Main Index: Albanian Bible

 

Mark 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

MK 1:1 Fillimi i Ungjillit tė Jezu Krishtit, Birit tė Perėndisė.

MK 1:2 Ashtu si ėshtė shkruar tek profetėt: ``Ja, unė po dėrgoj lajmėtarin tim para fytyrės tėnde, i cili do tė pėrgatit udhėn tėnde pėrpara teje.

MK 1:3 Ka njė zė qė bėrtet nė shkretėtirė: "Pėrgatitni udhėn e Zotit, drejtoni shtigjet e tij"``.

MK 1:4 Gjoni erdhi nė shkretėtirė duke pagėzuar dhe duke predikuar njė pagėzim pendese pėr faljen e mėkateve.

MK 1:5 Dhe gjithė vendi i Judės dhe ata nga Jeruzalemi shkonin tek ai, dhe pagėzoheshin tė gjithė nga ai nė lumin Jordan, duke rrėfyer mėkatet e tyre.

MK 1:6 Por Gjoni ishte i veshur me lesh deveje, mbante njė brez lėkure pėrreth ijėve dhe ushqehej me karkaleca dhe me mjaltė tė egėr.

MK 1:7 Ai predikonte duke thėnė: ``Pas meje po vjen njė qė ėshtė mė i fortė se unė. Unė nuk jam i denjė as tė ulem para tij pėr t`i zgjidhur lidhėsat e sandaleve tė tij.

MK 1:8 Unė ju pagėzova me ujė, ndėrsa ai do t`ju pagėzojė me Frymėn e Shenjtė``.

MK 1:9 Dhe ndodhi nė ato ditė qė Jezusi erdhi nga Nazareti i Galilesė dhe u pagėzua nga Gjoni nė Jordan.

MK 1:10 Dhe menjėherė, kur po dilte nga uji, pa se qiejtė po hapeshin dhe Fryma po zbriste mbi tė si njė pėllumb.

MK 1:11 Dhe njė zė erdhi nga qielli: ``Ti je Biri im i dashur nė tė cilin jam kėnaqur.

MK 1:12 Fill pas kėsaj, Fryma e Shenjtė e ēoi nė shkretėtirė;

MK 1:13 dhe qėndroi nė shkretėtirė dyzet ditė, i tunduar nga Satanai. Ishte bashkė me bishat dhe engjėjt i shėrbenin.

MK 1:14 Dhe mbasi e burgosėn Gjonin, Jezusi erdhi nė Galile duke predikuar ungjillin e mbretėrisė sė Perėndisė,

MK 1:15 dhe duke thėnė: ``U mbush koha dhe mbretėria e Perėndisė ėshtė afėr. Pendohuni dhe besoni ungjillin``.

MK 1:16 Ndėrsa po kalonte gjatė bregut tė detit tė Galilesė, ai pa Simonin dhe Andrean, vėllanė e tij, tė cilėt po hidhnin rrjetėn nė det sepse ishin peshkatarė.

MK 1:17 Dhe Jezusi u tha atyre: ``Ndiqmėni dhe unė do t`ju bėj peshkatarė njerėzish``.

MK 1:18 Dhe ata i lanė menjėherė rrjetat dhe e ndoqėn.

MK 1:19 Mbasi eci edhe pak, pa Jakobin, bir in e Zebedeut dhe Gjonin, vėllanė e tij, tė cilėt ndreqnin rrjetat e tyre nė barkė.

MK 1:20 Dhe i thirri menjėherė; dhe ata e lanė atin e tyre Zebedeun nė barkė me mėditėsit dhe e ndoqėn.

MK 1:21 Pastaj hynė nė Kapernaum dhe menjėherė, ditėn e shtunė, ai hyri nė sinagogė dhe i mėsonte njerėzit.

MK 1:22 Dhe njerėzit habiteshin nga doktrina e tij, sepse ai i mėsonte si njė qė ka pushtet dhe jo si skribėt.

MK 1:23 Atėherė nė sinagogėn e tyre ishte njė njeri i pushtuar nga njė frymė e ndyrė, i cili filloi tė bėrtasė,

MK 1:24 duke thėnė: ``Ē`ka midis nesh dhe teje, o Jezus Nazareas? A erdhe tė na shkatė-rrosh? Unė e di kush je: I Shenjti i Perėndisė``.

MK 1:25 Por Jezusi e qortoi duke thėnė: ``Hesht dhe dil prej tij!``.

MK 1:26 Dhe fryma e ndyrė, mbasi e sfiliti, dhe duke lėshuar njė britmė tė madhe doli prej tij.

MK 1:27 Dhe tė gjithė u mahnitėn aq shumė sa pyesnin njeri tjetrin duke thėnė: ``Vallė ē`ėshtė kjo? Cfarė doktrinė e re qėnka kjo? Ky i urdhėroka me autoritet edhe frymėrat e ndyra, dhe ata i binden``.

MK 1:28 Dhe fama e tij u pėrhap menjėherė nė mbarė krahinėn pėrreth Galilesė.

MK 1:29 Sapo dolėn nga sinagoga, erdhėn nė shtėpinė e Simonit dhe tė Andreas, me Jakobin dhe Gjonin.

MK 1:30 Vjehrra e Simonit ishte nė shtrat me ethe dhe ata menjėherė i folėn pėr tė.

MK 1:31 Atėhėrė ai u afrua, e kapi pėr dore dhe e ngriti. Menjėherė ethet e lanė dhe ajo nisi t`u shėrbejė.

MK 1:32 Nė mbrėmje, pas perėndimit tė diellit, i prunė tė gjithė tė sėmurit dhe tė idemonizuarit.

MK 1:33 Dhe gjithė qyteti ishte mbledhur pėrpara derės.

MK 1:34 Ai shėroi shumė, qė lėngonin nga sėmundje tė ndryshme, dhe dėboi shumė demonė; dhe nuk i lejoi demonėt tė flasin, sepse ata e njihnin.

MK 1:35 Pastaj, tė nesėrmen nė mėngjes, kur ende ishte shumė errėt, Jezusi u ngrit, doli dhe shkoi nė njė vend tė vetmuar dhe atje u lut.

MK 1:36 Dhe Simoni dhe ata qė ishin me tė e kėrkonin.

MK 1:37 Dhe, kur e gjetėn, i thanė: ``Tė gjithė po tė kerkojnė!``.

MK 1:38 Dhe ai u tha atyre: ``Lė tė shkojmė nė fshatrat e afėrm qė tė predikoj edhe atje, sepse pėr kėtė kam ardhur``.

MK 1:39 Dhe ai e pėrshkoi gjithė Galilenė duke predikuar nėpėr sinagogat e tyre dhe duke dėbuar demonėt.

MK 1:40 Dhe erdhi tek ai njė lebroz i cili, duke iu lutur, ra nė gjunj dhe i tha: ``Po tė duash, ti mund tė mė pastrosh``.

MK 1:41 Dhe Jezusi, duke e mėshiruar, shtriu dorėn, e preku dhe i tha: ``Po, e dua, qofsh pastruar!``.

MK 1:42 Dhe, posa tha kėto, menjėherė lebra e la dhe u shėrua.

MK 1:43 Pastaj, mbasi e paralajmėroi rreptėsisht, menjėherė e largoi,

MK 1:44 duke i thėnė: ``Ruhu se i tregon gjė ndokujt, por shko, paraqitu te prifti dhe ofro pėr pastrimin tėnd sa ka urdhėruar Moisiu, si dėshmi pėr ta``.

MK 1:45 Por ai, sapo doli, filloi ta shpallė dhe ta pėrhapė fort faktin, sa qė Jezusi nuk mund tė hynte mė publikisht nė qytet, por qėndronte pėrjashta nėpėr vende tė vetmuara; dhe nga ēdo anė vinin tek ai.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase