Main Index: Albanian Bible

 

2 Chronicles 4

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

2CHRON 4:1 Pastaj bėri njė altar prej bronzi tė gjatė njėzet kubitė, tė gjerė njėzet kubitė dhe tė lartė dhjetė kubitė.

2CHRON 4:2 Bėri gjithashtu njė det prej metali tė shkrirė, nė formė rrethi, qė nga njė cep nė cepin tjetėr ishte dhjetė kubitė; lartėsia e tij ishte pesė kubitė dhe rrethi i tij tridhjetė kubitė.

2CHRON 4:3 Poshtė buzės kishte figura tė ngjashme me qetė, dhjetė pėr ēdo kubit, qė rrethonin detin nga ēdo anė. Qetė, tė vendosur nė dy radhė, ishin derdhur bashkė me detin.

2CHRON 4:4 Ky mbėshtetej mbi dymbėdhjetė qe, nga tė cilėt tre shikonin nga veriu, tre nga perėndimi, tre nga jugu dhe tre nga lindja. Deti ishte vendosur mbi ta dhe pjesėt e tyre tė pasme ishin kthyer nga ana e brendshme.

2CHRON 4:5 Ai kishte trashėsinė e njė pėllėmbe; buza e tij ishte bėrė si buza e njė kupe, si lulja e njė zambaku; deti mund tė pėrmbante deri tre mijė bate.

2CHRON 4:6 Bėri edhe dhjetė enė pėr pastrim dhe i vendosi pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė; nė to laheshin gjėrat qė i pėrkisnin olokaustit; nė det laheshin pėrkundrazi priftėrinjtė.

2CHRON 4:7 Bėri dhjetė shandane prej ari, sipas normave tė caktuara, dhe i vendosi nė tempull, pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė.

2CHRON 4:8 Bėri dhjetė tryeza dhe i vendosi nė tempull pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė. Bėri gjithashtu njėqind kupa prej ari.

2CHRON 4:9 Pastaj bėri oborrin e priftėrinjve dhe oborrin e madh me portat e tij tė veshura me bronz.

2CHRON 4:10 Pas kėsaj e vendosi detin nga krahu i djathtė, nė drejtim tė juglindjes.

2CHRON 4:11 Hirami bėri gjithashtu enėt, lopatėzat dhe legenėt e vegjėl. Kėshtu Hirami pėrfundoi punėn qė duhet tė bėnte pėr mbretin Salomon nė shtėpinė e Perėndisė;

2CHRON 4:12 dy shtyllat, dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave, dy rrjetėzat pėr tė mbuluar dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave,

2CHRON 4:13 katėrqind shegė pėr dy rrjetėzat (dy radhė shegėsh pėr ēdo rrjetėz me qėllim qė tė mbulohen dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave).

2CHRON 4:14 Bėri edhe qerrėzat dhe enėt e mėdha mbi qerrėzat,

2CHRON 4:15 detin, njė tė vetėm, dhe dymbėdhjetė qetė nėn detin,

2CHRON 4:16 si edhe enėt, lopatėzat, pirunėt dhe tė gjitha sendet e tyre, qė mjeshtri Hiram i bėri prej bronzi tė shndritshėm pėr mbretin Salomon, pėr shtėpinė e Zotit.

2CHRON 4:17 Mbreti i shkriu nė fushėn e Jordanit, nė njė tokė argjilore, midis Sukothit dhe Tseredahut.

2CHRON 4:18 Salomoni i bėri kėto vegla nė njė sasi kaq tė madhe, sa qė pesha e bronzit nuk u pėrcaktua dot.

2CHRON 4:19 Kėshtu Salomoni pėrgatiti tė gjitha orenditė pėr shtėpinė e Perėndisė; altarin prej ari dhe tryezat mbi tė cilat vendoseshin bukėt e paraqitjes,

2CHRON 4:20 shandanėt me llambat e tyre prej ari tė kulluar qė duhet tė ndizeshin sipas normės sė caktuar para shenjtėrores;

2CHRON 4:21 lulet, llambat dhe veglat nė formė gėrshėre prej ari; ishin prej ari shumė tė kulluar;

2CHRON 4:22 thikat, legenėt, kupat dhe mangallėt prej ari tė kulluar. Sa pėr hyrjen e tempullit, portat e brendshme qė tė ēonin nė vendin shumė tė shenjtė dhe portat qė tė futnin nė anijatėn e tempullit ishin prej ari.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase