Main Index: Albanian Bible

 

2 Chronicles 28

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

2CHRON 28:1 Ashazi ishte njėzet vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. Ai nuk bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, siē kishte bėrė Davidi, i ati;

2CHRON 28:2 por ndoqi rrugėt e mbretėrve tė Izraelit, madje bėri shėmbėlltyra prej metali tė shkrirė pėr Baalėt.

2CHRON 28:3 Ai dogji temjan nė luginėn e Birit tė Hinomit dhe dogji nė zjarr bijtė e tij, duke ndjekur veprimet e neveritshme tė kombeve qė Zoti kishte dėbuar pėrpara bijve tė Izraelit;

2CHRON 28:4 pėrveē kėsaj bėnte flijime dhe dogji temjan mbi vendet e larta, mbi kodrat dhe nėn ēdo pemė tė gjelbėruar.

2CHRON 28:5 Prandaj Zoti, Perėndia i tij, ia dha nė dorė mbretit tė Sirisė; ky i mundi dhe zuri njė numėr tė madh robėrish qė i ēuan nė Damask. U dha gjithashtu nė dorė tė mbretit tė Izraelit, qė i shkaktoi njė humbje tė madhe.

2CHRON 28:6 Nė tė vėrtetė Pekahu, bir i Remaliahut, brenda njė dite vrau njėqind e njėzet mijė burra nė Judė, tėrė trima, sepse kishin braktisur Zotin, Perėndinė e etėrve tė tyre.

2CHRON 28:7 Zikri, njė trim nga Efraimi, vrau Maasejahun, birin e mbretit, Azrikam, prefektin e pallatit, dhe Elkanahun, qė zinte vendin e dytė pas mbretit.

2CHRON 28:8 Bijtė e Izraelit ēuan robėr, midis vėllezėrve tė tyre, dyqind mijė gra, bij dhe bija; u morėn atyre edhe njė plaēkė tė madhe, qė e ēuan nė Samari.

2CHRON 28:9 Por aty ishte njė profet i Zotit, qė quhej Obed. Ai doli para ushtrisė qė po kthehej nė Samari dhe tha: "Ja, me qenė se Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, ishte i zemėruar me Judėn, ju dha ata nė duart tuaja, por ju i vratė me tėrbim, qė arriti deri nė qiell.

2CHRON 28:10 Dhe tani doni t`i nėnshtroni, si skllevėrit tuaj dhe skllavet tuaja, bijtė dhe bijat e Judės dhe tė Jeruzalemit. Por nė realitet a nuk jeni fajtorė ju vetė pėrpara Zotit, Perėndisė tuaj?

2CHRON 28:11 Dėgjomėni, pra, dhe kthejini robėrit qė keni zėnė midis vėllezėrve tuaj, sepse pėrndryshe zemėrimi i zjarrtė i Zotit do tė bjerė mbi ju".

2CHRON 28:12 Atėherė disa nga krerėt e bijve tė Efraimit, Azariahu, bir i Johananit, Berekiahu, bir i Meshilemothit, Ezekia, bir i Shalumit, dhe Amasa, bir i Hadlait, u ngritėn kundėr atyre qė ktheheshin nga lufta,

2CHRON 28:13 dhe u thanė: "Ju nuk do t`i sillni kėtu robėrit, sepse mbi ne rėndon tanimė njė faj kundėr Zotit; ajo qė keni ndėr mend tė bėni do t`i shtojė edhe mė tepėr mėkatet dhe fajin tonė, sepse faji ynė ėshtė mjaft i madh dhe njė zemėrim i zjarrtė i kėrcėnohet Izraelit".

2CHRON 28:14 Atėherė ushtarėt i lanė robėrit dhe plaēkėn pėrpara komandantėve dhe tėrė asamblesė.

2CHRON 28:15 Pastaj disa njerėz tė thirrur me emėr u ngritėn dhe morėn robėrit dhe me rrobat e plaēkės veshėn tėrė ata qė ishin lakuriq; u dhanė rroba dhe sandale, pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė dhe i vajosėn; pastaj i mbartėn tėrė tė dobėtit mbi gomarė dhe i ēuan nė Jeriko, qyteti i palmave, pranė vėllezėrve tė tyre, pastaj u kthyen nė Samari.

2CHRON 28:16 Nė atė kohė mbreti Ashaz shkoi t`i kėrkojė ndihmė mbretit tė Asirisė.

2CHRON 28:17 Edomitėt kishin ardhur pėrsėri, kishin mundur Judėn dhe kishin marrė me vete robėrit.

2CHRON 28:18 Filistejtė kishin pushtuar edhe qytetet e fushės dhe tė Negevit tė Judės dhe kishin marrė Beth-Shemeshin, Ajalonin, Gederothin, Sokon me fshatrat e tij, Timnahun me fshatrat e tij, Gimzon me fshatrat e tij, dhe ishin vendosur aty.

2CHRON 28:19 Zoti nė fakt kishte poshtėruar Judėn pėr shkak tė Ashazit, mbretit tė Izraelit, qė kishte nxitur rėnien morale nė Judė dhe kishte kryer mėkate tė rėnda kundėr Zotit.

2CHRON 28:20 Kėshtu Tilgath-Pilneseri, mbret i Asirisė, doli kundėr tij dhe e shtypi nė vend qė ta ndihmonte,

2CHRON 28:21 megjithatė Ashazi kishte marrė njė pjesė tė thesareve tė shtėpisė tė Zotit, tė pallatit tė mbretit dhe tė krerėve, dhe ia kishte dhėnė tė gjitha mbretit tė Asirisė; megjithatė kjo nuk i vlejti fare.

2CHRON 28:22 Edhe kur ishte i shtypur, mbreti Ashaz mėkatoi edhe mė shumė kundėr Zotit.

2CHRON 28:23 U ofroi flijime perėndive tė Damaskut qė e kishin mundur, duke thėnė: "Me qenė se perėnditė e mbretit tė Sirisė i ndihmojnė ata, unė do t`i ofroj atyre flijime qė tė mė ndimojnė edhe mua". Por qenė pikėrisht ata qė shkaktuan shkatėrrimin e tij dhe atė tė tė gjithė Izraelit.

2CHRON 28:24 Ashazi mblodhi gjithė veglat e shtėpisė sė Perėndisė, i bėri ato copė-copė, mbylli portat e shtėpisė tė Zotit, ndėrtoi altare nė ēdo kėnd tė Jeruzalemit,

2CHRON 28:25 dhe nė ēdo qytet tė Judės vendosi vende tė larta pėr t`u djegur temjan perėndive tė tjera, duke shkaktuar kėshtu zemėrimin e Zotit, Perėndisė tė etėrve tė tij.

2CHRON 28:26 Pjesa tjetėr e bėmave tė tij dhe tėrė sjelljet e tij, nga e para nė tė fundit, janė shkruar nė librin e mbretėrve tė Judės dhe tė Izraelit.

2CHRON 28:27 Pastaj Ashazin pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytet, nė Jeruzalem, por nuk deshėn ta vėnė nė varrezat e mbretėrve tė Izraelit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ezekia.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase