Main Index: Albanian Bible

 

2 Chronicles 8

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36]

2CHRON 8:1 Njėzet vjet pasi Salomoni ndėrtoi shtėpinė e Zotit dhe pallatin mbretėror tė tij,

2CHRON 8:2 Salomoni rindėrtoi qytetet qė Hirami i kishte dhėnė Salomonit dhe bėri qė tė banojnė nė to bijtė e Izraelit.

2CHRON 8:3 Salomoni marshoi pastaj kundėr Hamath-Tsobahut dhe e pushtoi.

2CHRON 8:4 Pėrveē kėsaj rindėrtoi Tadmorin nė shkretėtirė dhe tė gjitha qytetet e furnizimit qė kishte ndėrtuar nė Hamath.

2CHRON 8:5 Rindėrtoi Beth-Horonin e sipėrm dhe Beth-Horonin e poshtėm, qytete tė fortifikuara me mure, porta dhe shufra,

2CHRON 8:6 si edhe Baalathin dhe tėrė qytetet e furnizimit qė i pėrkisnin Salomonit, tė gjitha qytetet e qerreve, qytetet e kalorėsisė, me njė fjalė tė gjitha ato qė i pėlqyen tė ndėrtojė nė Jeruzalem, nė Liban dhe nė tėrė vendin qė ndodhej nėn sundimin e tij.

2CHRON 8:7 Tėrė njerėzit e mbetur nga Hitejtė, nga Amorejtė, nga Perezejtė, nga Hivejtė dhe nga Jebusejtė, qė nuk ishin nga Izraeli,

2CHRON 8:8 (domethėnė pasardhėsit e tyre qė kishin mbetur pas tyre nė vend dhe qė Izraelitėt nuk kishin mundur t`i shkatėrronin) Salomoni i rekrutoi pėr punė tė detyrueshme deri ditėn e sotme.

2CHRON 8:9 Por nga bijtė e Izraelit Salomoni nuk pėrdori asnjė si shėrbėtor pėr punimet e tij; kėta ishin pėrkundrazi njerėzit e tij tė luftės, krerėt e udhėheqėsve tė tij dhe komandantėt e qerreve dhe tė kalorėsisė sė tij.

2CHRON 8:10 Shefat e nėnpunėsve tė mbretit Salomon qė kontrollonin popullin ishin dyqind e pesėdhjetė.

2CHRON 8:11 Por Salomoni bėri qė vajza e Faraonit tė ngjitej nga qyteti i Davidit nė shtėpinė qė kishte ndėrtuar pėr tė, sepse mendonte: "bashkėshortja ime nuk duhet tė banojė nė shtėpinė e Davidit, mbretit tė Izraelit, sepse vendet ku ka hyrė arka e Zotit janė tė shenjta".

2CHRON 8:12 Atėherė Salomoni i ofroi olokauste Zotit mbi altarin e Zotit, qė ai kishte ndėrtuar pėrpara portikut tė tempullit;

2CHRON 8:13 dhe e bėnte kėtė nė bazė tė numrit qė kėrkohej ēdo ditė, duke i ofruar sipas urdhėrimeve tė Moisiut, tė shtunave, kur kishte hėnė tė re dhe gjatė festave solemne, tri herė nė vit, domethėnė nė festat e bukėve tė ndorme, nė festat e javėve dhe nė festėn e kasolleve.

2CHRON 8:14 Duke iu pėrmbajtur normave tė Davidit, atit tė tij, ai vendosi klasat e priftėrinjve pėr shėrbimin e tyre, Levitėt nė funksionet e tyre (tė lėvdojnė Zotin dhe tė shėrbejnė para priftėrinjve) sipas detyrave tė pėrditshme, dhe derėtarėt sipas klasave tė tyre nė ēdo portė, sepse kėshtu kishte urdhėruar Davidi, njeriu i Perėndisė.

2CHRON 8:15 Ata nuk u larguan nga urdhėri i mbretit, qė u ishte dhėnė priftėrinjve dhe Levitėve, pėr ēdo gjė dhe pėr thesaret.

2CHRON 8:16 Tėrė puna e Salomonit ishte e organizuar mirė nga dita qė u hodhėn themelet e shtėpisė tė Zotit deri sa kjo mbaroi. Kėshtu shtėpia e Zotit u pėrfundua.

2CHRON 8:17 Atėherė mbreti Salomon shkoi nė Etsion-Geber dhe nė Elath mbi bregun e detit, nė vendin e Edomit.

2CHRON 8:18 Hirami me anė tė shėrbėtorėve tė tij i dėrgoi anije dhe shėrbėtorė qė njihnin detin. Kėta shkuan me shėrbėtorėt e Salomonit nė Ofir, morėn aty katėrqind e pesėdhjetė talenta ari dhe ia ēuan mbretit Salomon.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase