Main Index: Albanian Bible

 

1 Thessalonians 4

[1] [2] [3] [4] [5]

1THESS 4:1 Sepse ju e dini se ē`urdhėrime ju lamė nga ana e Zotit Jezus.

1THESS 4:2 Sepse ky ėshtė vullneti i Perėndisė: shenjtėrimi juaj; tė hiqni dorė nga kurvėria;

1THESS 4:3 qė secili prej jush tė dijė ta mbajė enėn e vet nė shenjtėri dhe me nder,

1THESS 4:4 jo me pasione epshi, si johebre qė nuk e njohin Perėndinė,

1THESS 4:5 dhe qė askush tė mos mashtrojė ose t`ia hedhė nė punė vėllait tė vet, sepse Perėndia ėshtė hakmarrėsi pėr tė gjitha kėto gjėra, sikurse edhe ju thamė mė parė dhe e dėshmuam.

1THESS 4:6 Sepse Perėndia nuk na thirri nė ndyrėsi, por nė shenjtėrim.

1THESS 4:7 Prandaj ai qė i pėrbuz kėto gjėra, nuk pėrbuz njė njeri, por Perėndinė qė ju dha edhe Frymėn e tij tė Shenjtė.

1THESS 4:8 Sa pėr dashurinė vėllazėrore, nuk keni nevojė qė t`ju shkruaj, sepse ju vetė jeni tė mėsuar nga Perėndia qė tė doni njeri tjetrin.

1THESS 4:9 Sepse ju e bėni kėtė ndaj gjithė vėllezėrve qė janė nė gjithė Maqedoninė; por ne ju bėjmė thirrje, vėllezėr, qė nė kėtė tė shtohemi edhe mė shumė.

1THESS 4:10 dhe tė pėrpiqeni me kujdes tė jetoni nė paqe, tė merreni me gjėrat tuaja dhe tė punoni me duart tuaja, ashtu si ju kemi urdhėruar,

1THESS 4:11 qė tė silleni me nder ndaj atyre qė janė jashtė dhe tė mos keni nevojė pėr asgjė.

1THESS 4:12 Tashmė, vėllezėr, nuk duam qė tė jeni nė mosdije pėrsa u pėrket atyre qė flenė, qė tė mos trishtoheni si tė tjerėt qė nuk kanė shpresė.

1THESS 4:13 Sepse, po tė besojmė se Jezusi vdiq dhe u ringjall, besojmė gjithashtu qė Perėndia do tė sjellė me tė, me anė tė Jezusit, ata qė kanė fjetur.

1THESS 4:14 Dhe kėtė po jua themi me fjalėn e Zotit: ne tė gjallėt, qė do tė mbetemi deri nė ardhjen e Zotit, nuk do tė jemi pėrpara atyre qė kanė fjetur,

1THESS 4:15 sepse Zoti vetė, me njė urdhėr, me zė kryeengjėlli dhe me borinė e Perėndisė, do tė zbresė nga qielli dhe ata qė vdiqėn nė Krishtin do tė ringjallen tė parėt;

1THESS 4:16 pastaj ne tė gjallėt, qė do tė kemi mbetur, do tė rrėmbehemi bashkė me ata mbi retė, pėr tė dalė pėrpara Zotit nė ajėr; dhe kėshtu do tė jemi pėrherė bashkė me Zotin.

1THESS 4:17 Ngushėlloni, pra, njėri-tjetrin me kėto fjalė.

1THESS 4:18 Sa pėr kohėt dhe pėr stinėt, vėllezėr, nuk keni nevojė qė t`ju shkruaj,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase