Main Index: Albanian Bible

 

1 Thessalonians 1

[1] [2] [3] [4] [5]

1THESS 1:1 Ne pėrherė e falėnderojmė Perėndinė pėr ju tė gjithė, duke ju kujtuar nė lutjet tona,

1THESS 1:2 duke kujtuar vazhdimisht veprėn tuaj tė besimit, mundimin e dashurisė suaj dhe qėndrueshmėrinė e shpresės nė Zotin tonė Jezu Krisht pėrpara Perėndisė, Atit tonė,

1THESS 1:3 duke ditur, vėllezėr tė dashur prej Perėndisė, tė zgjedhurit tuaj,

1THESS 1:4 sepse ungjilli ynė nuk erdhi deri te ju vetėm me fjalė, por edhe me fuqi dhe me Frymė tė Shenjtė, dhe me shumė bindje; ju e dini se si jemi sjellė nė mes tuaj pėr hirin tuaj.

1THESS 1:5 Dhe ju u bėtė imituesit tanė dhe tė Zotit, duke e pranuar fjalėn nė mes tė njė pikėllimi tė madh, me gėzimin e Frymės sė Shenjtė,

1THESS 1:6 pėr t`u bėrė kėshtu shėmbull pėr tė gjithė besimtarėt e Maqedonisė dhe tė Akaisė.

1THESS 1:7 Nė fakt prej jush jehoi fjala e Perėndisė jo vetėm nė Maqedoni dhe nė Akai, por edhe nė ēdo vend u pėrhap besimi juaj tek Perėndia, sa qė ne s`kemi nevojė tė themi ndonjė gjė,

1THESS 1:8 sepse vetė ata tregojnė pėr ne, si qe ardhja jonė ndėr ju si u kthyet nga idhujt te Perėndia, pėr t`i shėrbyer Perėndisė sė gjallė e tė vėrtetė,

1THESS 1:9 dhe pėr tė pritur prej qiejve Birin e tij, tė cilin ai e ngjalli prej sė vdekurish, Jezusin, qė na ēliron nga zemėrim qė po vjen.

1THESS 1:10 Sepse ju vetė, vėllezėr, e dini se ardhja jonė ndėr ju nuk qe e kotė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase