Main Index: Albanian Bible

 

Amos 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

AMOS 2:1 Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Moabit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse ka djegur kockat e mbretit tė Edomit, duke i katandisur nė gėlqere.

AMOS 2:2 Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė Moab, qė do tė gllabėrojė pallatet e Keriothit, dhe Moabi do tė vdesė nė mes tė rrėmujės, tė britmės sė luftės dhe tė tingullit tė borive.

AMOS 2:3 Do tė shfaros nga mesi i tij gjykatėsin dhe do tė vras tėrė krerėt e tij bashkė me tė", thotė Zoti.

AMOS 2:4 Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Judės, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse kanė pėrēmuar ligjin e Zotit dhe nuk kanė respektuar statutet e tij. Kėshtu idhujt, pas tė cilėve shkuan etėrit e tyre, i kanė bėrė tė devijojnė.

AMOS 2:5 Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė Judė, qė do tė gllabėrojė pallatet e Jeruzalemit".

AMOS 2:6 Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Izraelit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse e shesin me pare tė drejtin dhe tė varfrin pėr njė palė sandale,

AMOS 2:7 ata qė dėshirojnė fort tė shohin pluhurin e tokės mbi kryet e tė varfėrve dhe shkelin tė drejtėn e tė pėrulurve. Njė njeri dhe ati i tij shkojnė bashkė te po ajo vajzė, pėr tė pėrdhosur emrin tim tė shenjtė.

AMOS 2:8 Shtrihen rreth ēdo altari me rroba qė kanė marrė hua dhe nė shtėpinė e perėndive tė tyre pinė verėn e atyre qė janė dėnuar me gjobė.

AMOS 2:9 Unė, pra, e shkatėrrova para tyre Amoreon, qė ishte i gjatė sa ėshtė i gjatė kedri dhe ishte fortė si lisi; unė shkatėrrova frytin e tij lart dhe rrėnjėt e tij poshtė.

AMOS 2:10 Unė ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju ēova pėr dyzet vjet nė shkretėtirė, pėr t`ju dhėnė nė trashėgimi vendin e Amoreut.

AMOS 2:11 Nxora disa profetė midis bijve tuaj dhe Nazirej midis tė rinjve tuaj. Vallė, nuk ėshtė kėshtu, o bij tė Izraelit?", thotė Zoti.

AMOS 2:12 "Por i keni detyruar Nazirejtė tė pinė verė dhe i keni urdhėruar profetėt duke thėnė: "Mos profetizoni".

AMOS 2:13 Unė jam i shtypur poshtė jush, ashtu siē ėshtė e shtypur qerrja e mbushur me duaj.

AMOS 2:14 Prandaj i shpejti nuk do tė ketė mundėsi tė ikė, i forti nuk do tė konsolidojė forcėn e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpėtojė jetėn e tij.

AMOS 2:15 Kush pėrdor harkun nuk do tė mund tė rezistojė, kush ka kėmbė tė shpejta nuk do t`ia dalė tė ikė, as ka pėr tė shpėtuar jetėn e vet kalorėsi mbi kalė.

AMOS 2:16 Atė ditė mė trimi ndėr trimat do tė ikė lakuriq", thotė Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase