Main Index: Albanian Bible

 

1 Kings 19

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

1KINGS 19:1 Ashabi i njoftoi Jezebelit tėrė ato gjėra qė Elia kishte bėrė dhe si kisht vrarė me shpatė tėrė profetėt.

1KINGS 19:2 Atėherė Jezebeli i dėrgoi njė lajmėtar Elias pėr t`i thėnė: "Perėnditė tė mė bėjnė kėshtu dhe mė keq, nė rast se nesėr nė kėtė orė nuk do tė tė kem bėrė ty si njė nga ata".

1KINGS 19:3 Kur dėgjoi kėto fjalė, Elia u ngrit dhe iku pėr tė shpėtuar. Arriti nė Beer-Sheba, qė i pėrket Judės, dhe la aty shėrbėtorin e tij.

1KINGS 19:4 Pėrkundrazi u fut nė shkretėtirė njė ditė rrugė, shkoi tė ulet poshtė njė gjinestre dhe kėrkoi tė vdesė, duke thėnė: "Tani mjaft, o Zot! Merr jetėn time, se unė nuk jam mė i mirė se etėrit e mi".

1KINGS 19:5 Pastaj u shtri dhe e zuri gjumi poshtė gjinestrės, por ja qė njė engjėll e preku dhe i tha: "Ēohu dhe ha".

1KINGS 19:6 Ai shikoi dhe pa pranė kokės sė tij njė kulaē tė pjekur mbi gurė tė nxehtė dhe njė enė me ujė. Ai hėngri dhe piu, pastaj pėrsėri u shtri.

1KINGS 19:7 Engjėlli i Zotit u kthye pėr herė tė dytė, e preku dhe i tha: "Ēohu dhe ha, sepse rruga ėshtė tepėr e gjatė pėr ty".

1KINGS 19:8 Ai u ngrit, hėngri dhe piu; pastaj me forcėn qė i dha ai ushqim eci dyzet ditė dhe dyzet netė deri sa arriti nė malin e Perėndisė, nė Horeb.

1KINGS 19:9 Atje hyri nė njė shpellė dhe aty kaloi natėn. Dhe ja, fjala e Zotit iu drejtua dhe i tha: "Ē`bėn kėtu Elia?".

1KINGS 19:10 Ai u pėrgjigj: "Mė nxiti njė zili e madhe pėr Zotin, Perėndinė e ushtrive, sepse bijtė e Izraelit e kanė braktisur besėlidhjen tėnde, kanė prishur altarėt e tu dhe kanė vrarė me shpatė profetėt e tu. Kam mbetur vetėm unė dhe ata kėrkojnė tė mė vrasin".

1KINGS 19:11 Perėndia i tha: "Dil dhe ndalu mbi malin pėrpara Zotit". Dhe ja, po kalonte Zoti. Njė erė e fortė dhe e furishme ēante malet dhe thyente shkėmbinjtė pėrpara Zotit, por Zoti nuk ishte nė erė. Mbas erės ra njė tėrmet, por Zoti nuk ishte nė tėrmet.

1KINGS 19:12 Mbas tėrmetit ra njė zjarr, por Zoti nuk ishte nė zjarr. Mbas zjarrit u dėgjua njė zė, si njė shushuritje e ėmbėl.

1KINGS 19:13 Sa e dėgjoi kėtė, Elia e mbuloi fytyrėn me mantelin, doli dhe u ndal nė hyrje tė shpellės; dhe ja, njė zė i tha: Ē`bėn aty Elia?".

1KINGS 19:14 Ai u pėrgjigj: "U nxita nga njė zili e madhe pėr Zotin, pėr Perėndinė e ushtrive, sepse bijtė e Izraelit kanė braktisur besėlidhjen tėnde, kanė prishur altarėt dhe kanė vrarė me shpatė profetėt e tu. Kam mbetur vetėm unė dhe ata pėrpiqen tė mė vrasin".

1KINGS 19:15 Zoti i tha: "Shko, merr pėrsėri rrugėn e kthimit deri nė shkretėtirėn e Damaskut; kur tė arrish aty, do ta vajosėsh Hazaelin mbret tė Sirisė.

1KINGS 19:16 Do tė vajosėsh gjithashtu Jehun, birin e Nimshit, mbret tė Izraelit; do tė vajosėsh pastaj Eliseun, birin e Shafatit nga Abel-Melohahu, si profet nė vendin tėnd.

1KINGS 19:17 Kėshtu qė ai qė do tė shpėtojė nga shpata e Hazaelit, do tė vritet nga Jehu; dhe ai qė do tė shpėtojė nga shpata e Jehut, do tė vritet nga Eliseu.

1KINGS 19:18 Por kam lėnė nė Izrael njė tepricė prej shtatė mijė njerėzish; tė gjithė nuk janė gjunjėzuar pėrpara Baalit dhe nuk e kanė puthur me buzėt e tyre".

1KINGS 19:19 Elia u nis qė andej dhe gjeti Eliseun, birin e Shafatit, ndėrsa lėronte me dymbėdhjetė pendė qe para tij, dhe ai vetė gjendej me pendėn e dymbėdhjetė. Elia i kaloi afėr dhe i hodhi sipėr mantelin e tij.

1KINGS 19:20 Atėherė Eliseu la qetė dhe vrapoi pas Elias, duke thėnė: "Tė lutem, mė lėr tė shkoj tė puth atin tim dhe nėnen time, pastaj do tė tė ndjek". Elia iu pėrgjigj: "Shko dhe kthehu, sepse ē`tė kam bėrė?".

1KINGS 19:21 Me t`u larguar nga ai, Eliseu mori njė pendė qe dhe i ofroi si flijim; me veglat e qeve poqi mishin dhe ua dhe njerėzve, qė e hėngrėn. Pastaj u ngrit, shkoi pas Elias dhe u vu nė shėrbim tė tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase