Main Index: Albanian Bible

 

Mark 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

MK 14:1 Tani dy ditė mė vonė ishte Pashka dhe festa e tė Ndormėve; dhe krerėt e priftėrinjve dhe skribėt kėrkonin mėnyrėn se si ta kapnin Jezusin me mashtrim dhe ta vrisnin.

MK 14:2 Por thonin: ``Jo gjatė festės, qė tė mos ndodhė ndonjė trazirė nga populli``.

MK 14:3 Tani ai ishte nė Betania, nė shtėpinė e Simonit lebroz, dhe ndėrsa ishte nė tryezė, hyri njė grua me njė enė alabastri me vaj tė parfumuar me nard tė vėrtetė, shumė tė kushtueshėm; ajo e theu enėn prej alabastri dhe ia derdhi vajin mbi krye.

MK 14:4 Disa u indinjuan midis tyre dhe thanė: ``Pėrse bėhet gjithė ky shpenzim i kotė i vajit?

MK 14:5 Sepse ky vaj mund tė shitej pėr mė shumė se treqind denarė dhe kėto t`u jepeshin tė varfėrve``. Dhe ishin tė indinjuar ndaj asaj.

MK 14:6 Por Jezusi tha: ``Lėreni tė qetė; pse e shqetėsoni? Ajo kreu njė vepėr tė mirė ndaj meje.

MK 14:7 Sepse tė varfėrit do t`i keni gjithmonė me ju; dhe, kur tė doni, mund t`u bėni mirė; por mua nuk do tė mė keni gjithmonė.

MK 14:8 Ajo bėri atė qė mundi; vajosi para kohe trupin tim pėr varrim.

MK 14:9 Por po ju them nė tė vėrtetė se nė gjithė botėn, kudo qė do tė predikohet ky ungjill, do tė tregojnė edhe atė qė ajo bėri, nė pėrkujtim tė saj``.

MK 14:10 Atėherė Juda Iskarioti, njė nga tė dymbėdhjetėt, shkoi te krerėt e priftėrinjve, qė t`ua dorėzonte Jezusin.

MK 14:11 Dhe ata, kur e dėgjuan, u gėzuan dhe i premtuan se do t`i jepnin para. Kėshtu ai kėrkonte rastin e pėrshtatshėm pėr ta tradhtuar.

MK 14:12 Tani nė ditėn e parė tė festės sė tė Ndormėve, kur flijohej Pashka, dishepujt e vet i thanė: ``Ku don tė shkojmė dhe tė pėrgatisim pėr ta ngrėnė Pashkėn?``.

MK 14:13 Atėherė ai dėrgoi dy nga dishepujt e vet duke u thėnė: ``Shkoni nė qytet dhe atje do tė takoni njė njeri, qė bart njė kanė plot me ujė; ndiqeni atė.

MK 14:14 Dhe atje ku ai do tė hyjė, i thoni tė zotit tė shtėpisė: "Mėsuesi pyet: Ku ėshtė dhoma ku mund tė ha Pashkėn me dishepujt e mi?".

MK 14:15 Atėherė ai do t`ju tregojė lart njė sallė tė madhe tė mobiluar dhe gati; aty pėrgatitni pėr ne``.

MK 14:16 Dishepujt e tij shkuan, arritėn nė qytet dhe gjetėn ashtu siē ai u kishte thėnė; dhe pėrgatitėn Pashkėn.

MK 14:17 Kur u bė darkė, ai erdhi me tė dymbėdhjetėt.

MK 14:18 Dhe kur po rrinin nė tryezė dhe po hanin, Jezusi tha: ``Ju them nė tė vėrtetė se njėri prej jush, qė po ha me mua, do tė mė tradhtojė``.

MK 14:19 Atėherė ata filluan tė trishtohen dhe t`i thoshin njėri pas tjetrit: ``Mos jam unė?``. Dhe njė tjetėr tha: ``Mos jam unė?``.

MK 14:20 Dhe ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Éshtė njė nga tė dymbėdhjetėt qė po ngjyen me mua nė ēanak.

MK 14:21 Po, Biri i njeriut po shkon ashtu siē ėshtė shkruar pėr tė; por mjerė ai njeri me anė tė cilit tradhtohet Biri i njeriut. Do tė ishte mė mirė pėr tė, qė ai njeri tė mos kishte lindur kurrė!``.

MK 14:22 Dhe, ndėrsa ata po hanin, Jezusi mori buk, e bekoi, e theu dhe ua dha atyre duke thėnė: ``Merrni, hani; ky ėshtė trupi im``.

MK 14:23 Pastaj mori kupėn, e falėnderoi, ua dha atyre dhe tė gjithė pinė prej saj.

MK 14:24 Atėherė u tha: ``Ky ėshtė gjaku im, gjaku i besėlidhjes sė re, qė derdhet pėr shumė veta.

MK 14:25 Nė tė vėrtetė unė po ju them se nuk do tė pi mė prej frytit tė hardhisė deri nė atė ditė kur do ta pi tė ri nė mbretėrinė e Perėndisė``.

MK 14:26 Dhe, mbasi kėnduan njė himn, dolėn dhe u drejtuan nga mali i Ullinjve.

MK 14:27 Dhe Jezusi u tha atyre: Ju tė gjithė do tė skandalizoheni me mua sonte, sepse ėshtė shkruar: "Do ta godas Bariun dhe delet do tė shpėrndahen".

MK 14:28 Por, mbasi tė ringjallem, unė do t`ju pararend nė Galile``.

MK 14:29 Dhe Pjetri i tha: ``Edhe sikur tė gjithė tė tjerėt tė skandalizohen me ty, unė nuk do tė skandalizohem``.

MK 14:30 Dhe Jezusi i tha: ``Unė po tė them nė tė vėrtetė se sot, pikėrisht nė kėtė natė, para se gjeli tė kėndojė dy herė, ti do tė mė mohosh tri herė``.

MK 14:31 Por ai, duke ngulur kėmbė mė tepėr, thoshte: ``Edhe sikur tė mė duhet tė vdes me ty, nuk do tė tė mohoj kurrė``. Tė njėjtėn gjė thoshnin edhe gjithė tė tjerėt.

MK 14:32 Pastaj ata arritėn nė njė vend qė quhej Gjetsemani; dhe ai u tha dishepujve tė vet: ``Uluni kėtu, deri sa unė tė jem lutur``.

MK 14:33 Mori, pra, me vete Pjetrin, Jakobin dhe Gjonin, dhe filloi ta zėrė frika dhe ankthi;

MK 14:34 dhe u tha atyre: ``Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar, deri nė vdekje; qėndroni kėtu dhe rrini zgjuar``.

MK 14:35 Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra pėrmbys pėrtokė dhe lutej qė, po tė ishte e mundur, tė largohej prej tij ajo orė.

MK 14:36 Dhe tha: ``Abba, Atė, ēdo gjė pėr ty ėshtė e mundur; largoje prej meje kėtė kupė! Por jo atė qė dua unė, por atė qė do ti!``.

MK 14:37 Pastaj u kthye mbrapa, i gjeti dishepujt duke fjetur dhe i tha Pjetrit: ``Simon, po fle? S`ke qenė i zoti tė rrish zgjuar njė orė tė vetme?

MK 14:38 Rrini zgjuar dhe lutuni qė tė mos hyni nė tundim; sigurisht fryma ėshtė e gatshme, por mishi ėshtė i dobėt``.

MK 14:39 U largua pėrsėri dhe u lut duke thėnė tė njėjtat fjalė.

MK 14:40 Kur u kthye, i gjeti pėrsėri nė gjumė dishepujt, sepse sytė e tyre ishin rėnduar dhe ata nuk dinin ēfarė t`i pėrgjigjeshin.

MK 14:41 Sė fundi, kthehet pėr tė tretėn herė dhe u thotė atyre: ``Ende po flini dhe pushoni? Mjaft! Erdhi ora. Ja, Biri i njeriut po dorėzohet nė duart e mėkatarėve.

MK 14:42 Ēohuni, tė shkojmė; ja, ai qė po mė tradhton ėshtė afėr!``.

MK 14:43 Dhe nė atė ēast, ndėrsa ai ende po fliste, erdhi Juda, njė nga tė dymbėdhjetėt, dhe me tė njė turmė e madhe me shpata e shkopinj, e dėrguar nga krerėt e priftėrinjve, nga skribėt dhe nga pleqtė.

MK 14:44 Dhe ai qė po e tradhtonte u kishte dhėnė atyre njė shenjė: ``Kė do tė puth, ai ėshtė. Kapeni dhe ēojeni me shoqėrim tė sigurt``.

MK 14:45 Dhe si arriti, u afrua menjėherė tek ai dhe tha: ``Rabbi, Rabbi!``; dhe e puthi pėrzemėrsisht!

MK 14:46 Atėherė ata vunė dorė mbi tė dhe e arrestuan.

MK 14:47 Dhe njė nga tė pranishmit nxori shpatėn, i ra shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin.

MK 14:48 Atėherė Jezusi, duke iu pėrgjigjur, i tha: ``Paskeni ardhur me shpata e me shkopinj qė tė mė kapni sikurse tė isha njė cub?

MK 14:49 E pra, pėrditė isha midis jush nė tempull duke i mėsuar njerėzit dhe ju nuk mė kapėt; por kjo po ndodh qė tė pėrmbushen Shkrimet!``.

MK 14:50 Atėherė dishepujt e lanė dhe ikėn tė gjithė.

MK 14:51 Dhe njė farė djaloshi, qė ishte i mbėshtjellur me njė ēarēaf mbi trupin e zhveshur, po e ndiqte, por ata e kapėn.

MK 14:52 Por ai e lėshoi ēarēafin dhe iku lakuriq nga duart e tyre.

MK 14:53 Atėherė ata e ēuan Jezusin te kryeprifti, ku u mblodhėn tė gjithė krerėt e priftėrinjve, pleqtė dhe skribėt.

MK 14:54 Dhe Pjetri e ndoqi nga larg deri brenda nė pallatin e kryepriftit dhe u ul atje bashkė me rojat dhe ngrohej afėr zjarrit.

MK 14:55 Dhe krerėt e priftėrinjve dhe gjithė sinedrit kėrkonin dėshmi kundėr Jezusit pėr ta vrarė, por nuk po gjenin.

MK 14:56 Shumė veta nė fakt jepnin dėshmi tė rreme kundėr tij; por dėshmitė e tyre nuk pėrkonin.

MK 14:57 Atėherė disa u ngritėn dhe dėshmuan rrejshėm kundėr tij duke thėnė:

MK 14:58 ``Ne e kemi dėgjuar se ka thėnė: "Unė do ta shkatėrroj kėtė tempull tė bėrė me duar, dhe brenda tri ditėsh do tė ndėrtoj njė tjetėr qė nuk ėshtė bėrė me duar"``.

MK 14:59 Por as mbi kėtė dėshmia e tyre nuk pėrkonte.

MK 14:60 Atėherė kryeprifti u ngrit nė mes tė kuvendit dhe e pyeti Jezusin duke thėnė: ``Nuk pėrgjigjesh fare? Ēfarė po dėshmojnė kėta kundėr teje?``.

MK 14:61 Por ai heshti dhe nuk u pėrgjegj fare. Pėrsėri kryeprifti e pyeti dhe i tha: ``A je ti Krishti, Biri i tė Bekuarit?``.

MK 14:62 Dhe Jezusi tha: ``Unė jam. Dhe ju do ta shihni Birin e njeriut tė ulur nė tė djathtėn e Pushtetit dhe duke ardhur me retė e qiellit``.

MK 14:63 Atėherė kryeprifti, duke i shqyer rrobat, tha: ``Ē`nevojė kemi mė pėr dėshmitarė?

MK 14:64 Ju e dėgjuat blasfeminė, ē`ju duket?``. Dhe tė gjithė gjykuan se meritonte vdekjen.

MK 14:65 Atėherė disa filluan ta pėshtyjnė, t`ia zėnė fytyrėn, ta qėllojnė me shuplaka dhe t`i thonė: ``Profetizo!``. Dhe rojat e godisnin.

MK 14:66 Ndėrsa Pjetri ishte poshtė nė pallat, erdhi njė shėrbėtore e kryepriftit.

MK 14:67 Dhe kur pa Pjetrin qė po ngrohej, e vėshtroi me kujdes dhe tha: ``Edhe ti ishe me Jezusin Nazareas``.

MK 14:68 Por ai e mohoi duke thėnė: ``Nuk e njoh, nuk kuptoj ēfarė thua``. Pastaj doli jashtė nė hajat dhe gjeli kėndoi.

MK 14:69 Dhe shėrbėtorja, duke e parė pėrsėri, filloi t`u flasė tė pranishmėve: ``Ky ėshtė njė nga ata``.

MK 14:70 Por ai pėrsėri e mohoi. Dhe pak mė vonė tė pranishmit i thanė pėrsėri Pjetrit: ``Me tė vėrtetė ti je njė nga ata; se ti je Galileas dhe e folura jote e zbulon``.

MK 14:71 Por ai nisi tė mallkojė dhe tė betohet: ``Unė nuk e njoh atė njeri pėr tė cilin po flisni``.

MK 14:72 Dhe gjeli kėndoi pėr tė dytėn herė; atėherė Pjetrit iu kujtua fjala qė Jezusi i kishte thėnė: ``Pėrpara se gjeli tė kėndojė dy herė, ti do tė mė mohosh tri herė``. Dhe, duke e menduar kėtė, qau.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase