Main Index: Albanian Bible

 

1 Thessalonians 5

[1] [2] [3] [4] [5]

1THESS 5:1 sepse ju vetė e dini shumė mirė se dita e Zotit do tė vijė, si njė vjedhės natėn.

1THESS 5:2 Sepse, kur thonė: "Paqe dhe siguri", atėherė njė shkatėrrim i papritur do tė bjerė mbi ta, ashtu si dhembjet e lindjes tė gruas shtatzėnė dhe nuk do tė shpėtojnė.

1THESS 5:3 Por ju, vėllezėr, nuk jeni nė errėsirė, qė ajo ditė t`ju zėrė nė befasi si njė vjedhės.

1THESS 5:4 Tė gjithė ju jeni bij tė dritės dhe bij tė ditės; ne nuk jemi tė natės, as tė territ.

1THESS 5:5 Le tė mos flemė, pra, si tė tjerėt, por tė rrimė zgjuar dhe tė jemi tė esėll.

1THESS 5:6 Sepse ata qė flejnė, flejnė natėn, dhe ata qė dehen, dehen natėn.

1THESS 5:7 Kurse ne, mbasi jemi tė ditės, jemi tė esėll, duke veshur parzmoren e besimit dhe tė dashurisė, dhe pėr pėrkrenare shpresėn e shpėtimit.

1THESS 5:8 Sepse Perėndia nuk na ka caktuar pėr zemėrim, por pėr tė marrė shpėtimin me anė tė Zotit tonė Jezu Krisht,

1THESS 5:9 i cili vdiq pėr ne kėshtu qė, qofshim zgjuar qofshim fjetur, jetojmė bashkė me tė.

1THESS 5:10 Prandaj ngushėlloni njeri tjetrin dhe ndėrtoni njeri tjetrin ashtu sikur edhe bėni.

1THESS 5:11 Tashmė, vėllezėr, ju lutemi tė keni respekt pėr ata qė mundohen midis jush, qė janė nė krye ndėr ju nė Zotin dhe qė ju qortojnė,

1THESS 5:12 edhe t`i vlerėsoni shumė nė dashuri pėr veprėn e tyre. Jetoni nė paqe midis jush.

1THESS 5:13 Tani, vėllezėr, ju bėjmė thirrje t`i qortoni tė parregulltit, tė ngushėlloni zemėrlėshuarit, tė ndihmoni tė dobėtit dhe tė jeni tė duruar me tė gjithė.

1THESS 5:14 Vėshtroni se mos dikush t`ia kthejė dikujt tė keqen me tė keqen; po kėrkoni gjithmonė tė mirėn edhe te njeri tjetri edhe te tė gjithė.

1THESS 5:15 Jini gjithmonė tė gėzuar.

1THESS 5:16 Lutuni pa pushim.

1THESS 5:17 Pėr ēdo gjė falėnderoni sepse i tillė ėshtė vullneti i Perėndisė nė Krishtin Jezus pėr ju.

1THESS 5:18 Mos e shuani Frymėn.

1THESS 5:19 Mos i pėrbuzni profecitė.

1THESS 5:20 Provoni tė gjitha, mbani tė mirėn.

1THESS 5:21 Hiqni dorė nga ēdo dukje e ligė.

1THESS 5:22 Dhe Perėndia i paqes ju shenjtėroftė ai vetė tėrėsisht; dhe gjithė fryma juaj, shpirt e trup, tė ruhet pa tė metė pėr ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht.

1THESS 5:23 Besnik ėshtė ai qė ju thėrret, i cili edhe do ta bėjė.

1THESS 5:24 Vėllezėr, lutuni pėr ne.

1THESS 5:25 Pėrshėndetni tė gjithė vėllezėrit me puthje tė shenjtė.

1THESS 5:26 Ju pėrbetoj pėr Zotin qė kjo letėr t`u lexohet gjithė vėllezėrve tė shenjtė.

1THESS 5:27 Hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me ju. Amen.

1THESS 5:28 Pali, Silvani dhe Timoteu, kishės sė Thesalonikasve, qė ėshtė nė Perėndinė, Atin tonė, dhe nė Zotin Jezu Krisht:

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase