Main Index: Albanian Bible

 

Mark 13

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

MK 13:1 Ndėrsa ai po dilte nga tempulli, njė nga dishepujt e vet i tha: ``Mėsues, shih ē`gurė e ē`ndėrtesa!``.

MK 13:2 Dhe Jezusi duke iu pėrgjigjur i tha: ``A po i shikon kėto ndėrtesa tė mėdha? Nuk do tė mbetet gur mbi gur pa u rrėnuar``.

MK 13:3 Dhe pasi ai ishte ulur mbi malin e Ullinjve pėrballė tempullit, Pjetri, Jakobi, Gjoni dhe Andrea e pyetėn veēmas:

MK 13:4 ``Na thuaj, kur do tė ndodhin kėto gjėra dhe cila do tė jetė shenja e kohės nė tė cilėn tė gjitha kėto gjėra do tė duhet tė mbarohen?``.

MK 13:5 Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur atyre nisi tė flasė: ``Kini kujdes qė tė mos ju mashtrojė njeri.

MK 13:6 Sepse do tė vijnė shumė nė emrin tim duke thėnė: "Unė jam!"; dhe do tė mashtrohen shumė veta.

MK 13:7 Por, kur tė dėgjoni tė flitet pėr luftėra dhe pėr ushtime luftėrash, mos u shqetėsoni; sepse kėto gjėra duhet tė ndodhin; por nuk do tė jetė ende mbarimi.

MK 13:8 Nė fakt do tė ngrihet kombi kundėr kombit dhe mbretėria kundėr mbretėrisė; do tė ndodhin tėrmete nė vende tė ndryshme, zi buke dhe turbullira. Kėto gjėra nuk do tė jenė tjetėr veēse fillimi i dhembjeve tė lindjes.

MK 13:9 Kujdesuni pėr veten! Sepse do t`ju dorėzojnė gjyqeve dhe do t`ju rrahin ndėr sinagoga; do t`ju nxjerrin pėrpara guvernatorėve dhe mbretėrve, pėr shkakun tim, qė tė dėshmoni pėrpara tyre.

MK 13:10 Por mė parė duhet qė t`u pėrhapet ungjilli gjithė popujve.

MK 13:11 Tani, kur t`ju ēojnė pėr t`ju dorėzuar nė duart e tyre, mos u shqetėsoni qė mė parė pėr atė qė do tė duhet tė thoni dhe mos e paramendoni; por thoni ēfarė t`ju jepet nė atė ēast, sepse nuk jeni ju qė flisni, por Fryma e Shenjtė.

MK 13:12 Tani vėllai do tė dorėzojė vėllanė nė vdekje dhe ati birin; dhe bijtė do tė ēohen kundėr prindėrve dhe do t`i bėjnė tė vdesin.

MK 13:13 Dhe ju do tė jeni tė urryer nga tė gjithė pėr shkak tė emrit tim; por ai qė do tė ngulmojė deri nė fund, do tė shpėtohet``.

MK 13:14 Dhe kur tė shihni neverinė e shkatėrrimit, tė parathėnė nga profeti Daniel, e cila qėndron atje ku nuk duhej tė ishte (ai qė lexon le ta kuptojė), atėherė ata qė do tė jenė nė Jude, le tė ikin maleve.

MK 13:15 Dhe ai qė ndodhet mbi ēatinė e shtėpisė, tė mos zbresė, dhe as tė hyjė nė shtėpi pėr tė marrė ndonjė gjė nga shtėpia e vet.

MK 13:16 Dhe ai qė do tė jetė nė arė, tė mos kthehet prapa pėr tė marrė rrobėn e vet.

MK 13:17 Tani mjerė gratė shtatzėna dhe ato me fėmijė nė gji nė ato ditė!

MK 13:18 Dhe lutuni qė ikja juaj tė mos ndodhė nė dimėr.

MK 13:19 Sepse nė atė ditė do tė jetė njė mundim i madh, mė i madhi qė ka ndodhur qė nga zanafilla e krijimit qė kreu Perėndia deri mė sot, dhe tė tillė nuk do tė ketė mė kurrė.

MK 13:20 Dhe, nėse Zoti nuk do t`i kishte shkurtuar ato ditė, asnjė i gjallė nuk do tė shpėtonte; por Zoti i shkurtoi ato ditė pėr shkak tė tė zgjedhurve, qė ai i zgjodhi.

MK 13:21 Atėherė, nėse dikush do t`ju thotė: "Ja, Krishti ėshtė kėtu!"; ose "Éshtė atje", mos e besoni.

MK 13:22 Sepse do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė dhe do tė bėjnė shenja e ēudi pėr tė gėnjyer, po tė jetė e mundur, edhe tė zgjedhurit.

MK 13:23 Por ju kini kujdes; ja, unė ju paralajmėrova ēdo gjė``.

MK 13:24 ``Por nė ato ditė, pas atij mundimi, dielli do tė erret dhe hėna nuk do tė japė shkėlqimin e vet;

MK 13:25 yjet e qiellit do tė bien dhe fuqitė qė janė nė qiej do tė lėkunden.

MK 13:26 Atėherė do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur nė re, me pushtet tė madh e me lavdi.

MK 13:27 Atėherė ai do tė dėrgojė engjėjt e vet dhe do t`i mbledhė tė zgjedhurit e vet nga tė katėr erėrat, nga skaji i tokės deri nė skaj tė qiellit.

MK 13:28 Tani mėsoni nga shėmbėlltyra e fikut: kur degėt e tij njomėsohen dhe nxjerrin gjethe, ju e dini se vera ėshtė afėr.

MK 13:29 Kėshtu edhe ju, kur do tė shihni se po ndodhin kėto gjėra, ta dini se ai ėshtė afėr, madje te dera.

MK 13:30 Nė tė vėrtetė po ju them se ky brez nuk do tė kalojė, derisa e gjithė kjo tė ketė ndodhur.

MK 13:31 Qielli dhe toka do tė kalojnė, por fjalėt e mia nuk do tė kalojnė``.

MK 13:32 ``Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati.

MK 13:33 Tregoni kujdes, rrini zgjuar dhe lutuni, sepse nuk e dini kur do tė jetė ai moment.

MK 13:34 Éshtė sikurse njė njeriu i cili, duke u nisur pėr rrugė, lė shtėpinė e vet duke u dhėnė autoritet shėrbėtorėve tė tij, secilit nė detyrėn e tij, dhe portjerin e urdhėron tė rrije zgjuar.

MK 13:35 Rrini zgjuar, pra, sepse nuk e dini kur do tė vijė i zoti i shtėpisė: nė mbrėmje a nė mesnatė, kur kėndon gjeli a nė mėngjes;

MK 13:36 qė ai, duke u kthyer papritmas, tė mos ju gjejė nė gjumė.

MK 13:37 Tani, kėtė qė po ju them juve, ua them tė gjithėve: Rrini zgjuar!``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase