Main Index: Albanian Bible

 

Amos 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

AMOS 5:1 Dėgjoni kėtė fjalė, kėtė vajtim qė unė ngre mbi ju, o shtėpi e Izraelit.

AMOS 5:2 Virgjėresha e Izraelit ra dhe nuk do tė ngrihet mė; ajo rri shtrirė nė tokėn e vet dhe askush nuk e ngre.

AMOS 5:3 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Qyteti qė dilte me njėmijė njerėz do tė mbetet me njėqind, ndėrsa ai qė dilte me njėqind do tė mbetet me dhjetė pėr shtėpinė e Izraelit".

AMOS 5:4 Sepse kėshtu thotė Zoti shtėpisė sė Izraelit: "Mė kėrkoni dhe do tė rroni,

AMOS 5:5 por mos kėrkoni Bethelin, mos shkoni nė Gilgal, mos vazhdoni deri nė Beer-Sheba, sepse Gilgali do tė shkojė me siguri nė robėri dhe Betheli do tė katandiset nė asgjė.

AMOS 5:6 Kėrkoni Zotin dhe do tė rroni, qė tė mos shpėrthejė si zjarr nė shtėpinė e Jozefit dhe ta gllabėrojė pa qenė nė gjendje ta shuajė askush nė Bethel.

AMOS 5:7 Ai braktis ata qė e ndėrrojnė ndershmėrinė dhe drejtėsinė nė helm mbi tokė".

AMOS 5:8 Ai ka bėrė Plejadat dhe Orionin, e kthen hijen e vdekjes nė agim dhe e bėn ditėn tė errėt si nata; thėrret ujėrat e detit dhe i derdh mbi faqen e dheut: emri i tij ėshtė Zoti.

AMOS 5:9 Ata sjellin papritmas shkatėrrimin mbi tė fuqishmit, dhe kėshtu rrėnimi u sulet fortesave.

AMOS 5:10 Ata e urrejnė atė qė i qorton te porta dhe kanė neveri pėr ata qė flasin me ndershmėri.

AMOS 5:11 Pastaj, duke qenė se keni shtypur tė varfrin dhe kėrkoni prej tij taksa nė grurė, megjithėse keni ndėrtuar shtėpi prej guri tė palatuar, nuk do tė banoni nė to; keni mbjellė vreshta tė mrekullueshme, por nuk do ta pini verėn e tyre.

AMOS 5:12 Unė, pra, njoh sa tė shumta janė shkeljet tuaja dhe sa tė rėnda janė mėkatet tuaja; ju shtypni tė drejtin, pranoni dhurata dhe u bėni padrejtėsi tė varfėrve nė gjyq.

AMOS 5:13 Prandaj njeriu i matur nė kėtė kohė do tė heshtė, sepse koha ėshtė e keqe.

AMOS 5:14 Kėrkoni tė mirėn dhe jo tė keqen, qė tė rroni, dhe kėshtu Zoti, Perėndia i ushtrive, do tė jetė me ju, ashtu si thoni ju.

AMOS 5:15 Urreni tė keqen, dashuroni tė mirėn dhe vendosni mirė drejtėsinė nė gjyq. Ndofta Zoti, Perėndia i ushtrive, do tė tregojė dhemshurinė pėr ata qė kanė mbetur nga Jozefi.

AMOS 5:16 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Perėndia i ushtrive, Zoti: "Nė tė gjitha sheshet do tė ketė vajtime dhe nė tė gjitha rrugėt do tė thonė: "Vaj medet, vaj medet!". Atėherė do tė thėrrasin bujkun tė mbajė

AMOS 5:17 Nė tė gjitha vreshtat do tė ketė vajtim, sepse unė do tė kaloj nė mes teje", thotė Zoti.

AMOS 5:18 Mjerė ju qė dėshironi ditėn e Zotit! Ēfarė do tė jetė vallė pėr ju dita e Zotit? Do tė jetė njė ditė terri dhe jo drite.

AMOS 5:19 Do tė jetė ashtu si dikush qė fugon para njė luani dhe ndesh njė ujk; ose hyn nė shtėpi, e mbėshtet dorėn mbi mur dhe njė gjarpėr e kafshon.

AMOS 5:20 Dita e Zotit a nuk ėshtė vallė terr dhe jo dritė, errėsirė e madhe dhe pa asnjė shkėlqim?

AMOS 5:21 Unė i urrej, i pėrēmoj festat tuaja, nuk ndiej asnjė gėzim nė mbledhjet tuaja solemne.

AMOS 5:22 Edhe sikur tė mė ofroni olokaustet tuaja dhe blatimet tuaja ushqimore, unė nuk do t`i pėlqej as do tė shikoj me favor flijimet e falendėrimit tė kafshėve tė majme.

AMOS 5:23 Largo nga unė zhurmėn e kėngėve tė tua, sepse nuk dua tė dėgjoj muzikėn e harpave tė tua.

AMOS 5:24 Por le tė rrjedhė e drejta si uji dhe drejtėsia si njė burim i pėrhershėm uji.

AMOS 5:25 O shtėpi e Izraelit, mė keni ofruar vallė flijime dhe blatime ushqimore nė shkretėtrė pėr dyzet vjet me radhė?

AMOS 5:26 Ju keni mbartur gjithashtu Sikuthin, mbretin tuaj, dhe Kiunin, figurat tuaja, yllin e perėndive tuaja, qė i keni bėrė vetė.

AMOS 5:27 Prandaj unė do tė bėj qė tė shkoni nė robėri matanė Damaskut", thotė Zoti, emri i tė cilit ėshtė Perėndia i ushtrive.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase