Main Index: Albanian Bible

 

1 Thessalonians 2

[1] [2] [3] [4] [5]

1THESS 2:1 Por, mbasi hoqėm mė parė dhe mbasi na shanė nė Filipi, sikurse e dini, ne morėm guxim nė Perėndinė tonė tė shpallim ndėr ju ungjillin e Perėndisė midis kaq pėrpjekjesh.

1THESS 2:2 Sepse nxitja jonė nuk vjen nga mashtrimi, as nga qėllime tė pa ndershme, as nga dredhia;

1THESS 2:3 por, duke qenė se u miratuam prej Perėndisė qė tė na besohet ungjilli, kėshtu ne flasim jo qė t`u pėlqejmė njerėzve, por Perėndisė, qė provon zemrat tona.

1THESS 2:4 Ne, pra, nuk kemi pėrdorur kurrė, sikurse e dini mirė, fjalė lajkatuese, dhe as nuk jemi nisur nga motive lakmie; Perėndia ėshtė dėshmitar.

1THESS 2:5 Dhe nuk kemi kėrkuar lavdi prej njerėzve, as prej jush, as prej tė tjerėsh, megjithėse mund t`ju bėheshim barrė si apostuj tė Krishtit.

1THESS 2:6 Pėrkundrazi qemė zemėrbutė midis jush, ashtu si mėndesha qė rrit me dashuri fėmijėt e saj.

1THESS 2:7 Kėshtu, duke pasur njė dashuri tė madhe ndaj jush, ishim tė kėnaqur duke ju komunikuar jo vetėm ungjillin e Perėndisė, por edhe vetė jetėn tonė, sepse na u bėtė tė dashur.

1THESS 2:8 Sepse ju, o vėllezėr, e mbani mend lodhjen dhe mundimin tonė: si kemi punuar ditė e natė qė tė mos i bėhemi barrė asnjėrit prej jush, dhe predikuam ungjillin e Perėndisė ndėr ju.

1THESS 2:9 Ju jeni dėshmitarė, dhe Perėndia gjithashtu, si jemi sjellė me shenjtėri, me drejtėsi, pa tė meta, me ju qė besoni.

1THESS 2:10 Ju e dini gjithashtu se ne kėshilluam, ngushėlluam dhe i jemi pėrbetuar secilit prej jush, si bėn njė baba me bijtė e vet,

1THESS 2:11 qė tė ecni denjėsisht pėr Perėndinė, qė ju thėrret nė mbretėrinė dhe lavdinė e tij.

1THESS 2:12 Prandaj edhe ne e falenderojmė pa pushim Perėndinė, se kur ju keni marrė nga ne fjalėn e Perėndisė, e pritėt atė jo si fjalė njerėzish, por, sikurse ėshtė me tė vėrtetė, si fjalė Perėndie, qė vepron ndėr ju qė besoni.

1THESS 2:13 Sepse ju, o vėllezėr, u bėtė imituesit e kishave tė Perėndisė qė janė nė Jude nė Jezu Krishtin, sepse edhe ju keni vuajtur nga ana e bashkėkombasve tuaj tė njėjtat gjėra, sikurse edhe ata kanė vuajtur nga Judenjtė,

1THESS 2:14 tė cilėt e vranė Zotin Jezus dhe profetėt e tyre, dhe na pėrndoqėn edhe ne. Ata nuk i pėlqen Perėndia, dhe janė armiq me tė gjithė njerėzit,

1THESS 2:15 duke na penguar qė t`u flasim johebrenjve qė ata tė shpėtohen, pėr ta mbushur vazhdimisht masėn e mėkateve tė tyre; por zemėrimi arriti mbi ta mė nė fund.

1THESS 2:16 Dhe ne, o vėllezėr, mbasi mbetėm pa ju pėr njė kohė tė shkurtėr, trupėrisht por jo me zemėr, u pėrpoqėm edhe mė shumė, nga malli i madh, tė shohim pėrsėri fytyrėn tuaj.

1THESS 2:17 Prandaj deshėm, tė paktėn unė Pali, tė vijmė te ju jo njė, por dy herė, por Satani na pengoi.

1THESS 2:18 Cila nė fakt ėshtė shpresa jonė, a gėzimi, a kurora e lavdisė? A nuk jeni pikėrisht ju, pėrpara Zotit tonė Jezu Krisht nė ardhjen e tij?

1THESS 2:19 Ju jeni nė fakt lavdia dhe gėzimi jonė.

1THESS 2:20 Prandaj, mbasi nuk mundėm mė tė rezistonim, na u duk e pėlqyeshme tė tė qėndrojmė, tė vetėm, nė Athinė,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase