Main Index: Albanian Bible

 

Hosea 13

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]

HOS 13:1 Kur Efraimi fliste me tė dridhura, e lartonte vetveten nė Izrael, por kur u bė fajtor me Baalin, ai vdiq.

HOS 13:2 Tani vazhdojnė tė mėkatojnė, dhe me argjendin e tyre kanė bėrė njė mori figurash tė derdhura, idhuj sipas kuptimit tė tyre, tė gjitha vepra artizanėsh. Pėr ta thuhet: "Njerėzit qė ofrojnė flijime le tė puthin viēat".

HOS 13:3 Prandaj do tė jenė si njė re mėngjesore, si vesa qė nė mėngjes zhduket shpejt, si byku qė e merr era nga lėmi, si tymi qė del nga oxhaku.

HOS 13:4 "Megjithatė unė jam Zoti, Perėndia yt, qė nga vendi i Egjiptit; ti nuk duhet tė pranosh tjetėr Perėndi veē meje dhe nuk ka tjetėr Shpėtimtar jashtė meje.

HOS 13:5 Unė tė njoha nė shkretėtirė, nė tokėn e thatėsirės sė madhe.

HOS 13:6 Kur kishin kullotė, ngopeshin; kur ngopeshin, zemra e tyre krenohej; prandaj mė kanė harruar.

HOS 13:7 Kėshtu unė do tė jem pėr ta si njė luan, do tė rri nė pritė mbi rrugė si leopard;

HOS 13:8 do t`i sulmoj si njė arushė qė ia kanė marrė kėlyshėt dhe t`u ēaj kafazin e kraharorit; do t`i ha si njė luaneshė, bishat e fushave do t`i shqyejnė.

HOS 13:9 Ti je shkatėrruar, o Izrael, sepse je kundėr meje, kundėr ndihmės sate.

HOS 13:10 Ku ėshtė tani mbreti yt, qė tė mund tė tė shpėtojė nė tė gjitha qytetet e tua? Ku janė gjykatėsit e tu pėr tė cilėt thoshje: "Nėm njė mbret dhe disa krerė"?

HOS 13:11 Tė kam dhėnė njė mbret nė zemėrimin tim dhe ta mora pėrsėri nė tėrbimin tim.

HOS 13:12 Paudhėsia e Efraimit ėshtė mbyllur nė vend tė tė sigurt, mėkati i tij mbahet i fshehur.

HOS 13:13 Dhembje grash qė lindin do tė vinė mbi tė. Éshtė njė bir pa mend, sepse nuk duhet tė qėndrojė gjatė nė vendin ku dalin fėmijėt.

HOS 13:14 Unė do t`i shpengoj nga pushteti i Sheolit, do t`i shpėtoj nga vdekja. O vdekje, unė do tė jem murtaja jote. O Sheol, unė do tė jem shkatėrrimi yt. Pendimi ėshtė fshehur nga sytė e mi.

HOS 13:15 Edhe nė rast se ėshtė frytdhėnės midis vėllezėrve tė tij, do tė vijė nga shkretėtira era e lindjes, do tė ngrihet nga shkretėtira era e Zotit, atėherė burimi i tij do tė thahet, gurra e tij do tė shterojė. Ai do tė plaēkitė thesarin e ēdo ene tė ēmuar.

HOS 13:16 Samaria do tė shkretohet, sepse ka ngritur krye kundėr Perėndisė tė saj. Do tė bien nga shpata; fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė dhe grave tė tyre me barrė do t`u ēajnė barkun".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase