Main Index: Albanian Bible

 

Luke 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

LK 14:1 Dhe ndodhi qė njė ditė tė shtunė, kur ai hyri nė shtėpinė e njė kryetari tė farisenjve pėr tė ngrėnė bukė, ata po e pėrgjonin;

LK 14:2 dhe ja, para tij ishte njė njeri hidropik.

LK 14:3 Dhe Jezusi, duke iu pėrgjigjur mėsuesve tė ligjit dhe farisenjve, tha: ``A ėshtė e lejueshme tė shėrosh ditėn e shtunė?``.

LK 14:4 Por ata heshtėn. Atėherė ai e mori pėr dore atė, e shėroi dhe e nisi tė shkojė.

LK 14:5 Pastaj, duke iu pėrgjigjur atyre, tha: ``Cili nga ju, po t`i bjerė gomari i vet ose kau nė njė pus, nuk e nxjerr menjėherė jashtė ditėn e shtunė?``.

LK 14:6 Por ata nuk mund tė pėrgjigjeshin asgje pėr kėto gjėra.

LK 14:7 Dhe, duke vėnė re se ata zgjidhnin vendet e para nė tryezė, Jezusi u thoshte atyre kėtė shėmbėlltyrė duke thėnė:

LK 14:8 ``Kur je ftuar nė dasmė, mos u ul nė krye tė vendit, sepse ai njeri mund tė ketė ftuar njė tjetėr qė ėshtė mė i rėndėsishėm se ti,

LK 14:9 dhe ai qė tė ftoi ty dhe atė tė tė mos vijė e tė thotė: "Lėshoja vendin kėtij". Dhe atėherė ti, plot turp, do tė shkosh tė zėsh vendin e fundit.

LK 14:10 Por, kur je ftuar, shko e rri nė vendin e fundit qė, kur tė vijė ai qė tė ka ftuar, tė thotė: "O mik, ngjitu mė lart". Atėherė do tė jesh i nderuar pėrpara atyre qė janė nė tryezė bashkė me ty.

LK 14:11 Sepse kushdo qė e larton veten do tė poshterohet, dhe kush e poshtėron veten do tė lartohet``.

LK 14:12 Ai i tha edhe atij qė e kishte ftuar: ``Kur shtron drekė a darkė, mos i thirr miqtė e tu, as vėllezėrit e tu, as farefisin tėnd, as fqinjėt e pasur, se mos ata njė herė tė tė ftojnė ty, dhe kėshtu ta kthejnė shpėrblimin.

LK 14:13 Por, kur tė bėsh njė gosti, thirr lypėsit, sakatėt, tė ēalėt, tė verbėrit;

LK 14:14 dhe do tė jesh i lum, sepse ata nuk kanė se si tė ta kthejnė shpėrblimin; por shpėrblimi do tė tė jepet nė ringjallje tė tė drejtėve``.

LK 14:15 Dhe njė nga tė ftuarit, si i dėgjoi kėto gjėra, i tha: ``Lum kush do tė hajė bukė nė mbretėrinė e Perėndisė``.

LK 14:16 Atėherė Jezusi i tha: ``Njė njeri pėrgatiti njė darkė tė madhe dhe ftoi shumė veta;

LK 14:17 dhe, nė kohė tė darkės, dėrgoi shėrbėtorin e vet t`u thotė tė ftuarve: "Ejani, sepse gjithēka tashmė ėshtė gati".

LK 14:18 Por tė gjithė, pa pėrjashtim, filluan tė kėrkojnė ndjesė. I pari i tha: "Bleva njė arė dhe mė duhet tė shkoj ta shoh; tė lutem, tė mė falėsh".

LK 14:19 Dhe njė tjetėr tha: "Bleva pesė pendė qe dhe po shkoj t`i provoj; tė lutem, tė mė falėsh".

LK 14:20 Dhe njė tjetėr akoma tha: "Mora grua e prandaj nuk mund tė vij".

LK 14:21 Kėshtu shėrbėtori u kthye dhe ia dėftoi tė gjitha zotit tė vet. Atėherė i zoti i shtėpisė, plot zemėrim, i tha shėrbėtorit tė vet: "Shpejt, shko nėpėr sheshet dhe nėpėr rrugėt e qytetit e sill kėtu lypės, sakatė, tė ēalė dhe tė verbėr".

LK 14:22 Pastaj shėrbėtori i tha: "Zot, u bė ashtu siē urdhėrove ti, por ka vend edhe mė".

LK 14:23 Atėherė zoti i tha shėrbėtorit: "Dil nėpėr udhė dhe pėrgjatė gardheve dhe detyroji tė hyjnė qė tė mbushet shtėpia ime.

LK 14:24 Sepse unė po ju them se asnjė nga ata njerėz qė ishin tė ftuar, nuk do ta shijojė darkėn time"``.

LK 14:25 Dhe turma tė mėdha shkonin me tė. Ai u kthye nga ata dhe tha:

LK 14:26 ``Nėse ndokush vjen tek unė dhe nuk urren babanė e vet dhe nėnėn e vet, gruan dhe fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat, madje edhe jetėn e vet, nuk mund tė jetė dishepulli im.

LK 14:27 Dhe kush nuk e mbart kryqin e vet dhe nuk mė ndjek, nuk mund tė jetė dishepulli im.

LK 14:28 Kush nga ju, pra, kur do tė ndėrtojė njė kullė, nuk ulet mė parė tė llogaritė shpenzimet, pėr tė parė nėse ka mjaftueshėm pėr ta mbaruar?

LK 14:29 Qė atėherė, kur t`i ketė hedhur themelet e tė mos mundė ta pėrfundojė, tė gjithė ata qė e shohin, tė mos fillojnė e tė tallen,

LK 14:30 duke thėnė: "Ky njeri filloi tė ndėrtojė e nuk mundi ta pėrfundojė".

LK 14:31 Ose cili mbret, kur niset tė luftojė kundėr njė mbreti tjetėr, nuk ulet mė parė tė gjykojė nė se mund ta pėrballojė me dhjetė mijė atė qė po i vjen kundėr me njėzet mijė?

LK 14:32 Nė mos, ndėrsa ai ėshtė ende larg, i dėrgon njė delegacion pėr tė biseduar pėr paqe.

LK 14:33 Kėshtu, pra, secili nga ju qė nuk heq dorė nga tė gjitha ato qė ka, nuk mund tė jetė dishepulli im.

LK 14:34 Kripa ėshtė e mirė, por nėse kripa bėhėt e amėsht, me se do tė mund t`i kthehet shija?

LK 14:35 Ajo nuk vlen as pėr tokė, as pėr pleh, por hidhet tutje. Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase