Main Index: Albanian Bible

 

Mark 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

MK 3:1 Pastaj ai hyri pėrsėri nė sinagogė dhe aty ishte njė njeri qė kishte njė dorė tė tharė.

MK 3:2 Dhe ata po e ruanin nė se do ta shėronte nė ditėn e sė shtunės, qė pastaj ta paditnin.

MK 3:3 Dhe ai i tha njeriut qė e kishte dorėn tė tharė: ``Ēohu nė mes tė tė gjithėve!``.

MK 3:4 Dhe u tha atyre: ``A ėshtė e lejueshme ditėn e sė shtunės tė bėsh tė mirė apo tė keqe, tė shpėtosh njė jetė apo ta vrasėsh?``. Por ata heshtnin.

MK 3:5 Atėherė ai, si i shikoi rreth e qark me zemėrim, i hidhėruar pėr ngurtėsinė e zemrės sė tyre, i tha atij njeriu: ``Shtrije dorėn tėnde!``. Ai e shtriu, dhe dora e tij u shėndosh pėrsėri si tjetra.

MK 3:6 Dhe farisenjtė dolėn jashtė e menjėherė bėnin kėshill bashkė me herodianėt kundėr tij, se si ta vrasin.

MK 3:7 Por Jezusi me dishepujt e vet u tėrhoq drejt detit; dhe njė turmė e madhe nga Galilea i ndoqi; edhe nga Judea;

MK 3:8 dhe nga Jeruzalemi, nga Idumea, nga pėrtej Jordanit; gjithashtu njė turmė e madhe nga rrethinat Etiros dhe tė Sidonit, kur dėgjoi gjėrat e medha qė ai bėnte, erdhi tek ai.

MK 3:9 Atėherė ai u tha dishepujve tė tij tė kenė gjithnjė gati njė barkė, qė populli mos e shtynte.

MK 3:10 Sepse ai kishte shėruar shumė veta, tė gjithė qė kishin sėmundje dyndeshin rreth tij qė ta preknin.

MK 3:11 Dhe frymėrat e ndyrė, kur e shihnin, binin pėrmbys para tij dhe bėrtitnin, duke thėnė: ``Ti je Biri i Perėndisė!``.

MK 3:12 Por ai i qortoi rreptėsisht qė tė mos thonin se kush ishte ai.

MK 3:13 Pastaj ai u ngjit nė mal dhe thirri pranė vetes ata qė deshi. Dhe ata erdhėn tek ai.

MK 3:14 Dhe ai i caktoi dymbėdhjetė qė tė rrinin me tė dhe qė mund t`i dėrgonte tė predikojnė,

MK 3:15 dhe tė kishin pushtet tė shėronin sėmundjet dhe tė dėbonin demonėt.

MK 3:16 Ata ishin: Simoni, tė cilit ia vuri emrin Pjetėr;

MK 3:17 Jakobi, bir i Zebedeut, dhe Gjoni, vė-llai i Jakobit, tė cilave ua vuri emrin Boanerges, qė do tė thotė: "Bij tė bubullimės";

MK 3:18 Andrea, Filipi, Bartolomeu, Mateu, Thomai, Jakobi i Alfeut, Tadeu, Simon Kananeasi,

MK 3:19 dhe Juda Iskarioti, i cili mė pas e tradhėtoi.

MK 3:20 Pastaj hynė nė njė shtėpi. Dhe u mblodh pėrsėri njė turmė aq e madhe, sa qė as bukė s`mund tė hanin.

MK 3:21 Dhe kur tė afėrmit e tij e morėn vesh, shkuan ta marrin atė, sepse flitej: ``Nuk ėshtė nė vete``.

MK 3:22 Kurse skribėt, qė kishin zbritur nga Jeruzalemi, thoshnin: ``Ai e ka Beelzebubin dhe i dėbon demonėt me princin e demonėve``.

MK 3:23 Por ai i thirri pranė vetes dhe u foli me anė tė shėmbėlltyrave: ``Si mund Satanai tė dėbojė Satananė?

MK 3:24 Nė qoftė se njė mbretėri ėshtė pėrēarė kundėr vetvetes, ajo mbretėri nuk mund tė qėndrojė.

MK 3:25 Dhe nė qoftė se njė shtėpi pėrēahet kundėr vetvetes, ajo shtėpi nuk mund tė qėndrojė.

MK 3:26 Kėshtu, nė se Satanai ngrihet kundėr vetvetes dhe ėshtė pėrēarė, nuk mbahet dot, por i erdhi fundi!

MK 3:27 Askush nuk mund tė hyjė nė shtėpinė e njeriut tė fortė dhe t`ia grabitė pasuritė e tij, pa e lidhur mė parė njeriun e fortė; vetėm atėherė mund t`ia plaēkitė shtėpinė.

MK 3:28 Nė tė vėrtetė po ju them se bijve tė njerėzve do t`u falet ēfarėdo mėkat dhe ēdo blasfemi qė do tė thonė;

MK 3:29 po pėr atė qė do tė blasfemojė kundėr Frymės sė Shenjtė nuk do tė ketė falje pėrjetė; ai ėshtė fajtor pėr dėnim tė pėrjetshėm``.

MK 3:30 Sepse ata thoshnin: ``Ai ka njė frymė tė ndyrė!``.

MK 3:31 Ndėrkaq erdhėn vėllezėrit e tij dhe e ėma dhe, si ndaluan pėrjashta, dėrguan ta thėrrasin.

MK 3:32 Turma ishte ulur pėrreth tij; dhe i thanė: ``Ja, nėna jote dhe vėllezėrit e tu janė pėrjashta dhe po tė kėrkojnė``.

MK 3:33 Por ai u pėrgjigj atyre duke thėnė: ``Kush ėshtė nėna ime, ose vėllezėrit e mi?``.

MK 3:34 Pastaj duke vėshtruar rreth e qark mbi ata qė ishin ulur rreth tij, tha: ``Ja nėna ime dhe vėllezėrit e mi!

MK 3:35 Sepse kushdo qė bėn vullnetin e Perėndisė, ai ėshtė vėllai im, motra ime dhe nėna!``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase