Main Index: Albanian Bible

 

Hosea 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]

HOS 10:1 Izraeli ishte njė vresht i harlisur, qė jepte fryt pėr veten e tij; sa mė tepėr rritej fryti i tij, aq mė tepėr i shumonte altarėt e tij; sa mė i pasur ishte vendi i tij, aq mė tė bukura i bėnte shtyllat e tij tė shenjta.

HOS 10:2 Zemra e tyre ėshtė gėnjeshtare; tani do tė marrin ndėshkimin pėr tė. Ai do tė rrėzojė altarėt e tyre, do tė shkatėrrojė shtyllat e tyre tė shenjta.

HOS 10:3 Po, tani do tė thonė: "Nuk kemi mė mbret, sepse nuk kemi pasur frikė nga Zoti; por edhe mbreti ēfarė do tė mund tė bėnte pėr ne?".

HOS 10:4 Thonė fjalė, betohen me tė rreme kur lidhin besėlidhjen; prandaj ndėshkimi lulėzon si kukuta nė brazdat e arave.

HOS 10:5 Banorėt e Samarisė do tė drithėrohen pėr viēin e Beth-avenit, sepse populli i tij do tė mbajė zi pėr tė dhe priftėrinjtė e tij qė gėzoheshin me tė do tė dridhen, mbasi lavdia u largua prej tij.

HOS 10:6 Vetė idhullin do ta ēojnė nė Asiri si njė dhuratė pėr mbretin mbrojtės. Efraimi do tė turpėrohet dhe Izraeli do tė koritet pėr planet e tij.

HOS 10:7 Sa pėr Samarinė, mbreti i saj do tė zhduket si shkuma mbi ujė.

HOS 10:8 Edhe vendet e larta tė Avenit, mėkati i Izraelit, do tė asgjėsohen; ferra dhe gjemba do tė rriten mbi altarėt e tyre. Atėherė do t`u thonė maleve: "Na mbuloni!", dhe kodrave: "Na bini pėrsipėr!".

HOS 10:9 "Qė nga ditėt e Gibeahut ti ke mėkatuar, o Izrael. Atje u ndalėn; nė Gibeah beteja kundėr tė bijve tė paudhėsisė nuk i arriti.

HOS 10:10 Kur tė mė pėlqejė, do t`i ndėshkoj; popujt do tė mblidhen kundėr tyre, kur t`i lidh pėr tė dy paudhėsitė e tyre.

HOS 10:11 Efraimi ėshtė si njė mėshqerrė e stėrvitur mirė, sė cilės i pėlqen tė shijė grurin, por unė do tė vė zgjedhėn mbi qafėn e saj tė bukur; do ta lidh Efraimin me parmendėn, Juda do tė lėrojė, Jakobi do tė thėrmojė plisat".

HOS 10:12 Mbillni pėr vete sipas drejtėsisė, korrni sipas dhemshurisė, lėroni arėn tuaj tė lėnė djerrė, sepse ėshtė koha pėr tė kėrkuar Zotin, derisa ai tė vijė dhe pėrhapė mbi ju drejtėsinė.

HOS 10:13 Ju keni lėruar ligėsinė, keni korrur paudhėsinė, keni ngrėnė frytin e gėnjeshtrės. Duke qenė se ti u ke besuar rrugėve tė tua, nė turmėn e trimave tė tu,

HOS 10:14 njė trazirė do tė lindė nė mes tė popullit tėnd dhe tė gjitha fortesat e tua do tė shkatėrrohen ashtu si Shalmani shkatėrroi Beth-arbelin, ditėn e betejės, kur nėna u bė copė-copė mbi bijtė.

HOS 10:15 Kėshtu do tė ndodhė me ty, o Bethel, pėr shkak tė ligėsisė suaj tė pamasė. Nė mėngjes mbreti i Izraelit do tė shkatėrrohet krejt.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase