Main Index: Albanian Bible

 

Hosea 8

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]

HOS 8:1 "Bjeri borisė! Armiku do tė vėrsulet mbi shtėpinė e Zotit si njė shqiponjė, sepse kanė shkelur besėlidhjen time dhe kanė marrė nėpėr kėmbė ligjin tim.

HOS 8:2 Izraeli do tė mė bėrtasė: "O Perėndia im, ne tė njohim!".

HOS 8:3 Izraeli ka hedhur poshtė tė mirėn, armiku do ta ndjekė.

HOS 8:4 Kanė bėrė mbretėr disa, por jo sipas dėshirės sime; kanė caktuar krerė, por pa dijeninė time; me argjendin e tyre dhe me arin e tyre kanė bėrė idhuj, me qėllim qė tė shkatėrrohen.

HOS 8:5 Ai ka hedhur poshtė viēin tėnd, o Samari. Zemėrimi im u ndez kundėr tyre. Deri kur do tė jenė tė paaftė pėr pastėrti?

HOS 8:6 Edhe ky viē vjen nga Izraeli; e ka bėrė njė artizan dhe nuk ėshtė njė perėndi; prandaj viēi i Samarisė do tė bėhet copė-copė.

HOS 8:7 Meqenėse mbjellin erė, do tė korrin furtunė. Kėrcelli i grurit nuk do tė bėjė kalli dhe nuk do tė prodhojė grurė; edhe nė se do tė prodhojė, do ta hanė tė huajt.

HOS 8:8 Izraelin po e gllabėrojnė; ata janė bėrė midis kombeve si njė vazo e pėrēmuar.

HOS 8:9 Sepse janė ngjitur nė Asiri, si njė gomar i egėr qė jeton i vetmuar. Efraimi gjeti dashnorė me anė dhuratash.

HOS 8:10 Megjithėse ka gjetur dashnorė midis kombeve, tani unė do t`i mbledh dhe do tė fillojnė tė pakėsohen nėn barrėn e mbretit tė princave.

HOS 8:11 Sepse Efraimi ka shumuar altarėt pėr tė mėkatuar, ata janė bėrė pėr tė altare mėkati.

HOS 8:12 Kam shkruar pėr tė gjėrat e mėdha tė ligjit tim, por ato u konsideruan si njė gjė e ēudishme.

HOS 8:13 Sa pėr flijimet qė mė ofrojnė, ata bėjnė fli mish dhe e hanė; por Zoti nuk i pėlqen. Tani ai do tė kujtojė paudhėsinė e tyre dhe do tė ndėshkojė mėkatet e tyre: ata do tė kthehen nė Egjipt.

HOS 8:14 Izraeli ka harruar atė qė e ka bėrė dhe ka ndėrtuar pallate; Juda ka shumuar qytetet e fortifikuara; por unė do tė dėrgoj zjarrin mbi qytetet e tij, i cili do t`i gllabėrojė kėshtjellat e tij".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase