Main Index: Albanian Bible

 

Amos 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

AMOS 7:1 Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: ai formonte karkaleca kur fillonte tė rritej bari i dytė; dhe ja, bari i dytė vinte mbas korrjes sė mbretit.

AMOS 7:2 Kur ato mbaruan sė ngrėni barin e tokės, unė thashė: "Zot, Zot, oh, na fal, pra. Si mund tė rezistojė Jakobi, duke qenė se ėshtė i vogėl?".

AMOS 7:3 Zoti u pendua pėr kėtė: "Kjo nuk ka pėr tė ndodhur", tha Zoti.

AMOS 7:4 Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: Zoti, Zoti shpalli se do mbronte ēėshtjen e tij me zjarr; dhe zjarri gllabėroi humnerėn e madhe dhe gllabėroi njė pjesė tė vendit.

AMOS 7:5 Atėherė unė i thashė: "Zoti, Zoti, oh, jepi fund, pra. Si mund tė rezistojė Jakobi, duke qenė se ėshtė i vogėl?".

AMOS 7:6 Zoti u pendua pėr kėtė: "As kjo nuk ka pėr tė ndodhur", tha Zoti, Zoti.

AMOS 7:7 Ja ē`mė bėri tė shoh: Zoti rrinte drejt mbi njė mur tė ndėrtuar me plumbēe dhe me njė plumbēe nė dorė.

AMOS 7:8 Zoti mė tha: "Amos, ēfarė shikon?". Unė iu pėrgjigja: "Njė plumbēe". Atėherė Zoti tha: "Ja, unė po vendos njė plumbēe nė mes tė popullit tim tė Izraelit; nuk do ta fal mė gjatė.

AMOS 7:9 Vendet e larta tė Isakut do tė prishen dhe shenjtėroret e Izraelit do tė shkatėrrohen; unė do tė ngrihem me shpatė kundėr shtėpisė sė Jeroboamit".

AMOS 7:10 Atėherė Amatsiahu, prifti i Bethelit, i ēoi fjalė Jeroboamit, mbretit tė Izraelit: "Amosi komploton kundėr teje nė mes tė shtėpisė sė Izraelit; vendi nuk ėshtė nė gjendje tė durojė tėrė fjalėt e tij.

AMOS 7:11 Nė fakt Amosi ka thėnė kėshtu: "Jeroboami do tė vdesė nga shpata dhe Izraeli do tė internohet me siguri larg vendit tė tij"".

AMOS 7:12 Amatsiahu i tha Amosit: "Shikues, shko, ik nė vendin e Judės; atje ke pėr tė ngrėnė bukė dhe atje do tė profetizosh;

AMOS 7:13 por mos profetizo mė nė Bethel, sepse ėshtė shenjtėrorja e mbretit dhe selia mbretėrore".

AMOS 7:14 Atėherė Amosi u pėrgjigj dhe i tha Amatsiahut: "Unė nuk isha profet as bir profeti, por isha bari dhe rrisja fiq egjipti.

AMOS 7:15 Zoti mė mori pas kopesė dhe Zoti mė tha: "Shko, profetizoi popullit tim tė Izraelit".

AMOS 7:16 Prandaj tani dėgjo fjalėn e Zotit: Ti po thua: "Mos profetizo kundėr Izraelit dhe mos fol mė kundėr shtėpisė sė Isakut".

AMOS 7:17 Prandaj kėshtu flet Zoti: "Gruaja jote do tė kurvėrohet nė qytet, bijtė dhe bijat e tu do tė vriten nga shpata dhe vendi yt do tė ndahet me litar; ti do tė vdesėsh nė tokė tė papastėr dhe Izraeli patjetėr do tė internohet larg vendit tė tij"".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase