Largohu prej meje, Satana. Éshtė shkruar: "Adhuro Zotin, Pėrėndinė tėnd dhe shėrbeji vetėm atij"``.

LK 4:9 Pastaj e ēoi nė Jeruzalem, e vuri nė majė tė tempullit, nė cep, dhe i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, hidhu poshtė qė kėtej;

LK 4:10 sepse ėshtė shkruar: "Ai do t`u urdhėrojė engjėjve tė vet rreth teje tė tė ruajnė.

LK 4:11 Dhe ata do tė tė mbajnė mbi duart e tyre qė kėmba jote tė mos ndeshė me asnjė gur"``.

LK 4:12 Dhe Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Éshtė thėnė: "Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd"``.

LK 4:13 Dhe kur djalli i mbaroi tė gjitha tundimet, u largua prej tij, pėr njė farė kohe.

LK 4:14 Dhe Jezusi, nė fuqinė e Frymės, u kthye nė Galile dhe fama e tij u pėrhap nė mbarė krahinėn pėrreth.

LK 4:15 Dhe ai mėsonte nė sinagogat e tyre, i nderuar nga tė gjithė.

LK 4:16 Pastaj erdhi nė Nazaret, ku ishte rritur, dhe si e kishte zakon ditėn e shtunė, hyri nė sinagogė dhe u ngrit pėr tė lexuar.

LK 4:17 I dhanė nė dorė librin e profetit Isaia; e hapi dhe gjeti vendin ku ishte shkruar:

LK 4:18 ``Fryma e Zotit ėshtė mbi mua, sepse ai mė vajosi pėr tė ungjillizuar tė varfėrit; ai mė dėrgoi pėr tė shėruar ata qė e kanė zemrėn tė thyer, pėr tė shpallur ēlirimin e tė burgosurve dhe kthimin e tė parit tė verbėrve, pėr tė ēliruar pėrsėri tė shtypurit,

LK 4:19 dhe pėr tė predikuar vitin e pranueshėm tė Zotit``.

LK 4:20 Pastaj, si e mbylli librin dhe ia dha shėrbyesit, u ul; dhe sytė e tė gjithėve nė sinagogė u drejtuan mbi tė.

LK 4:21 Atėherė ai nisi tė thotė: ``Sot ky Shkrim u pėrmbush nė veshėt tuaja``.

LK 4:22 Dhe tė gjithė jepnin dėshmi dhe mrekulloheshin pėr fjalėt e hirit qė dilnin nga goja e tij, dhe thoshnin: ``Po ky, a nuk ėshtė biri i Jozefit?``.

LK 4:23 Dhe ai u tha atyre: ``Me siguri ju do tė mė pėrmendni fjalėn e urtė: "Mjek, shėro veten tėnde"; tė gjitha ato qė dėgjuam se u bėnė nė Kapernaum, bėji edhe kėtu nė atdheun tėnd``.

LK 4:24 Por ai tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them se asnjė profet nuk mirėpritet nė atdheun e vet.

LK 4:25 Nė tė vėrtetė po ju them se nė kohėn e Elias, kur qielli u mbyll pėr tre vjet e gjashtė muaj dhe u bė njė uri e madhe nė gjithė vendin, ishin shumė tė veja nė Izrael;

LK 4:26 e megjithatė tek asnjėra nga ato nuk u dėrgua Elia, pėrveē se te njė grua e ve nė Sareptė tė Sidonit.

LK 4:27 Dhe nė kohėn e profetit Elize kishte shumė lebrozė nė Izrael; megjithatė asnjė prej tyre nuk u pastrua, pėrveē Naamanit Sirian``.

LK 4:28 Kur i dėgjuan kėto fjalė, tė gjithė ata qė ishin nė sinagogė u zemėruan shumė.

LK 4:29 Dhe u ngritėn, e dėbuan nga qyteti dhe e ēuan deri nė buzė tė majės sė malit, mbi tė cilin ishte ndėrtuar qyteti i tyre, pėr ta hedhur poshtė.

LK 4:30 Por ai, duke kaluar pėrmes tyre, u largua.

LK 4:31 Pastaj zbriti nė Kapernaum, qytet i Galilesė, dhe i mėsonte njerėzit ditėt e shtuna.

LK 4:32 Dhe ata habiteshin nga mėsimi i tij, sepse fjala e tij ishte me autoritet.

LK 4:33 Nė sinagogė ishte njė njeri qė ishte pushtuar me frymėn e njė demoni tė ndyrė. Ai bėrtiti me zė tė lartė duke thėnė:

LK 4:34 ``Ah, ē`ka mes nesh dhe teje, o Jezus Nazareas? A erdhe tė na shkatėrrosh? Unė e di se kush je ti: i Shenjti i Perėndisė!``.

LK 4:35 Por Jezusi e qortoi duke thėnė: ``Hesht dhe dil prej tij!``. Dhe demoni, pasi e pėrplasi pėrpara tyre, doli prej tij pa i bėrė asgjė tė keqe.

LK 4:36 Atėherė tė gjithė i pushtoi habia dhe i thoshin njėri-tjetrit: ``Ē`fjalė ėshtė kjo, vallė? Ai urdhėron me autoritet dhe pushtet frymėrat e ndyra dhe ata dalin!``.

LK 4:37 Dhe fama e tij pėrhapej nė ēdo vend tė krahinės pėrreth.

LK 4:38 Mbasi doli nga sinagoga, Jezusi hyri nė shtėpinė e Simonit. Vjehrrėn e Simonit e kishin zėnė ethe tė forta; dhe ata e lutėn pėr tė.

LK 4:39 Ai u pėrkul mbi tė, qortoi ethet dhe ato e lėshuan; dhe ajo u ngrit menjėherė dhe filloi t`u shėrbejė.

LK 4:40 Kur perėndoi dielli, tė gjithė ata qė kishin tė sėmurė me sėmundje tė ndryshme i prunė tek ai; dhe ai i shėroi duke vėnė duart mbi secilin prej tyre.

LK 4:41 Prej shumė vetėve dilnin demonė qė bėrtitnin dhe thoshnin: ``Ti je Krishti, Biri i Perėndisė``. Por ai i qortonte dhe nuk i lejonte tė flisnin, sepse ata e dinin se ai ishte Krishti.

LK 4:42 Kur zbardhi drita ai doli dhe shkoi nė njė vend tė pabanuar. Por turmat e kėrkonin dhe e arritėn; dhe e mbanin qė tė mos largohej prej tyre.

LK 4:43 Por ai u tha atyre: ``Mė duhet ta shpall lajmin e mirė tė mbretėrisė sė Perėndisė edhe nė qytete tė tjera, sepse pėr kėtė jam dėrguar``.

LK 4:44 Dhe ai predikonte nėpėr sinagoga tė Galilesė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase