Main Index: Albanian Bible

 

Amos 8

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

AMOS 8:1 Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: ishte njė shportė me fruta vere.

AMOS 8:2 Ai mė tha: "Amos, ēfarė po shikon?". Unė u pėrgjigja: "Njė shportė me fruta vere". Zoti mė tha: "Erdhi fundi pėr popullin tim tė Izraelit; nuk do ta fal mė gjatė.

AMOS 8:3 Atė ditė kėngėt e tempullit do tė bėhen vajtime", thotė Zoti, Zoti. "Do tė ketė kudo shumė kufoma; do t`i hedhin jashtė nė heshtje".

AMOS 8:4 Dėgjoni kėtė, o ju qė gllabėroni nevojtarin dhe shfarosni tė varfėrit e vendit,

AMOS 8:5 dhe thoni: "Kur do tė kalojė hėna e re qė tė mund tė shesim grurin, dhe e shtuna qė tė fillojmė shitjen e grurit, duke e zvogėluar efan dhe duke rritur siklin, duke falsifikuar peshoret pėr tė mashtruar,

AMOS 8:6 duke i blerė tė varfrit me para, nevojtarin pėr njė palė sandale dhe duke shitur edhe skarcitetet e grurit?".

AMOS 8:7 Zoti ėshtė betuar pėr krenarinė e Jakobit: "Nuk do tė harroj asnjė nga veprat e tyre.

AMOS 8:8 A nuk do tė dridhet vallė vendi pėr kėtė dhe nuk do tė jenė nė zi tėrė banorėt e tij? Do tė ngrihet i tėri si Nili, do tė trazohet dhe do tė ulet si lumi i Egjiptit.

AMOS 8:9 Atė ditė do tė ndodhė", thotė Zoti, Zoti, "qė unė do ta bėj diellin tė perėndojė nė mesditė dhe do ta errėsoj tokėn ditėn.

AMOS 8:10 Do t`i shndėrroj festat tuaja nė zi dhe tė gjitha kėngėt tuaja nė vajtime; do tė bėj qė secili tė vishet me thes dhe do ta bėj tė shogėt ēdo kokė. Do ta bėj si njė zi pėr njė bir tė vetėm dhe fundi i tij do tė jetė njė ditė trishtimi.

AMOS 8:11 Ja, do tė vijnė ditėt", thotė Zoti, Zoti, "gjatė tė cilave unė do tė dėrgoj urinė nė vend, jo uri pėr bukė dhe etje pėr ujė, por mė tepėr pėr tė dėgjuar fjalėt e Zotit.

AMOS 8:12 Ata do tė shkojnė duke u endur nga njė det nė tjetrin, nga veriu nė lindje, do tė rendin sa andej dhe kėtej nė kėrkim tė fjalės tė Zotit, por nuk do ta gjejnė.

AMOS 8:13 Atė ditė vajzat e bukura dhe djemtė e zgjedhur do tė ligėshtohen nga etja.

AMOS 8:14 Ata qė betohen pėr mėkatin e Samarisė dhe thonė: "Ashtu si Perėndia yt rron, o Dan", dhe: "Si rron Beer-Sheba", do tė rrėzohen dhe nuk do tė ēohen mė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase